Czy tran w kapsułkach jest zdrowy?

Dodaj do ulubionych

Czy tran w kapsułkach jest zdrowy

Ostatnie badania kwestionują opinię o korzystnym dla zdrowia tranie zamkniętym w kapsułkach. Badacze stosują czysty tran do swych badań, trzeba jednak pamiętać o ostrożnym stosowaniu kapsułek i koncentratów tranowych.

Tran zawiera dużo witaminy D i A, rozpuszczalnych w tłuszczach, które mogą być magazynowane w wątrobie i wykazywać właściwości toksyczne . Niektórzy eksperci obawiają się, że przyjmowanie zbyt dużych ilości tłuszczu typu omega-3 w kapsułkach może działać na zasadzie bumerangu, przeładowując organizm tak, że zaczyna on produkować nadmierne ilości prostaglandyn, zamiast im przeciwdziałać. Zbyt duże ilości tych tłuszczów mogą zaburzać układ krzepnięcia, powodując skłonność do krwawień.

prof. John E. Kinsella, specjalista od żywności w Instytucie Nauki o Żywieniu Cornell i uznany autorytet w dziedzinie kwasów tłuszczowych typu omega-3 sugeruje, że całkowicie wystarczające jest spożywanie 5 g tranu dziennie.

Co ważniejsze, czysty tran może nie mieć tak korzystnego działania jak, ryby i owoce morza. Tłuszcze typu omega-3 mogą współdziałać z innymi substancjami, osiągając dzięki temu pełny efekt. Według badaczy holenderskich, przejście na tran może spowodować utratę części korzyści, jakie daje jedzenie ryb i owoców morza w całości.

Naukowcy stwierdzili, że kapsułki z tłuszczem typu omega-3 mogą spowodować zaostrzenie cukrzycy poprzez powodowanie nagłej zwyżki poziomu cukru we krwi oraz spadku wydzielania insuliny.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑