Kwasy Omega 3 nie pomagają w leczeniu depresji?

Dodaj do ulubionych

Omega 3 nie pomaga na depresję

Nie znaleziono dowodów jednoznacznie potwierdzających hipotezę, że suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 charakteryzują się właściwościami antydepresyjnymi  

Najnowsze badanie pokazało, że w świecie naukowym wciąż brakuje wystarczających dowodów, które to jednoznacznie potwierdziłyby, iż zażywanie suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe omega-3  przyczynia się do efektywniejszego leczenia  zaburzeń depresyjnych.

 

Kwasy tłuszczowe omega-3 promowane są na szeroką skalę na całym świecie i dostępne w formie różnego rodzaju suplementów diety. W ostatniej dekadzie ich popularność znacznie wzrosła. W ramach nowego badania postanowiono sprawdzić, czy mają one korzystny wpływ na leczenie zaburzeń depresyjnych.  

 

Naukowcy uznają kwasy tłuszczowe omega-3 za niezbędne do utrzymania właściwego stanu zdrowia. Największe ich ilości znajdziemy w tłustych rybach takich jak tuńczyk, owocach morza, orzechach oraz ziarnach zbóż.

 

Koncerny farmaceutyczne promują kwasy tłuszczowe omega-3 na skalę globalną. Są one dostępne w formie różnego rodzaju suplementów diety. Warto nadmienić także, że w ostatnim dziesięcioleciu ich popularność znacznie wzrosła. Sytuacja podobna ma miejsce w przypadku preparatów zawierających żeńszeń, czosnek i zieloną herbatę z dodatkiem witamin, minerałów oraz ziół.

 

Gro prowadzonych obecnie badań zdaje się sugerować, iż suplementacja rzeczonymi kwasami może skutecznie przeciwdziałać depresji. Osoby cierpiące na rzeczone zaburzenie zmagają się z częstymi wahaniami nastroju oraz niejednokrotnie nie sprawiają im przyjemności czynności, które wcześniej były źródłem radości. Stan taki utrzymuje się najczęściej przez ponad dwa tygodnie i ma destrukcyjny wpływ na codzienne życie pacjenta. Najczęściej nie powoduje go jakikolwiek czynnik fizyczny.

 

Dane opublikowane w roku 2011 przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że w momencie prowadzenia kompleksowego badania, w ujęciu globalnym na depresję cierpiało 3 % populacji, natomiast wedle szacunków do roku 2030 wartość ta ma wzrosnąć do 6 lub nawet 7 %.   

 

Najnowsze badanie, którego wyniki opublikowano w magazynie Cochrane Library, stanowi zbiór szczegółowych danych na temat 26 testów randomizowanych, w których to udział wzięło łącznie 1458 respondentów. Eksperymenty te zorientowane były na analizę wpływu suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 na organizm respondentów - w porównaniu do zażywania placebo. W jednym z badań, w którym udział wzięło 40 zainteresowanych, przeanalizowano skutki podawania suplementów diety oraz środków antydepresyjnych.  

 

Autorzy odkryli, że mimo iż pacjenci zażywający suplementy zawierające kwasy omega-3 legitymowali się mniejszą dotkliwością symptomów depresyjnych niż ci, którym podawano placebo, struktura samego badania nie było w pełni prawidłowa, co z kolei podważa wiarygodność uzyskanych wyników. Koniecznością wydaje się więc zgromadzenie większej ilości informacji umożliwiających jednoznaczne określenie ryzyka wynikającego z regularnego przyjmowania kwasów tłuszczowych omega-3.  

Główna autorka badania, Katherine Appleton z Uniwersytetu Bournemouth powiedziała: "Zauważyliśmy niewielki, acz statystycznie istotny pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na ograniczenie dotkliwości symptomów depresyjnych, zwłaszcza w porównaniu z regularnie zażywanym środkiem placebo. Brak jednak wyczerpujących danych, które to pozwoliłyby uznać suplementy diety je zawierające za skuteczne antydepresanty. Wszelkie poddane analizie eksperymenty naukowe okazały się być istotne z badawczego punktu widzenia, jednakże problemem był ich niewielki zakres lub niska jakość."

 

Badaczka dodała: "Obecnie nie posiadamy dostatecznej ilości dowodów, aby być w stanie określić czy kwasy omega-3 charakteryzują się wystarczającą wydajnością w przypadku leczenia nimi pacjentów cierpiących na depresję. Lekarze powinni ich informować o tym fakcie, tak podejmowali oni bardziej świadome wybory w kwestii podejmowanego leczenia i stosowanej suplementacji."

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑