Suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko wykształcenia się astmy u dzieci

Dodaj do ulubionych

Suplementy diety zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko wykształcenia się astmy u dzieci

Przyjmowanie niektórych suplementów diety zawierających kwasy omega-3 w okresie ciąży może poskutkować ograniczeniem ryzyka wystąpienia astmy u nowonarodzonych dzieci o jedną trzecią. Przedstawione informacje poparto wynikami badania przeprowadzonego przez Kopenhaski Zespół Naukowy ds. Badań nad Astmą (COPSAC) oraz przedstawicieli Uniwersytetu Waterloo.

 

Eksperyment, którego rezultaty opublikowano w magazynie New England Journal of Medicine dowodzi, że u dzieci urodzonych przez kobiety, którym zalecono spożywanie 2,4 grama suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe omega-3 podczas trzeciego trymestru ciąży, ryzyko wykształcenia astmy spadło o 31 procent. Długołańcuchowe kwasy omega-3, do których zalicza się kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA), znajdują się między innymi w mięsie ryb zimnowodnych. Eksperci dowodzą, że zwiększają one wydajność ludzkiego układu odpornościowego.  

 

"Już od dosyć dawna byliśmy zdania, iż występuje powiązanie pomiędzy właściwościami przeciwzapalnymi długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3, ich niewielką ilością w zachodniej diecie oraz wzrastającą częstotliwością występowania astmy u dzieci" powiedział profesor Hans Bisgaard, członek COPSAC pracujący na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim w Kopenhadze. "Przeprowadzony przez nas eksperyment potwierdza, że wszystkie nadmienione kwestie są ze sobą nierozerwalnie powiązane."

 

W ramach testu wykorzystano techniki analityczne opracowane oraz stosowane na Uniwersytecie Waterloo celem określenia poziomu EPA oraz DHA we krwi kobiet w ciąży. Uniwersytet w Waterloo jako jeden z nielicznych posiada laboratorium umożliwiające przeprowadzenie rzeczonych badań i osiągnięcie miarodajnych wyników.

 

"Pomiar poziomu kwasów omega-3 we krwi pozwala na dokładne określenie ilości i różnorodności składników odżywczych występujących w organizmie" stwierdził profesor Ken Stark, przewodniczący Kanadyjskiej Grupy Badawczej ds. Lipidomiki Żywieniowej oraz profesor na Wydziale Stosowanych Nauk Medycznych w Waterloo, który to odpowiedzialny był za nadzór nad procedurą testową. "Nasze laboratoria wyposażone są w sprzęt pozwalający na szybkie, precyzyjne i relatywnie tanie pomiary poziomu kwasów tłuszczowych we krwi."

 

Procedura testowa wykazała, że stosowane suplementy diety miały najkorzystniejszy wpływ na kobiety, u których niski był poziom EPA i DHA we krwi. W ich przypadku, ryzyko wystąpienia astmy u dzieci spadło o 54 procent.  

 

"Odsetek kobiet o niskim poziomie EPA oraz DHA we krwi większy jest w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych niż w Danii. Uważamy więc, że na skutek przyjmowania odpowiednich suplementów, to właśnie u przedstawicieli pierwszych dwóch populacji zauważymy największe obniżenie ryzyka wykształcenia się astmy" powiedział profesor Stark. "Identyfikacja pań zmagających się z rzeczonym problemem oraz podawanie im wysokiej jakości suplementów powinny stać się podstawowymi metodami walki z astmą u nowonarodzonych dzieci."

 

Eksperci przeanalizowali próbki krwi 695 duńskich kobiet w 24. tygodniu ciąży a następnie – tydzień po porodzie. Monitorowano także stan zdrowia dzieci do piątego roku życia, jako że w wieku tym bowiem możliwe jest klinicznie zidentyfikowanie występowania astmy.  

 

"Na przestrzeni kilku ostatnich dekad, liczba osób cierpiących na astmę oraz mających problem z oddychaniem podwoiła się" przyznał Professor Bisgaard. "Udało nam się jednakże opracować metody zapobiegawcze, dzięki którym będziemy w stanie ograniczyć występowanie tych problemów zdrowotnych u ogółu populacji."

 

Na chwilę obecną, jedno na pięć dzieci, które nie osiągnęły jeszcze wieku szkolnego cierpi na astmę lub chorobę układu oddechowego o zbliżonej specyfice.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑