Witaminy - Czym są witaminy?

Dodaj do ulubionych

Witaminy są substancjami organicznymi, które muszą być dostarczane ze środowiska zewnętrznego (z wyjątkiem witaminy D). Witaminy w większości przypadków tym zewnętrznym źródłem witamin jest dieta, wyjątek stanowi endogenna synteza witaminy D pod wpływem promieniowania ultrafioletowego będąca głónym jej źródłem. Witaminy, w zależności od różnic pod względem rozpuszczalności, można podzielić na dwie grupy: rozpuszczalne w tłuszczch (witaminy A, D, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (kompleks witamiin B, witamina C).

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczch (A, D, K) mogą być maganyzowane w organizmie, ale nie syntetyzowane (wyjątek: tzw. hormonalna forma witaminy D). Witaminy A i D zachowują się jak hormony, poprzez odziaływania ze specyficznymi dla nich wewnątrzkomórkowymi receptorami w tkankach docelowych. Biorą one udiał we wzroście i różnicowaniu wielu komórek oraz tkanek.

Witaminy jako antyoksydanty

Witaminy które działają jako antyoksydanty, takie jak witamina C, witamina E, beta-karoten i karotenidy (np. luteina) chronią błony komórkowe i organella wewnątrzkomórkowe przed uszkodzeniem spowodowanym przez reaktywne rodniki tlenowe i azotowe.

Niedobór witamin i wpływ na organizm

Niestety pomimo ogromnego postępu w nowoczesnej medycynie zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób, wywołanych nieodpowiednim odżywianiem oraz stylem życia wciąż wzrasta. Badania jednoznacznie wskazują, że połowa wszystkich chorób występujących w społeczeństwach krajów uprzemysłowionych jest spowodowana złymi nawykami żywieniowymi. Długotrwała wysokokaloryczna dieta, uboga w witaminy i minerały oraz niska aktywność fizyczna pozostaje główną przyczyną stale rosnącej częstotliwości występowania chorób związanych z wiekiem i stylem życia. Ludzie uważają, że każdą chorobę można wyleczyć … Idziemy do lekarza i nie bierzemy odpowiedzialności za nasz stan zdrowia. Istnieje błędne przekonanie że lekarz jest cudotwórcą, który znajdzie lekarstwo na naszą chorobę,  zwalniając nas w ten sposób z odpowiedzialności dbania o własne ciało. Niestety lekarz nie zawsze może nam pomóc i czasem jest już za późno by mógł cokolwiek zrobić. Złożone zaburzenia w fizjologicznym funkcjonowaniu organizmu oraz skuteczności leczenia, wymagają holistycznego podejścia, ze szczególnym naciskiem na przeciwdziałanie i zapobieganie rozwojowi chorób.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑