Zamiast spędzać czas przed telewizorem wybierzmy się na krótki spacer!

Dodaj do ulubionych

Zamiast spędzać czas przed telewizorem wybierzmy się na krótki spacer! Dziesięć minut aktywności fizycznej może pozytywnie wpłynąć na naszą kondycje fizyczną

Jak wynika z przeprowadzonych badań, na nasz ogólny stan zdrowia wpływ ma nie tyle siedzący tryb życia co ilość czasu spędzonego na uprawianiu wysiłku fizycznego. W ramach przeprowadzonego eksperymentu wykazano, że to właśnie aktywność ruchowa pozwoliła ograniczyć ryzyko wykształcenia się chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet w podeszłym wieku. Wyniki badania ekspertów z Uniwersytetu Örebro opublikowano w magazynie PLOS ONE.

"Dokładnej analizie poddaliśmy stan zdrowia pań w wieku powyżej 65 lat, jako że należą one do najmniej aktywnego fizycznie odsetka populacji. Co więcej, najwyższe jest w ich przypadku prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego" powiedział Fawzi Kadi, profesor na Uniwersytecie Örebro.

Siedzący tryb życia wiąże się z ryzykiem wykształcenia się takich chorób jak cukrzyca oraz zaburzenia pracy serca. Eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Örebro pokazuje jednak, że ten stan rzeczy można zmienić właśnie dzięki aktywności fizycznej.  

"Nasze badanie pokazuje jak istotne jest zachęcanie osób w podeszłym wieku do uprawiania wysiłku fizycznego. Nie wystarczy jednakże wykonywanie codziennych działań w typowym dla siebie tempie - konieczne jest zaangażowanie ciała w nieco większej intensywności wysiłek. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się na przykład energiczny spacer" powiedział Andreas Nilsson, badacz pracujący na Uniwersytecie Örebro.

W eksperymencie udział wzięło 120 kobiet. Poddane zostały one wstępnym badaniom lekarskim, a następnie przez okres jednego tygodnia analizowano przy pomocy akcelerometru ilość wykonywanej przez nie aktywności fizycznej.  

Uzyskane wyniki mają przełożenie na ogół populacji, jako że są one zgodne z rezultatami zakrojonego na szeroką skalę testu, w którym wziął udział ponad milion dorosłych kobiet i mężczyzn. Rzeczone badanie pozwoliło ekspertom dowieść, że na ryzyko przedwczesnego zgonu w większym stopniu wpływa ilość wysiłku fizycznego, a nie jak sądzono wcześniej – czas spędzony w pozycji siedzącej.  

"Dzięki naszemu eksperymentowi dowiedliśmy, że negatywny wpływ siedzącego trybu życia można zminimalizować dzięki aktywności fizycznej" stwierdził Fawzi Kadi.

Oznacza to, że osoba uprawiająca okazjonalny jogging legitymować się będzie mniejszym ryzykiem wykształcenia się chorób układu sercowo-naczyniowego niż osoba wykonująca mniej wymagające czynności – nawet jeżeli obydwie one spędzają w pozycji siedzącej podobną ilość czasu.  

"Nie możemy zapominać jak istotną rolę odgrywa w utrzymaniu właściwego stanu zdrowia odpowiednia ilość aktywności ruchowej" podsumował Andreas Nilsson.

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑