Czas i temperatura parzenia herbaty mają wpływ na ilość zawartych w niej przeciwutleniaczy

Dodaj do ulubionych

Herbata jest niemalże najczęściej spożywanym napojem na świecie – zajmuje drugie miejsce zaraz po wodzie. Sposoby jej przyrządzania uzależnione są nie tylko od tradycji danego kraju ale i typu stosowanej herbaty. W artykule sponsorowanym przez Instytut Technologii Spożywczych (IFT) opublikowanym na łamach Magazynu Journal of Food Science, badacze z Uniwersytetu Malaya dowodzą, iż temperatura oraz długość parzenia herbaty mogą wpłynąć zarówno na jej właściwości jak i na ilość przeciwutleniaczy w napoju. 

Czas parzenia zielonej, białej i czarnej herbaty

Testom poddano trzy typu herbaty: białą, zieloną oraz czarną. Dwie odmiany każdej z nich przygotowywano w następujące sposoby: w gorącej wodzie przez dwie godziny, w gorącej wodzie przez pięć minut, w zimnej wodzie przed diwę godziny oraz w zimnej wodzie przez pięć minut. Naukowcy ustalili, optymalne parametry przygotowywania napoju są wysoce zależne od rodzaju herbaty. W przypadku herbaty białej, wpływ na ilość antyoksydantów miał przede wszystkim czas parzenia (wzrost ilości proporcjonalny do wydłużenia czasu przygotowania). Temperatura nie odgrywała w tym przypadku istotnej roli. Odmiana czarna legitymowała się szczytową ilością utleniaczy po jej przygotowywaniu przez relatywnie krótki czas w gorącej wodzie. Wydłużenie czasu parzenia zmniejszyło ilość antyoksydantów. Właściwości herbaty zielonej zależne były zarówno od czasu jak i temperatury przygotowania – długie parzenie w zimnej wodzie (dwie godziny) przyniosło najlepsze rezultaty. 

Zauważono również iż średni poziom przeciwutleniaczy w herbatach zielonej oraz białej był wyższy niż w przypadku odmiany czarnej. Autorzy podsumowali swoje rozważania stwierdzeniem, iż uzyskane informacje mogą zostać wykorzystane celem opracowania standaryzowanych metod przygotowywania różnych rodzajów herbaty w sposób najbardziej korzystny dla naszego zdrowia.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑