Czas na zmianę opinii o olejach - Który jest najzdrowszy i wpływa na smukłą sylwetkę?

Dodaj do ulubionych

Osoby, u których zidentyfikowano wyższy poziom kwasu linolowego we krwi mają szczuplejszą sylwetkę oraz niższe ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy 

Ryzyko chorób serca oraz cukrzycy zmniejszyć można stosując dietę obfitującą w jeden z lipidów odkrytych w oleju z pestek winogron oraz innych olejach. Niestety jednak w oliwie z oliwek zawarte są jego niewielkie ilości. Co ciekawe, częstsze przyjmowanie korzystnych dla zdrowia olejów pozwala zachować szczuplejszą sylwetkę oraz spowolnić proces starzenia się organizmu. 

 

Jak wskazują badania, ryzyko chorób serca oraz cukrzycy zmniejszyć można stosując dietę obfitującą w jeden z lipidów odkrytych w oleju z pestek winogron. Eksperci z Uniwersytetu Stanowego w Ohio odkryli, że osoby, które wraz z pokarmami przyjmują kwas linolowy są mniej podatne na formowanie się tłuszczu wokół organów wewnętrznych, co z kolei przekłada się na szczuplejszą sylwetkę oraz niższe ryzyko powstawania zapaleń.  

 

Większa ilość rzeczonego kwasu spożywanego z posiłkami pozwala także ograniczyć odporność organizmu na insulinę, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko cukrzycy. 

 

Jak twierdzi Martha Belury, ekspertka ds. żywienia i autorka badania, poczynione w ramach eksperymentu obserwacje pozwolić mogą lepiej zapobiegać chorobom serca i cukrzycy. Nie pozostają one również bez znaczenia w przypadku osób, które chciałyby zadbać o swoją sylwetkę oraz spowolnić proces starzenia się organizmu. 

 

W ramach badania zidentyfikowano jednakże istotną kwestię problematyczną – oleje bogate w kwas linolowy zostały niemalże całkowicie zepchnięte z półek sklepowych i zastąpione olejami pozyskiwanymi z genetycznie modyfikowanych roślin, w których to produktach przeważa kwas oleinowy.  

 

"Skład olejów roślinnych zauważalnie się zmienił. Nie zawierają one już tak dużych ilości kwasu linolowego jak miało to miejsce wcześniej" powiedziała Belury pracująca na co dzień w Centrum Innowacji Żywieniowych w Ohio.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑