O jakich porach jeść posiłki aby nie zaburzyć funkcjonowania mózgu?

Dodaj do ulubionych

O jakich porach jeść posiłki

Pory w jakich jemy posiłki, mają jak się okazuje, bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania naszego mózgu. Okazyjne wieczorne podjadanie może być zupełnie nieszkodliwe…jeżeli jednak stanie się ono przyzwyczajeniem - może znacząco zmienić paradygmat pracy mózgu donoszą najnowsze badania naukowe.

Pora nocna 

Spożywanie posiłków w okresie, który tradycyjnie przeznaczamy na sen zaburza pracę obszaru mózgu odpowiedzialnego za uczenie się oraz pamięć. Informacje takie przedstawiono w magazynie eLife.

Badacze z Uniwersytetu Medycznego Davida Geffena w Kalifornii w Los Angeles (UCLA) zorientowali swoje wysiłki na identyfikację kognitywnych efektów zmiany pór przyjmowania posiłków. Od dawna wiadomo bowiem, iż mają one wpływ na metabolizm. Niewłaściwy harmonogram żywieniowy prowadzić może między innymi do otyłości. 

Zdolności uczenia

 "Udało nam się dowieść, iż regularne podjadanie o niewłaściwych porach dnia oraz nocy może w znacznej mierze wpłynąć na zdolność uczenia się oraz pamięć jako taką" twierdzi autor, Dawn Loh z Laboratorium Medycyny Snu oraz Cyklu Dobowego UCLA.  

 "Z uwagi na fakt, że wiele osób pracuje lub wypoczywa się w porze dnia przeznaczonej na sen, osłabieniu ulegają ich funkcje poznawcze.” 

Wnioski

Uczeni, podkreślają że ich odkrycia dokonano na szczurach laboratoryjnych i nie muszą mieć przełożenia na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Nadmienili oni jednakże, iż zebrany materiał naukowy dowodzi, iż osoby pracujące na nocnej zmianie radzą sobie gorzej podczas testów poznawczych.

Opisywane badanie naukowe unaocznia fakt, iż niektóre wyuczone schematy zachowania są bardziej destrukcyjne dla naszego organizmu niż inne. Naukowcy analizowali umiejętność rozpoznania nieznanych dotąd obiektów przez szczury laboratoryjne. Zwierzęta regularnie karmione podczas czasu snu z większą trudnością wykonywały powierzone im zadanie. Ich pamięć długotrwała została zaburzona. Spostrzeżenie to potwierdzono podczas eksperymentu zorientowanego na warunkowanie uczucia strachu.  

 

Zarówno pamięć długotrwała jak i umiejętność rozpoznawania nowych obiektów nadzorowane są przez kresomózgowie. Obszar ten pozwala nam powiązać doznania zmysłowe i emocjonalne ze wspomnieniami oraz umożliwia formowanie nowych wspomnień.  

W momencie gdy doświadczamy określonego stanu, aktywowane są określone połączenia nerwowe. Powtórzenie takiego stanu nie tylko stymuluje ale i rozwija sieć połączeń. Korzyści z efektywnego działania kresomózgowia uległy jednakże znacznemu ograniczeniu w sytuacji, gdy szczurom laboratoryjnym podawano pożywienie w okresie siedmiu godzin przeznaczonych typowo na sen.    

Wieczorne podjadanie szkodzi pamięci.

Spożywanie posiłków o nieprawidłowej porze może negatywnie wpływać na pamięć oraz koncentrację

Badacze w swojej pracy poruszają także temat genów regulujących cykl dobowy organizmu, proces uczenia się oraz koncentracji. Za ich właściwe funkcjonowanie odpowiada białko o nazwie CREB. Gdy aktywność tego ostatniego spada, osłabieniu ulec może nasza pamięć, co w dłuższej perspektywie doprowadzić może nawet do choroby Alzheimera. U szczurów karmionych o złych porach dnia i nocy zauważono znaczne ograniczenie aktywność CREB. 

Fakt nieprawidłowego żywienia nie wpływa w sposób bezpośrednio na najistotniejszy obszar mózgu kontrolujący cykl dobowy organizmu - jądro nadskrzyżowaniowe. Skutkuje to brakiem synchronizacji poszczególnych rejonów mózgu i w rezultacie – do pogorszenia się pamięci.  

 "Nowoczesny styl życia niejako zmusza nas do ciągłego podjadania. Musimy jednakże pamiętać, że przyzwyczajenie takie może odbić się negatywnie na naszych poznawczych poznawczych " mówi profesor Christopher Colwell z wydziału Psychiatrii i Nauk Biobehawioralnych UCLA.

 "Udało nam się wykazać, iż niewielka zmiana przyzwyczajeń żywieniowych wpływa na pracę zegara biologicznego oraz umiejętności poznawcze szczurów."

Spożywanie posiłków o nieodpowiednich porach może też zaburzać nasz sen. Inne niż typowe pory karmienia sprawiły, że szczury rozłożyły sen zarówno na dzień jak i na noc. Ich sen był przerywany, zwiększyła się także ilość drzemek w ciągu dnia.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑