Spożywanie posiłków typu fast food może sprawić, że twoje dziecko będzie od nich uzależnione

Dodaj do ulubionych

Zdrowa dieta w czasie ciąży ma niebagatelny wpływ na zdrowie dziecka. Najnowsze badania wskazują, że matki spożywające podczas ciąży niezdrowe pożywienie mogą nieświadomie przyczyniać się do zmiany struktury sieci opioidowej mózgu ich nienarodzonych dzieci.

Prowadzić to może z kolei do zmniejszenia wrażliwości potomstwa na opioidy uwalniane przez organizm w momencie spożywania posiłków obfitujących w cukier i tłuszcz. Co więcej, dzieci takie będą musiały spożyć więcej nadmienionych potraw aby odczuć sytość.  

Odżywianie w ciąży a ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych

"Wyniki badania pozwolą nam dokładniej informować kobiety w ciąży o wpływie diety na rozwój preferencji żywnościowych ich dzieci oraz na ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych" powiedział doktor Beverly Muhlhausler, badacz biorący udział w projekcie prowadzonym przez Centrum Badawcze FOODplus w Szkole Rolniczej przy Uniwersytecie w Adelaide (Australia). "Mamy nadzieję, że przedstawione dane zmotywują kobiety do sięgania po zdrowsze posiłki. Bezsprzecznie pozytywnie przyczynią się one do poprawy stanu zdrowia noworodków."

Do nadmienionych powyżej wniosków Muhlausler oraz jego współpracownicy doszli obserwując stan zdrowia potomstwa dwóch grup szczurów. Samicom będącym przedstawicielkami jednej z nich podawano w okresie ciąży oraz karmienia piersią karmę standardową, natomiast samice przydzielone do grupy drugiej przyjmowały różne rodzaje posiłków typu “fast food”. Po odstawieniu od piersi matki, potomstwu podawano blokery receptorów opioidowych, które to miały za zadanie ograniczyć szybkość wydzielania opioidów. Pozwoliło to na zmniejszenie poziomu przyswajanego tłuszczu oraz cukru dzięki minimalizacji ilości wydzielanej dopaminy. Wyniki eksperymentu wykazały, że bloker receptorów opioidowych był mniej skuteczny u potomstwa matek karmionych niezdrowym pożywieniem. Wskazuje to, że sieć opioidowa nowonarodzonych szczurów była w mniejszym stopniu aktywna niż u potomstwa samic spożywających podczas ciąży i laktacji standardową karmę.  

"Wyniki badania unaoczniają jak poważnym problemem może być uzależnienie od niezdrowego jedzenia." podsumował lekarz medycyny Gerald Weissmann, redaktor naczelny magazynu FASEB. "Prowadzi ono do formowania się w organizmie tych samych związków chemicznych co podczas regularnego zażywania opium, morfiny czy heroiny. Ze smutkiem stwierdzamy, że spożywanie posiłków typu ‘fast food’ podczas ciąży poskutkować może uzależnieniem nowonarodzonego dziecka od tego rodzaju pokarmów."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑