Spróbuj brzoskwiń paleo: W Chinach odkryto skamieniałe brzoskwinie.

Dodaj do ulubionych

Słodkie i soczyste brzoskwinie, które tak dobrze znamy z dużą dozą prawdopodobieństwa stanowiły pożywną przekąskę już wiele tysięcy lat temu. 

W południowozachodnich Chinach naukowcy natrafili na doskonale zachowane skamieniałe endokarpy brzoskwiń. Ich wiek szacuje się na ponad dwa i pół miliona lat. Ich struktura jest wysoce zbliżona do tej charakteryzującej nowoczesne brzoskwinie.  

Odkrycie opisane w zeszłym tygodniu na łamach magazynu Scientific Reports pozwala sądzić, że brzoskwinie ewoluowały na drodze selekcji w sposób naturalny na długo przed zapoczątkowaniem ich hodowli. Odkrycie to rzuca również nowe światło na proces ewolucji owoców.

 "Brzoskwinie stanowią istotny komponent historii rodzaju ludzkiego. Naszym zdaniem istotne jest zrozumienie pełne zrozumienie jak osiągnęły one swą obecną formę" stwierdził Peter Wilf, profesor paleobotaniki Uniwersytetu Penn State oraz współautor artykułu "Jeżeli uda nam się określić ich pochodzenie, będziemy w stanie lepiej pełniej wykorzystać te owoce w nauce i przemyśle."

 

Tao Su, autor artykułu oraz profesor nadzwyczajny Instytutu Xishuangbanna Tropical Garden odkrył skamieliny niedaleko swojego domu położonego w mieście Kunming w północnozachodnich Chinach. Mająca miejsce nieopodal przebudowa drogi przyczyniła się do odsłonięcia sterty kamieni pochodzących z epoki pliocenu.  

Su stwierdził, że skamieliny pozwolą na dokładniejszą identyfikację pochodzenia oraz etapów ewolucji owocu. Od dawna uważano bowiem, że pomarańcze pochodzą z Chin. Najstarsze dane ich dotyczące datuje się jednakże na 8000 lat przed naszą erą. Naukowcom jeszcze nigdy nie udało się natrafić na ślady dzikorosnących brzoskwiń, natomiast długa historia wymiany handlowej z ich udziałem sprawiła, że jednoznaczne określenie ich pierwotnego domu niemalże niemożliwym.  

Ssaki z gatunku naczelnych oraz wczesne człowiekowate żywiły się rzeczonym owocem. Odegrał on istotną rolę w ich ewolucji. Wiele tysiącleci później ludzie podjęli się hodowli brzoskwiń. Wyhodowano także ich nowe odmiany, po czym przystąpiono do popularyzacji brzoskwiń zarówno na terenie Chin jak i poza krajem. 

 

"Czy owoc który znamy dzisiaj jest wynikiem hodowli sztucznej czy też wykształcił się on na drodze selekcji naturalnej? Moim zdaniem obydwie odpowiedzi są poprawne." powiedział Wilf, profesor nadzwyczajny Instytutu Ziemi i Środowiska Uniwersytetu Penn State. 

Badacze uważają, iż odkrycie potwierdza wcześniejsze hipotezy mówiące, że pierwotne brzoskwinie pochodzą z Chin. Owoc ten odgrywa kluczową rolę w kulturze kraju. Nadano mu także wiele metaforycznych znaczeń – od nieśmiertelności w mitologii taoistycznej aż po szczęście i piękno.  

"Brzoskwinie były świadkami kolonizacji Chin przez ludzi" twierdzi Wilf. "Istniały one na tym terenie na długo przed nami, jednakże przez wieki nauczyliśmy się żyć w symbiozie."

 

Su dostarczył skamieliny do Uniwersytetu Penn State i przeanalizował je wraz z profesorem Wilfem. Rozliczne testy potwierdziły, że wiek skamielin szacować należy na 2,5 miliona lat. Zauważono także, że nasiona we wnętrzu skamielin zastąpiły grudki żelaza. Nowożytna pomarańcza poddana analizie legitymowałaby się zbliżoną do czasów obecnych datą radiowęglową. Wyniki testów wskazują jednak, iż wiek skamielin wykracza poza limit datowania radiowęglowego, co oznacza, że mają one ponad 50000 lat.

Naukowcy porównali dobrze znane nam brzoskwinie a odkrytymi endokarpami celem oszacowania wielkości owocu w pliocenie. Wedle ich założeń, mógł on mieć około 5 cm średnicy.  

 

"Wyobraźmy sobie najmniejsze sprzedawane obecnie brzoskwinie – takich właśnie wymiarów byli ich przodkowie. Jesteśmy przekonani, że były to nie tylko zdatne do spożycia ale i bardzo soczyste owoce. " podsumowuje Wilf.

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑