Właściwości zielonej herbaty zwiększają możliwości mózgu.

Dodaj do ulubionych

Właściwości zielonej herbaty zwiększają możliwości mózgu, w szczególności pamięć operacyjną - donoszą najnowsze badania naukowe. Wiadomo, że zielona herbata wykazuje działanie prozdrowotne, a niedawno naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei donieśli o kolejnym z nich – wykryli, że ekstrakt z zielonej herbaty wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu, w szczególności na pamięć operacyjną. Te nowinki oznaczają nadzieję w leczeniu przypadków zaburzeń poznawczych w psychiatrii takich, jak demencja. Z wynikami badań można się zapoznać w magazynie Psychopharmacology.

Właściwości i działanie zielonej herbaty

Ze względu na działanie oksydacyjne własciwości zielonej herbaty mają szerokie zastosowanie w profilaktyce przeciwdziałania horobom cywilizacyjnym. W przeszłości główne składniki zielonej herbaty badano pod kątem leczenia nowotworów. Ostatnio badacze analizują korzystny wpływ napoju na ludzki mózg. W kilku badaniach udało się potwierdzić pozytywne oddziaływanie zielonej herbaty na funkcje poznawcze. Jednakże mechanizmy neuronowe stojące za tymi korzyściami pozostają nieznane.

Picie zielonej herbaty wpływa na pamięć

W swoim najnowszym badaniu zespół pod kierownictwem prof. Christopha Beglingera ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei i prof. Stefana Borgwardta z Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrii odkrył, że ekstrakt z zielonej herbaty zwiększa funkcjonalne połączenia w mózgu, tzn. oddziaływanie obszarów mózgu na siebie. To z kolei polepszyło funkcje poznawcze: uczestnicy badania osiągali znacząco lepsze wyniki w zadaniach badających pamięć operacyjną po podaniu ekstraktu z zielonej herbaty.

Zielona herbata - wyniki najnowszych badań

W badaniu zdrowym ochotnikom płci męskiej podano napój z zawartością kilku gram ekstraktu z zielonej herbaty przed rozwiązaniem zadania pamięciowego. Następnie analizowano, jak konsumpcja wpłynęła na aktywność mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Rezonans wykazał zwiększone połączenia pomiędzy ciemieniową i czołową korą mózgową. Te odkrycia neurologiczne korelowały dodatnio z poprawą w skuteczności rozwiązywania zadań przez uczestników badania. „Uzyskane wyniki sugerują, że zielona herbata może zwiększać plastyczność synaps w mózgu w krótkim okresie” wyjaśnia Borgwardt.

Znaczenie kliniczne badań

To odkrycie daje nadzieję na to, że modelowanie funkcjonalnych połączeń w obszarach ciemieniowych i czołowych mózgu w trakcie przetwarzania informacji w pamięci operacyjnej może pomóc ocenić efektywność zielonej herbaty w leczeniu schorzeń poznawczych w zaburzeniach neuropsychiatrycznych takich, jak demencja.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑