12 naturalnych sposobów na walkę z alergią

Dodaj do ulubionych

Przygotowaliśmy dla Ciebie  12 naturalnych sprawdzonych sposobów na walkę z alergią

Unikaj przeciągów  

Minimalizacja ilości czynników powodujących alergie jest bez wątpienia kluczowa. Konieczne jest przede wszystkim ograniczenie ilości alergenów wewnątrz domu. Montaż specjalnych filtrów powietrza w kominku oraz systemu klimatyzacji pomoże ci usunąć nawet 90 do 95% szkodliwych cząsteczek. Warto także zamykać szczelnie drzwi i okna w okresie, kiedy zawartość pyłków w powietrzu jest wysoka.  

 Rozważ zastosowanie terapii alternatywnych

Wyniki badań naukowych dowodzą, że niektóre suplementy diety ograniczają dotkliwość alergii. Jednym z najskuteczniejszych jest lepiężnik. Wyciąg z tej byliny, noszący nazwę Ze 339, działa na organizm równie skutecznie jak leki przeciwhistaminowe. Wysoką skutecznością legitymują się także ekstrakt z tymotki oraz pycnoglenol.   

 Zmyj z siebie alergię

Po powrocie do domu na twoim ubraniu oraz ciele znajdować się będą alergeny stanowiące integralną część świata zewnętrznego. Prysznic oraz zmiana ubrań na świeże na pewno pomogą zminimalizować ich ilość. Warto także zostawiać buty w przedsionku, celem uniknięcia przenikania szkodliwych cząsteczek ich do wnętrza domu.  

Zakładaj maseczkę ochronna

Maseczka uchroni cię przed alergenami atakującymi ciało poprzez układ oddechowy. Szczególnie korzystne jest jej stosowanie podczas wykonywania takich czynności jak koszenie trawy, grabienie, czy odkurzanie. Maseczka ochronna model N95 dostępna w większości aptek oraz sklepów z artykułami medycznymi pozwoli ci uchronić się przed 95 % alergenów, przede wszystkim przed pyłkami.  

 Nie zapominaj o zdrowej diecie

W ramach z jednego z badań odkryto, iż dzieci stosujące zdrową dietę, a więc spożywające dużo świeżych warzyw, owoców i orzechów (w szczególności winogron, jabłek, pomarańczy i pomidorów) legitymowały się mniejszą ilością symptomów alergicznych. W dalszym ciągu trwają badania nad korelacją występującą pomiędzy dietą a alergiami. Nie należy jednakże zapominać, że stosowanie zdrowego programu żywieniowego jest korzystne dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Do każdego ze spożywanych dań warto dodać choć jedno świeże warzywo czy owoc.  

 Regularnie płucz nos

Płukanie nosa pozwala wyczyścić śluzówkę oraz złagodzić dotkliwość symptomów alergicznych. Co więcej, może ono także ułatwić twojemu ciału pozbycie się nadmiaru bakterii, śluzu oraz wydzieliny z nozdrzy tylnych. Zmieszaj 1/2 łyżeczki soli z odrobiną proszku do pieczenia i rozpuść tak przygotowaną mieszankę w 250 mililitrach destylowanej lub sterylizowanej wody. Pochyl się nad zlewem i płucz nozdrza pojedynczo.  

 Pij więcej płynów

Jeżeli czujesz, że twój nos jest zatkany, lub też gromadzą się w nim nadmierne ilości wydzieliny, spróbuj pić więcej wody, soków oraz innych zdrowych płynów. Pozwoli to rozrzedzić śluz w nosie – na pewno poczujesz dzięki temu ulgę. Gorące napoje, takie jak herbata, rosół, czy zupa, mogą także okazać się wysoce korzystne, głównie dzięki zbawiennemu wpływowi pary wodnej na twój nos.

Naucz się prawidłowo sprzątać

Utrzymywanie domu w czystości jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z alergenami. Niemniej jednak, czyszczenie przy pomocy inwazyjnych środków chemicznych może podrażniać twoje drogi nosowe i zwiększać dotkliwość symptomów alergicznych. Spróbuj wyczyścić wnętrze domu produktami bezpiecznymi dla zdrowia, takimi jak ocet czy proszek do pieczenia. Używaj też odkurzacza z filtrem HEPA, aby pozbyć się alergenów. W przypadku, gdy cierpisz na poważną alergię, wynajmij specjalistę od sprzątania.  

Poznaj moc pary wodnej

Inhalacja pary wodnej jest jednym z najprostszych sposobów walki z zatkanym nosem. Usiądź nad miską z gorącym płynem i okryj się ręcznikiem, tak aby para nie mogła uciekać na boki i skierowana była na twoją twarz. Możesz też usiąść w wannie i napuścić do niej gorącej wody. Inhalacje stosuj kilka razy dziennie. Pozwoli ci to pozbyć się symptomów alergicznych. 

Unikaj dymu papierosowego oraz innych szkodliwych oparów

Dym papierosowy może pogarszać symptomy alergiczne, zwiększając intensywność kataru, podrażniając śluzówkę nosa oraz powodując łzawienie oczu. Postaraj się rzucić palenie i nakłoń do tego pozostałych domowników. Unikaj miejsc w których przebywają palacze. Wybieraj restauracje, kluby i hotele dla niepalących. Ograniczaj także ekspozycję na inne szkodliwe opary, które mogą pogarszać symptomy alergiczne – przede wszystkim opary aerozoli w sprayu oraz dym z ogniska czy kominka.  

Skorzystaj z akupunktury

Akupunktura również pomóc może osobom cierpiącym na niektóre rodzaje alergii. Jej skuteczność nie została potwierdzona klinicznie, a więc w dalszym ciągu nie wiadomo jak wpływa ona na katar alergiczny. Niektóre eksperymenty każą jednakże sądzić, że zabieg ten może ograniczać dotkliwość rozlicznych symptomów alergii. Zanim zastosujesz terapię bazującą na wykorzystaniu akupunktury, skonsultuj się z lekarzem.

Określ czynniki powodujące

Może to brzmieć banalnie, jednakże aby unikać czynników powodujących alergie musisz je najpierw zidentyfikować . "Niekiedy ludzie pozbywali się z domu swoich ulubionych zwierząt, po czym okazywało się że to nie one były przyczyną alergii" mówi alergolog dziecięcy z Louisville, doktor James Sublett. Skonsultuj się z alergologiem oraz przeprowadź test skórny celem określenia alergenów przyczyniających się do powstawania alergii.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca

Luki w pamięci: normalne zjawisko czy powód do obaw?

comments powered by Disqus

Powrót ↑