Alergia - Co wiemy o alergii sezonowej ? Poznaj alergeny rozpoznaj alergię !

Dodaj do ulubionych

Alergie sezonową charakteryzuje okresowa, ograniczona do określonego przedziału czasowego, ekspozycja na alergen. Najczęściej jest to alergia o charakterze wziewnym, np. sezonowy alergiczny nieżyt nosa czy atopowa postać astmy oskrzelowej.

Alergeny

Najczęstszą alergią sezonową jest uczulenie na pyłki roślin nazywane pyłkowicą. W zależności od typu zapylania wyróżnia się trzy typy roślin :

  • wiatropylne
  • zapylane przez owady
  • samopylne

Rośliny wiatropylne produkują ogromne ilości lekkiego, łatwo unoszącego się w powietrzu pyłku, który może być przenoszony bardzo daleko od rośliny macierzystej. Pyłki roślin wiatropylnych są główną przyczyną sezonowych postaci alergii - alergicznego nieżytu spojówek, błony śluzowej nosa i atopowej postaci astmy oskrzelowej.

Innym kryterium podziału roślin jest okres ich kwitnienia. Wyróżnia się rośliny wcześnie kwitnące (od stycznia do kwietnia), kwitnące w okresie lata (od maja do sierpnia) oraz późno kwitnące (od września do grudnia). Oczywiste są różnice geograficzne i klimatyczne kalendarza kwitnień poszczególnych gatunków roślinnych. Najczęściej objawy pyłkowicy wywołują pyłki drzew, traw, zbóż i chwastów.

Także grzyby pleśniowe, mogą powodować objawy sezonowej alergii inhalacyjnej. Źródłem alergenów są głównie zarodniki grzybów, komórki wielkości 2-5 um, służące do rozmnażania. Z powodu niewielkich rozmiarów zarodniki grzybów dostają się do dróg oddechowych i drzewa oskrzelowego, gdzie mogą wywołać odpowiedź alergiczną. Obok alergii inhalacyjnej grzyby są także przyczyną alergii pokarmowej. Są to organizmy bardzo rozpowszechnione w przyrodzie; wyróżnia się gatunki saprofityczne, pobierające pokarm ze szczątków roślinnych i zwierzęcych, oraz pasożytujące na roślinach, zwierzętach i ludziach. Optymalnymi warunkami dla ich wzrostu jest wysoka wilgotność (ok. 90%) i średnia temperatura powietrza  (20-25 st. C). Ocenia się, że liczba istniejących gatunków grzybów - szacowana na 250 000 - jest wielokrotnie wyższa niż opracowanych naukowo (obecnie ok.100 000). Te z nich, które odpowiadają za objawy alergii inhalacyjnej, zwykle charakteryzuje określony czas uwalniania zarodników, przypadający w klimacie umiarkowanym na późne lato i jesień. Istnieją jednak gatunki grzybów wywołujące alergię  całoroczną.

Kalendarz  pylenia

W ropoznaniu alergii sezonowej decydujący jest wywiad. Czas występowania objawów chorobowych pozwala na porównanie z kalendarzem pylenia roślin i wytypowanie czynnika odpowiedzialnego za chorobę. W Europie Środkowej narażenie na pyłki drzew występuje od lutego do czerwca, chwastów od maja do października, a największe narażenie na zarodniki grzybów pleśniowych zachodzi od sierpnia do listopada.

Informacje o kalendarzu pylenia

KALENDARZ PYLENIA czytaj więcej

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑