Alergia - Poznaj alergeny wziewne. Pokrewieństwo i najczęstsze reakcje krzyżowe

Dodaj do ulubionych

Alergia - Poznaj alergeny wziewne. Pokrewieństwo i najczęstsze reakcje krzyżowe

Źródła alergenów - Do alergenów wziewnych zalicza się pyłki roślin, grzyby pleśniowe (szczególnie ich zarodniki), naskórek, sierść zwierząt. składniki ich śliny, kału , moczu, pióra ptasie, roztocze i części ciała owadów. Przez przewód pokarmowy wchłaniane są alergrny pokarmowe - pokarmy i leki podawane doustnie. Kolejna kategoria alergenów wnika do ustroju drogą parenteralną; wśród nich wymienia się leki i jad owadów (alergeny iniekcyjne).

Pokrewieństwo między alergenami - Między alergenami białkowymi występuje bardzo duże podobieństwo strukturalne. Wiąże się z tym możliwość rozpoznania przez specyficzne przeciwciało IgE wspólnych epitopów na różnych alergenach. W konsekwencji między alergenami oz zbliżonej budowie chemicznej mogą występować reakcje krzyżowe. Wyjaśnia to, dlaczego objawy alergiczne obserwowane są także po alergenach, na które dotychczas organizm nie był eksponowany. 

Człowiek uczulony na pyłki brzozy często na pyłki brzozy często reaguje również na pokrewne alergenowo białko jabłka. Wśród 20% pacjentów uczulonych na pyłki drzew stwierdza się towarzyszące objawy na jeżyny i owoce; rzadszy jest zespół alergii krzyżowej związany z uczuleniem na bylicę - bylica - ser - przyprawy. Wśród przykładów najczęstszych reakcji krzyżowych pomiędzy alergenami wymienia się:

  • objawy alergii na pyłki drzew - brzozę, olchę i leszczynę
  • reakcje na pyłki traw z towarzyszącymi objawami reakcji na pyłki zbóż, także tych nie występujących w otoczeniu pacjenta
  • alergia na lateks z często towarzyszącymi objawami alergii na pokarmy,np. banany i awokado;
  • reakcję na tropomiozynę wywołane przez odczyny alergiczne przy ekspozycji na roztocze kurzu domowego, ślimaki, małże i niektóre skorupiaki;
  • częste reakcje krzyżowe na dwie grupy leków - penicylin i cefalosporyn - ze względu ich budowy.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑