Kalendarz Pyleń - Alergia na pyłki drzew

Dodaj do ulubionych

Pyłki drzew - Jedną z przyczyn alergii sezonowej są drzewa liściaste należące do grupy roślin wiatropylnych. Okres ich kwitnienia przypada na wiosnę, ale rozciąga się od wczesnej wiosny do miesięcy letnich. Często obserwuje się występowanie rekcji krzyżowych w grupie pyłków drzew, co powoduje, że pacjent reaguje jednocześnie na kilka różnych ich gatunków.

Kalendarz  pylenia roślin najczęściej wywołujących reakcję alergiczne.

Brzoza (Betula) -   Kwitnienie IV - V 

Pyłki brzozy są jedną z najczęstszych przyczyn alergii sezonowej w północnej Europie, Ameryce i Azji. Zawierają bardzo agresywne alergeny. Brzozy rosną w lasach liściastych i mieszanych, alejach i parkach; są wiatropylne i kwitną od kwietnia do maja. Alergii na pyłek brzozy mogą towarzyszyć krzyżowe rekcje na pyłki innych drzew (jabłko, gruszka, czereśnie, kiwi, orzechy laskowe i włoskie)

Leszczyna (Corylus avellana)  Kwitnienie I - III

Leszczyna rośnie w poszyciu lasów liściastych lub w przydrożnych rowach. Jej pyłki zawierają agresywne alergeny i są drugą co do częstości przyczyną alergii na pyłki drzew. Okres kwitnienia leszczyny rozpoczyna się w styczniu i trwa do marca. Reakcje krzyżowe występują z pyłkamindrzew (buk, olacha), trawami i pokarmami (owoce pestkowe i orzechy).

Inne drzewa liściaste. Pyłki drzew wiatropylnych - dębu, olchy, jesionu, topoli czy wiązu - odgrywają mniejszą rolę w wywoływaniu alergii sezonowej. Jeszcze mniejsze znaczenie, jako źródło alergenów, mają drzewa zapylane przez owady - lipa, wierzba, kasztan.

Dąb (Quercus) - Kwitnienie IV - V

Olcha (Alnus) -  Kwitnienie II - IV

Topola (Populus) - Kwitnienie III - IV

Kasztan ( Aesculus) - Kwitnienie IV - V

Sosna (Pinus) Kwitnienie V - VI

Sosna jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem w rejonie środkowej i północnej Europy. Rośnie na suchych, piaszczystych glebach. Sosna pyli od maja do czerwca (jest wiatropylna). W tym okresie stężenie jej pyłków jest bardzo wysokie, ale ze względów na ich stosunkowo małą agresywność alergenową reakcje alergiczne na pyłek sosny są rzadkie. Krzyżowa alergia występuje z pyłkami kasztana.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑