Ssanie kciuka oraz obgryzanie paznokci mają swoje pozytywne strony

Dodaj do ulubionych

Ssanie kciuka oraz obgryzanie paznokci mają swoje pozytywne strony: przyzwyczajenia te ograniczają ryzyko alergii

Dzieci obgryzające paznokcie oraz ssące kciuk są w mniejszym stopniu narażone na różnego rodzaju alergie. W sytuacji, gdy występują u nich obydwa przyzwyczajenia, znacznemu zmniejszeniu ulega ryzyko wystąpienia u nich alergii na kurz, trawy, koty, psy, konie, czy też grzyby. Wnioski takie wyciągnięto na drodze analizy wyników Wielodyscyplinarnego Badania Dunedin, w ramach którego analizowało stan zdrowia 1037 respondentów urodzonych w Dunedin (Nowa Zelandia) w latach 1972-1973.

Badanie wskazuje, że dzieci które obgryzają paznokcie lub ssą kciuk są w mniejszym stopniu narażone na alergie.

Jeżeli wykazują one skłonność do obydwu “złych nawyków”, znacznie niższe jest u nich ryzyko wystąpienia alergii na kurz, trawy, koty, psy, konie, czy też grzyby.

Rezultaty badania, opublikowane w magazynie Pediatrics, przedstawili pracownicy Uniwersytetu Medycznego Dunedin w Nowej Zelandii oraz profesor Malcolm Sears z Uniwersytetu Medycznego McMaster, który to wcześniej zatrudniony był w ośrodku w Dunedin.

"Wyniki naszego eksperymentu potwierdzają teorię mówiącą, że ekspozycja na brud oraz bakterie w wieku młodzieńczym zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii" powiedział Sears, będący także pracownikiem Instytutu Badań nad Układem Oddechowym przy Centrum Zdrowia McMaster. "Nie zachęcamy oczywiście do praktykowania opisanych w badaniu schematów zachowania, wskazujemy jednakże, iż mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie dziecka."

Naukowcy poddali analizie hipotezę mówiącą, że dziecięce przyzwyczajenia polegające na ssaniu kciuka oraz obgryzaniu paznokci zwiększają ich ekspozycję na mikroby, co z kolei przekłada się na większą wydajność układu odpornościowego oraz rozwój reakcji przeciwalergicznych na określone typy alergenów.  

Skłonności do ssania kciuka oraz obgryzania paznokci, jak również efekty takich przyzwyczajeń przeanalizowano w ramach badania kohortowego, w którym udział wzięło ponad 1000 dzieci z Nowej Zelandii w wieku 5, 7, 9 oraz 11 lat. Rekcje przeciwalergiczne ich organizmu poddano analizie w momencie, gdy respondenci skończyli 13 oraz 32 lat.   

Naukowcom udało się określić, że 31 procent dzieci poddanych badaniu ssało kciuk lub obgryzało paznokcie.  

45 % badanych 13-latków wykazywało reakcje alergiczne. Niemniej jednak, u respondentów, u których zaobserwowano przynajmniej jedno z omawianych przyzwyczajeń wartość ta spadała do poziomu 40 %. Wyłącznie 31 % dzieci zarówno obgryzających paznokcie i ssących kciuk zmagało się z alergiami. Trend ten nie uległ zmianie w życiu dorosłym badanych. Nie wywarły na niego wpływu także ekspozycja na dym papierosowy, posiadanie psów lub kotów, czy też ekspozycja na kurz.  

W ramach omawianego eksperymentu nie odkryto korelacji pomiędzy rzeczonymi przyzwyczajeniami a częstotliwością występowania astmy lub kataru siennego.

 

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑