Antybiotyk dla dzieci - Uwaga antybiotyki podawane dzieciom zwiększają zachorowalność w wieku dorosłym!

Dodaj do ulubionych

Antybiotyk dla dzieci - Najnowsze badania donoszą że, antybiotyki podawane dzieciom zwiększają zachorowalność w wieku dorosłym. W nowym badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Minnesota odkryto 3 powiązania pomiędzy podawaniem antybiotyków niemowlętom, zmianami w składzie flory bakteryjnej jelit i chorobami w wieku dorosłym. Nierównowaga mikroflory jelitowej zwana dysbiozą jest łączona z występowaniem w późniejszych latach chorób zakaźnych, alergii i innych zaburzeń autoimmunologicznych, a nawet otyłości.

Uważa się, że ok. 1/3 przepisywanych antybiotyków nie jest konieczna.

Abtybiotyki podawane dzieciom niszczą dobre bakterie

W wyniku badań prowadzonych przez Pajau Vangay, absolwenta Wydziału Biomedycznej Informatyki i Biologii Obliczeniowej Uniwersytetu Minnesota, wypracowano model o znaczącym znaczeniu klinicznym mierzący prawidłowy rozwój bakterii w jelitach u małych dzieci. Wyniki badania opublikowano w piśmie naukowym Cell Host & Microbe.

Dzieci przyjmują niepotrzebne antybiotyki?

Antybiotyki są obecnie najczęściej zalecanym lekiem na receptę podawanym dzieciom stanowiącym ¼ wszystkich leków przepisywanych dzieciom. Uważa się, że ok. 1/3 przepisywanych antybiotyków nie jest konieczna. Inne badania pokazały znaczące krótko- i długoterminowe skutki, jakie antybiotyki mają na różnorodność i skład bakterii w organizmie ludzkim.

„Choroby związane z metabolizmem i układem immunologicznym są coraz bardziej powszechne. W wielu sytuacjach ich przyczyny pozostają nieodkryte” podaje główny autor badań Dan Knights, specjalista z zakresu biologii obliczeniowej i profesor Zakładu Biomedycznej Informatyki i Biologii Obliczeniowej Uniwersytetu Minnesota. „Poprzednie badania wykazały powiązanie pomiędzy podawaniem antybiotyków a niezrównoważonym składem mikroflory jelitowej, inne z kolei dowiodły relacji pomiędzy nieprawidłowym składem bakterii jelitowych a chorobami wieku dorosłego. Przez ostatnie lata zebraliśmy setki badań i znaleźliśmy potwierdzenie silnej korelacji pomiędzy podawaniem antybiotyków, zmianami w składzie mikroflory bakteryjnej, a chorobami wieku dorosłego”.

Jak antybiotyki odziałują na jelita

Knights i jego zespół opracowali ramy mapowania sposobu, w jaki antybiotyki mogą działać na jelita wywołując choroby w wieku dorosłym. Np.: w przypadku alergii antybiotyki mogą wytrzebić najważniejsze bakterie jelitowe, które pomagają w dojrzewaniu komórek immunologicznych. Te komórki są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego w konfrontacji z alergenami. Nawet jeżeli te bakterie zostaną przywrócone, układ immunologiczny nadal pozostaje niesprawny. W odniesieniu do otyłości zmiany spowodowane antybiotykami kształtują mikroflorę jelitową, co skutkuje zwiększonym poziomem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach i wpływa na metabolizm.

Badanie objęło także rozwój bakterii w jelitach. Naukowcy pokazali, że wiek niemowlaków można oszacować na podstawie dojrzałości ich bakterii jelitowych. To odkrycie może zaowocować badaniami klinicznymi i interwencją u dzieci, u których mikroflora jelitowa nie rozwija się odpowiednio szybko ze względu na antybiotyki czy inne czynniki.

Antybiotyki dla dzieci a konsekwencje zdrowotne

„Według nas te odkrycia pomogą opracować mapę drogową dla przyszłych badań określających konsekwencje zdrowotne podawania antybiotyków i rekomendacje dla przepisywania antybiotyków” wyjaśnia Knights. „W oparciu o uzyskane przez nas wyniki skłaniamy się ku interwencjom we wczesnym okresie życia”.

Oprócz Knights i Vangay w zespole znaleźli się też dr Tonya Ward, Instytut Biotechnologii, Uniwersytetu Minnesota oraz Jeffery Gerber, naukowiec z Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Dziecięcego w Philadelphii.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑