Ayahuasca - Magiczny eliksir z dorzecza Amazonki

Dodaj do ulubionych

Ayahuasca to w języku keczua  „liana duszy”, „pnącze dusz”. Ayahuasca jest rytualnym psychodelikiem który jest zażywany w formie napoju. Czym tak naprawdę jest i jaką tajemnice kryje Ayahuasca? Wyobraź sobie, że odkryto roślinę, która może ulżyć zespołowi stresu pourazowego, odegnać myśli samobójcze i paraliżujący strach. Niektórzy uważają, że to właśnie potrafi ayahuasca, psychodeliczny napój napędzający turystykę amazońską.

Gdy wpiszesz ayahuasca do przeglądarki, zaleje cię litania historii celebrytów Hollywood nt. zalet i niebezpieczeństw związanych z nie do końca zbadaną substancją aktywną wywołującą halucynacje. Najważniejszym aktywnym składnikiem ayahuasca miarę jego wizjonerskie cechy są zainteresowane jest substancja zwana DMT (dimetylotryptamina). DMT

W niedzielnym wydaniu „This Is Life” Lisa Ling opisuje ceremonię ayahuasca w Peru i rozmawia z osobami, które przybyły, aby spożyć ten napój w nadziei, że przyniesie im ulgę w psychicznych i emocjonalnych traumach.

 

Co  powinieneś wiedzieć o ayahuasca?

Weterani wojenni leczą zespół stresu pourazowego za pomocą ayahuasca.

Były Marine’s Ryan LeCompte organizuje wycieczki dla weteranów wojennych takich, jak on sam, do Peru w celu leczenia za pomocą ayahuasca zespołu stresu pourazowego lub innych emocjonalnych czy psychicznych traum nabytych w trakcie udziału w akcjach wojennych.

 „Ayahuasca zamiast zamiatania brudów do dywan zmusza cię do wyciągnięcia tego dywanu na światło dzienne i walenia w niego trzepaczką tak długo, aż będzie czysty” wyjaśnia LeCompte. „To w taki sposób wolę sprzątać mój dom”.

Libby to jedna z weteranek, która towarzyszyła LeCompte w wyprawie do Peru z myślą o leczeniu zespołu stresu pourazowego. Łykanie antydepresantów tylko potęgowało myśli samobójcze.

 „Chciałabym nie umierać cały czas” mówi zapytana o powód wypicia ayahuasca. „Chciałabym, żeby to minęło”.

W USA jak również w Polsce pojawia się coraz więcej centrów ayahuasca, więc nie dziwi, że gwiazdy i celebryci, w tym Sting i Lindsay Lohan, wypowiadają się publicznie o swoich doświadczeniach z tą substancją – jej spożycie w celach innych niż religijne jest zakazane.

Lohan walcząca z uzależnieniem powiedziała, że doświadczenie z ayahuasca otworzyło jej oczy i było intensywne. „Ujrzałam całe życie przede mną i musiałam przestać trzymać się kurczowo przeszłości” ujawnia podczas swojego reality show „Linsday”.

Sting opowiedział, jak wybrali się z żoną Trudie Styler do kościoła w Amazonii i spróbowali ayahuasca. Brytyjski piosenkarz powiedział, że dzięki temu czuł się jak część kosmosu.

 

Ayahuasca to nie lekarstwo

Ci, którzy spróbowali ayahuasca twierdzą, że korzyści z jej spożycia trzeba połączyć z leczeniem (tak, jak w przypadku innych narkotyków lub leków).

 „Jeżeli myślisz, że wypijesz „sok radości” i to wszystko, to jesteś niespełna rozumu” odpowiada Peter Gorman, ekspert ds. ayahuasca, który osiedlił się w Iquitos, Peru, podczas I fali turystyki ayahuasca w latach 1990-tych. „Przed tobą ciągle 5 lat ciężkiej pracy, żeby pozbyć się traumy”.

Gorman, autor książki „Ayahuasca in My Blood” wyjaśnia, że ayahuasca może pomóc „rozładować negatywną energię” i pokazać ludziom, jakie życie mogliby wieść. „Wtedy wracasz do domu i ciężko pracujesz, żeby to osiągnąć”.

 

Tradycja ayahuasca w Amazonii

 Ayahuasca spożywana kiedyś była jedynie przez szamanów.

Gorman wyjaśnia, że tradycja ayahuasca w Amazonii zmieniła się od czasu, gdy turyści z Zachodu zaczęli przybywać do tego regionu w jej poszukiwaniu.

 „Zgodnie z tradycją szaman wypijał ayahuasca, aby wstąpić na inne wyżyny rzeczywistości i odkryć miejsce dysonansu. Następnie szaman naprawiał to miejsce i eliminował symptomy; to mogło być wszystko: objawy fizyczne, psychiczne, emocjonalne, pech” dodaje Gorman. „A potem pojawiamy się my, Amerykanie, i żądamy picia tej rośliny – chcemy zmienić nasze życie, chcemy doświadczyć nowego – to rzeczywiście stawia wszystko na głowie”. 

W sieci lub na ryneczkach w Amazonii Peruwiańskiej można nawet kupić sproszkowaną ayahuasca lub jej ekstrakt, ale Gorman ostrzega: „nigdy nie wiesz, co to jest”.

 Rosnące spożycie ayahuasca wśród turystów z Zachodu martwi Gormana. „Od pewnego czasu mam przeczucie, że coś idzie w złym kierunku”.

 Niektórzy turyści nie przeżyli doświadczenia z ayahuasca....

W kwietniu 2015 19-letni Briton Henry Miller umarł po wzięciu udziału w ceremonii ayahuasca w Kolumbii, a 18-letnia Kyle Nolan, nie przetrwała tej ceremonii w sierpniu 2012 w Peru. Matka Nolan doniosła, że szaman, który zaopatrzył dziewczynę w ayahuasca i kłamał na początku nt. okoliczności jej zgonu, został skazany na 3 lata więzienia.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑