Brunatna tkanka tłuszczowa rozgrzewa nasze ciało jeszcze przed przebudzeniem

Dodaj do ulubionych

Brunatna tkanka tłuszczowa rozgrzewa nasze ciało jeszcze przed przebudzeniem  

Nie od dziś wiadomo, że brunatna tkanka tłuszczowa chroni nasze ciało przez szkodliwymi skutkami niskich temperatur. Naukowcy odkryli jednak, że posiada ona własny rytm dobowy przetwarzania glukozy – źródła energii wykorzystywanego do utrzymywania na odpowiednim poziomie temperatury ciała. Rzeczony rytm przez wiele tysiącleci stanowił mechanizm ochronny zwiększający efektywność wypraw łowieckich naszych przodków, na które wybierali się oni we wczesnych godzinach porannych. Wyniki badania opublikowano 10 marca w magazynie Cell Metabolism.  

 

"Wahania poziomu glukozy uznaje się za jeden z czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę" stwierdził główny autor badania, Paul Lee, badacz kliniczny oraz endokrynolog pracujący w Instytucie Badań Medycznych Garvan w Australii. "Jak dobrze wiemy, obecne pokolenia nie potrzebują już tak efektywnej wewnętrznej ochrony przed zimnem jak ich poprzednicy. Z uwagi na ten fakt, brunatna tkanka tłuszczowa przetwarzająca glukozę w energię stanowi swego rodzaju filtr zmniejszający wahania poziomu glukozy oraz minimalizujący obciążenie trzustki." 

 

Eksperci ustalili, iż w hierarchii przetrwania utrzymanie stałej temperatury ciała zajmuje pozycję wyższą niż zaspokojenie głodu czy pragnienia. W odpowiedzi na niskie temperatury, brunatna tkanka tłuszczowa zużywa znaczne ilości glukozy oraz lipidów celem pozyskania energii wykorzystywanej następnie do rozgrzania organizmu. Jej właściwe funkcjonowanie u zwierząt pozwala im spalić nadmiar tłuszczu oraz glukozy, chroniąc tym samym przed otyłością czy cukrzycą. Naukowcy nie byli jednakże pewni czy brunatna tkanka tłuszczowa reguluje poziom glukozy we krwi w przypadku, gdy temperatura organizmu przez dłuższy czas pozostaje na odpowiednio wysokim poziomie.  

 

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, Lee oraz zespół współpracujących z nim ekspertów ustalili, że komórki brunatnej tkanki tłuszczowej funkcjonują w oparciu o cykl dobowy. Próbki rzeczonej tkanki pobrane od pacjentów podczas operacji wykazywały zmienną aktywność, osiągając efektywność szczytową we wczesnych godzinach porannych. Odkrycie to obrazuje w jaki sposób tkanka wspomaga metabolizm jednocześnie pełniąc swoją pierwotną funkcję – utrzymywanie odpowiedniej temperatury organizmu.  

 

Dzięki badaniu uzupełniającemu przeprowadzonemu na grupie kontrolnej składającej się z 15 zdrowych respondentów udało się dowieść, iż osoby u których ilość brunatnej tkanki tłuszczowej w organizmie jest wysoka legitymują się mniej odczuwalnymi wahaniami poziomu glukozy niż respondenci o relatywnie niskiej ilości tkanki w ciele. Pamiętać należy, iż znaczne wahania poziomu glukozy są jednym z najpowszechniejszych symptomów zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Nadmienione zmiany prowadzić mogą do uszkodzenia wzroku, chorób układu krążenia i nerek oraz problemów neurologicznych.  

 

Autorzy podkreślają, iż obecne rezultaty mają jedynie wymiar teoretyczny i nie powinny być jeszcze brane pod uwagę podczas testów klinicznych. "Mimo, iż otrzymane wyniki są wysoce obiecujące, przyjąć należy do wiadomości, iż na chwilę obecną poznanie cyklu dobowego brunatnej tkanki tłuszczowej nie przybliża nas do opracowania skutecznego leku na cukrzycę. Być może będzie to możliwe w przyszłości." twierdzi Lee. "Pamiętajmy przede wszystkim o odpowiednio zbilansowanej diecie oraz regularnych ćwiczeniach, które to przyspieszą nasz metabolizm i ochronią nasze ciało przed chorobami."

 

Eksperci planują także sprawdzić czy cykl dobowy tkanki brunatnej występuje również u osób chorych na cukrzycę oraz borykających się z pochodnymi zaburzeniami metabolicznymi. Pragną oni także dokładniej przeanalizować wpływ nadmienionego cyklu na metabolizm. "Pełniejsze poznanie charakterystyki brunatnej tkanki tłuszczowej przybliży nas do opracowania skuteczniejszych medykamentów oraz do identyfikacji terapeutycznej roli tkanki odpowiedzialnej za przetwarzanie glukozy."

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑