Co rujnuje nasz popęd seksualny?

Dodaj do ulubionych

Co wpływa negatywnie na nasz popęd seksualny? W tym artykule dowiesz się co wpływa na obnizenie libido

 Stres

Stres sprawia, że odczuwamy wiele silnych emocji. Niestety jednak - poczucie własnej atrakcyjności nie jest jedną z nich. Stres w pracy, w domu, czy w związku dotknąć może każdego z nas. Należy nauczyć się jak radzić sobie z problemami w korzystny dla organizmu sposób. Wiele problemów rozwiązać możesz sam, niekiedy jednak warto poprosić o radę terapeutę lub lekarza.  

 Problemy z partnerem

Trudności w związku skutecznie zabijają popęd seksualny. Kobiety uznają poczucie bliskości za jedną z głównych części składowych pożądania. Na intymność negatywnie wpływają z kolei częste kłótnie, nieumiejętność komunikowania swoich potrzeb, poczucie wyalienowania, czy brak zaufania. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak trudno jest odbudować zniszczone więzi, jednakże zawsze warto zwrócić się o pomoc do terapeuty.  

Alkohol

Napój wyskokowy zwiększyć może twój popęd seksualny. Pamiętaj jednak, że nadmiar alkoholu skutecznie go ogranicza, natomiast stan utrzymującej się nietrzeźwości może nawet odstraszyć partnera. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie zmniejszyć ilości spożywanego alkoholu, zasięgnij porady eksperta. 

Niewystarczająca ilość snu

Jeżeli nie masz chęci na seks może to być znak, że brak ci wystarczającej ilości snu. Kładziesz się spać zbyt późno lub wstajesz zbyt wcześnie? A może masz problem z zasypianiem albo cierpisz na bezsenność? Wszelkie te kwestie zaburzają zdrowy sen i mogą mieć przełożenie na jakość życia seksualnego. Zmęczenie uniemożliwi ci pełne oddanie się miłosnym uniesieniom. Postaraj się spać i wypoczywać więcej. Jeżeli i to nie pomoże – skonsultuj się z lekarzem.  

Potomstwo

Popęd seksualny nie znika w momencie, gdy zostajesz rodzicem. Niemniej jednak, sporo czasu spędzasz wtedy z dziećmi. Wynajmij nianię, aby mieć z partnerem choć nieco czasu tylko dla siebie. Możesz też skorzystać z chwili zapomnienia podczas drzemki swojej kilkumiesięcznej pociechy.  

Zażywanie leków

Niektóre leki mogą obniżyć twój popęd seksualny. Są nimi między innymi:  

Antydepresanty

Leki obniżające ciśnienie krwi

Tabletki antykoncepcyjne (wedle wyników niektórych badań nie wypływają one negatywnie na ochotę na seks)

Chemioterapia

Leki przeciwko wirusowi HIV

Finasterydy

Zmiana stosowanych leków lub ich dawki może pomóc – skonsultuj się jednak z lekarzem i nigdy nie zmieniaj dawek leków na własną rękę. Zasięgnij porady lekarskiej także w przypadku, gdy twój popęd znacznie zmniejsza się po przyjęciu leków.  

Negatywne postrzeganie samego siebie

O wiele łatwiej czuć się seksownym, gdy lubisz swoje ciało w jego obecnej formie. Zaakceptuj siebie takim jakim jesteś, nawet jeżeli podjąłeś już działania mające na celu poprawę własnego wyglądu. Na pewno pozytywnie wpłynie to na twoje samopoczucie. Jeżeli z opisywanym problemem zmaga się twój partner, utwierdzaj go w przekonaniu, że jest dla ciebie jak najbardziej atrakcyjny.

 Otyłość

Osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością niejednokrotnie cierpią także na bardzo niski popęd seksualny. Może to być spowodowane niemożnością czerpania pełnej przyjemności ze współżycia lub też niską samooceną. Zmień sposób postrzegania siebie samego, a na pewno zauważysz różnicę.  

Zaburzenia erekcji

Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji często obawiają się, że nie staną na wysokości zadania. Przekłada się to z kolei na obniżenie popędu seksualnego. Zaburzenia te można na szczęście leczyć. Problem ten można także próbować rozwiązać przy współpracy z partnerem.  

Niski poziom testosteronu

Testosteron jest hormonem odpowiedzialnym za popęd seksualny. Wraz z wiekiem, jego poziom zauważalnie spada. Nie wszyscy mężczyźni tracą wtedy ochotę na współżycie, jednak w wielu przypadkach tak właśnie jest. Na jakość życia seksualnego wpłynąć może wiele innych czynników, od poziomu zaufania w związku do ogólnej wagi ciała, a więc trudno o jedną poradę, która rozwiązałaby wszystkie problemy.  

Depresja

Depresja może negatywnie wpłynąć na przyjemność czerpaną ze współżycia. Powinieneś w takim przypadku poszukać pomocy specjalisty. W sytuacji, gdy terapia oparta jest na regularnym zażywaniu leków, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Niektóre antydepresanty mogą bowiem obniżać ochotę na miłosne uniesienia. O poradę poprosić możesz także swojego terapeutę.  

Menopauza

U wielu kobiet zanik popędu seksualnego jest znakiem menopauzy. Jest on ściśle związany z takimi problemami natury biologicznej jak suchość pochwy czy odczuwanie bólu podczas stosunku. Pamiętać należy, że każda kobieta jest inna. Możliwe więc, że w twoim przypadku istnieje w dalszym ciągu szansa zadbania o wysoką jakość pożycia seksualnego. Wszystko zależy od specyfiki twojego związku, samooceny, czy też ogólnego stanu zdrowia.  

 Brak bliskości

Uprawianie seksu bez jednoczesnego poczucia bliskości może okazać się swoistym gwoździem do trumny. Intymność to coś więcej niż współżycie. Jeżeli nie układa wam się w łóżku, postarajcie się spędzić nieco czasu poza nim. Rozmawiajcie, przytulajcie się, nie zapominajcie o wzajemnych masażach. Nauczcie się okazywać sobie uczucie w inny sposób. Zbliżając się do siebie odzyskacie utracony popęd seksualny. 

AUTOR:

Anna Puerllo

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑