Cukrzyca ciążowa - Objawy, przyczyny, leczenie cukrzycy ciążowej

Dodaj do ulubionych

Cukrzyca ciążowa inaczej cukrzyca ciężarnych definiowana jest jako "nietolerancja glukozy, która pojawia się po raz pierwszy w czasie ciąży.  Cukrzyca ciążowa zwykle nie daje żadnych objawów. Cukrzycę ciążową wykrywa się po przeprowadzeniu testu O'Sullivana ( test obciążenia 50g glukozy doustnie; wynik pozytywny, gdy poziom glukozy we krwi jest wyższy lub równy 1,3g/l w pierwszej godzinie). Test przeprowadza się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Częstość występowania cukrzycy ciążowej określana jest najczęściej na 1 - 10% wszystkich ciąż. W Polsce częstość występowania GDM wynosi od 0,7% do 12,3%, średnio 2 - 4%. Schorzenie to dotyczy 78 - 88% wszystkich ciąż powikłanych cukrzycą. U kobiet z cukrzycą ciążową częściej dochodzi do powikłań w trakcie ciąży i porodu, a także częściej obserwuje się powikłania wśród noworodków. Śmiertelność okołoporodowa w ciąży powikłanej tym schorzeniem jest dwu-trzykrotnie większa niż w populacji ogólnej.

Objawy cukrzycy ciążowej

Kobiety z cukrzycą ciążową zwykle nie ma żadnych objawów.

Większość kobiet dowiaduje się że, mają cukrzycę ciążową podczas rutynowych badań w ciąży. Sygnałem alarmowym dla kobiety ciężarnej powinna być obecność cukru w moczu w wynikach badań kontrolnych. Cukrzyca w ciąży( GDM) pojawia się u kobiet w ciąży, które do momentu zapłodnienia nie miały problemów z poziomem cukru we krwi.

Bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli cukrzyca jest poza kontrolą, można zauważyć:

- Wzmorzone pragnienie

- Wzrost łaknienienia

- Częste oddawanie moczu

Jakie są przyczyny występowania cukrzycy ciążowej?

Nie jest wiadome z jakiego powodu  cukrzyca rozwija się u niektórych kobiet a u innych nie. Ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej wzrasta gdy : 

- kobieta ma nadwagę lub jest otyła,

- kobieta choruje na zespół policystycznych jajników

- w rodzinie zdarzyły się przypadki wystąpienia cukrzycy ciężarnych,

- kobieta urodziła w poprzedniej ciąży dziecko, powyżej 4,5 kg,

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Cukrzycę w ciąży można z powodzeniem leczyć. Odpowiednio prowadzona ciąża jest bezpieczna, jednak należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Kobieta u której wykryto cukrzycę trafia do przychodni specjalistycznej, gdzie nad jej zdrowiem i prawidłowym przebiegiem ciąży czuwać będzie lekarz położnik, diabetolog, dietetyk.

Najczęściej nie jest konieczne podawanie leków. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od ustalenia diety.

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑