Dlaczego E-papierosy są mniej rakotwórcze?

Dodaj do ulubionych

Dlaczego E-papierosy są mniej rakotwórcze?

E-papierosy pozwalają zmniejszyć ilość wdychanych przez palaczy szkodliwych substancji chemicznycznych

Palacze niejednokrotnie decydują się na zakup e-papierosów celem ograniczenia ilości wypalanych tradycyjnych produktów tytoniowych lub też aby stopniowo zerwać z nałogiem.

Najnowsze badanie przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby korzystające z rzeczonych urządzeń wdychają wraz z dymem znacznie mniejsze ilości składników szkodliwych i substancji potencjalnie rakotwórczych, szczególnie w porównaniu z osobami regularnie palącymi papierosy tradycyjne.  

"E-papierosy są o wiele zdrowszą alternatywą tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Co do tego nie ma wątpliwości" stwierdził autor badania, doktor Lion Shahab, starszy wykładowca psychologii zdrowia na Uniwersytecie w Londynie. Dodał on także, że omawiany eksperyment był pierwszym, w ramach którego przeanalizowano wpływ długoterminowego stosowania e-papierosów i porównano je z wpływem palenia standardowych papierosów na organizm.

Eksperci nie sprawdzali czy palenie e-papierosów pozwala zerwać z nałogiem.  

Shahab zaprosił do udziału w badaniu 181 osób, które to podzielił na pięć grup:

Palacze papierosów

Byli palacze używający obecnie e-papierosów  

Byli palacze używający obecnie zamienników nikotynowych, jak na przykład plastry czy guma

Palacze e-papierosów i ich tradycyjnych odpowiedników

Palacze papierosów stosujący również zamienniki nikotynowe.

Naukowcy pobrali od badanych próbki moczu oraz śliny, a następnie przeanalizowali je pod kątem ilości nikotyny, toksyn oraz środków rakotwórczych. U osób palących wyłącznie e-papierosy poziom szkodliwych substancji utrzymywał się na poziomie podobnym jak u respondentów stosujących zamienniki nikotynowe oraz na wiele niższym niż u palaczy papierosów tradycyjnych oraz łączących papierosy elektroniczne z ich standardowymi odpowiednikami.  

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że trudno jest rzucić palenie bez odpowiedniej motywacji oraz wsparcia” powiedział Shahab. “Jedynie połowa palaczy zrywa z nałogiem. Pozostałym potrzebna jest specjalistyczna pomoc medyczna, psychologiczna oraz wsparcie najbliższych.  

 

Ekspert uważa, że powinno się przede wszystkim ograniczyć ilość trujących substancji dostarczanych organizmowi. ''E-papierosy skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie ciała na nikotynę, jednocześnie ograniczając ilość przenikających do płuc oraz innych organów toksyn i substancji rakotwórczych.”

W raporcie opublikowanym w roku 2015, Centrum ds. Zdrowia Publicznego oceniło, że e-papierosy są o 95% mniej szkodliwe od ich tradycyjnych odpowiedników.  

 

Odpowiedź Centrum Zdrowia Publicznego

Przedstawiciele CZP uważają, że e-papierosami można z powodzeniem zastąpić tradycyjne wyroby tytoniowe. Informację taką podał rzecznik Centrum, Joel London.

Dodał on jednakże, że: "Fakt, iż są one bezpieczniejsze od papierosów nie oznacza że są one w pełni bezpieczne.”

Korzyści wynikające ze stosowania e-papierosa są znacznie mniejsze, gdy poza nim palimy choćby kilka papierosów tradycyjnych dziennie.  

 

Mimo, iż przedstawiciele CZP uważają, że rzeczone urządzenie ogranicza ilość dostarczanych do organizmu toksyn to zauważają jednocześnie, że ''poza nikotyną wkłady do e-papierosów mogą zawierać także ciężkie metale, szkodliwe dla zdrowa gazy oraz substancje rakotwórcze, takie jak chociażby akroleina."

Dodają oni także, że urządzenia nie powinny być stosowane przez osoby niepełnoletnie.  

"Nie udało się jeszcze jednoznacznie określić długoterminowego wpływu e-papierosów na organizm” powiedział London. “Wiemy jednakże z całą pewnością, że osoby nieletnie nie powinny sięgać po jakiekolwiek produkty tytoniowe.'' (Na poniższej grafice informacyjnej zaprezentowaliśmy jak e-papierosy wpływają na nasze ciało.)

Co jednak ważne, wyniki innego eksperymentu pokazują, że wkłady do e-papierosów również zawierać mogą toksyczne oraz rakotwórcze metale.  

 

E-papierosy jako sposób zerwania z nałogiem

Przedstawiciele Amerykańskiego Towarzystwa ds. Chorób Płuc stwierdzili, iż “są oni zaniepokojeni wpływem, jaki e-papierosy mogą mieć na organizm” . Uznali oni także, że informacje mówiące jakoby urządzenia te mogły pomóc nałogowcom w rzuceniu palenia są "niepoparte jakimikolwiek dowodami."

Badania dotyczące wpływu palenia papierosów na długość trwania nałogu od lat dają mieszane rezultaty.  

W ramach jednego z nich testom poddano 4400 mieszkańców stanu Arkansas. Ekspertom udało się wykazać, iż palenie e-papierosów zwiększa skuteczność walki z nałogiem. Niemniej jednak, większość palaczy, którzy palili tradycyjne wyroby tytoniowe przez okres 5 ostatnich lat, a następnie zaczęli stosować ich elektroniczne odpowiedniki nie zerwało z nałogiem. Około 1000 respondentów, którzy to byli palaczami lub palili przez ostatnie 5 lat stosowało e-papierosy regularnie. Niemniej jednak, po zakończeniu badania aż 80 % z nich w dalszym ciągu zmagało się z nałogiem.  

Opisywane niedawno w prasie specjalistycznej badanie kliniczne zorientowane było na analizę przyzwyczajeń palaczy zmagających się z  przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (COPD). Wykazało ono, że palenie e-papierosów znacznie ograniczało ilość wypalanych tradycyjnych ich odpowiedników.  

Wiele e-papierosów zawiera nikotynę, a więc tę samą uzależniającą substancję co tradycyjne produkty tytoniowe. Niemniej jednak, zdaniem przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa ds. Chorób Płuc jego ilość we wkładach do urządzeń może być różna.  

''Wyniki badań nie zmieniły naszego stanowiska w kwestii e-papierosów, jednakże pozwoliły uzyskać odpowiedź na zadawane od wielu lat pytania o ich wpływ na organizm w ujęciu długoterminowym” powiedział George Butterworth, dyrektor ds. wyrobów tytoniowych z Centrum Badań nad Nowotworami w Wielkiej Brytanii.  

Centrum proponuje ustosunkowanie się do produktów zawierających nikotynę, takich jak e-papierosy, z umiarkowanym optymizmem, jako że nie jest wykluczone, że mogą nam one pomóc szybciej zerwać z nałogiem.  

"Badania dotyczące wpływu e-papierosów na nałóg tytoniowy są niezwykle istotne" powiedział ekspert. "Z całą mocą wspieramy rozwiązania poparte twardymi dowodami naukowymi. Mamy również nadzieję, że podobnie do kwestii walki z uzależnieniem od papierosów podejmą także inne organizacje."

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑