Długie siedzenie w toalecie jest niezdrowe

Dodaj do ulubionych

Długie siedzenie na toalecie jest niezdrowe - Nowoczesne toalety są ze wszech miar wygodne, mają jednak podstawową wadę – wymagają od nas przyjęcia pozycji siedzącej. Załatwiając się w taki sposób uważamy się za osoby bardziej cywilizowane. Badania naukowe dowodzą jednakże, iż wypróżniając się w pozycji kucznej możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak wzdęcia, hemoroidy, czy zaparcia. 

IDENTYFIKACJA PROBLEMU

Zaparcia spowodowane są między innymi nieprawidłowym sposobem wypróżniania się przy pomocy toalet tradycyjnych. U wielu osób problemy z wydalaniem są bezpośrednią przyczyną przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała na sedesie.  

 ŚRODEK ZARADCZY

Przyjęcie podczas wydalania pozycji kucznej umożliwia efektywniejsze wypróżnianie. Co więcej, pozycja taka ogranicza ryzyko potencjalnych infekcji obszaru odbytniczego, okrężnicy oraz innych organów wewnętrznych. Naukowcom nie udało się jednoznacznie dowieść, że samo wypróżnianie się w regularnych porach dnia i nocy korzystnie wpływa na oczyszczanie jelit. Pamiętajmy też, że potrzeba wypróżnienia się jest odpowiedzią organizmu na silny impuls defekacyjny.  

JEDYNĄ NATURALNĄ POZYCJĄ PRZYJMOWANĄ PRZEZ CZŁOWIEKA PODCZAS DEFEKACJI JEST POZYCJA KUCZNA 

 5 PROBLEMÓW ZDROWOTNYCH POWODOWANYCH PRZYJMOWANIEM POZYCJI SIEDZĄCEJ

1. ZAPARCIA

Narodowy Instytut Zdrowia definiuje zaparcie jako proces wypróżniania zachodzący maksymalnie trzy razy w przeciągu siedmiu dni. Wedle przedstawicieli Instytutu, na rzeczony problem zdrowotny cierpi ponad cztery miliony Amerykanów. Czy jesteś jednym z nich? A może znasz kogoś kto zmaga się z tym problemem?  

Pierwszym krokiem do poprawy stanu zdrowia jest przyjęcie do wiadomości, iż cierpisz na zaparcia. Nasze jelita są głównym organem usuwającym nieprzydatne i szkodliwe produkty przemiany materii, jednakże - jak pokazuje obecny stan zdrowia Amerykanów - jego wydajność zastraszająco spadła. Narodowy Instytut Zdrowia szacuje, że od 4 do 10 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi na chroniczne zaparcia (defekacja odbywa się rzadziej niż trzy razy w tygodniu). Co więcej, ponad 63 miliony osób zmaga się z czasowymi zaparciami. 

Taborety toaletowe pozwalają zachować odpowiednią pozycję ciała podczas wypróżniania. Produkt w następujący sposób zapobiega zaparciom: 

Po przyjęciu pozycji kucznej, większość pracy wykonuje za nas grawitacja. Nasz tułów naciska na uda i w sposób naturalny zaciska okrężnicę. Delikatny nacisk na przeponę jeszcze bardziej ułatwia wypróżnianie.

Pozycja kuczna rozluźnia mięsień łonowo-odbytniczy, co z kolei pozwala w pełni opróżnić jelita.

Kucanie podczas oddawania stolca podnosi nieco okrężnicę, prostując jednocześnie skręcony przewód pokarmowy. Pozwala to rozluźnić mięsień łonowo-odbytniczy. 

Okrężnica posiada swoisty wlot (zastawkę krętniczo-kątniczą) oraz wylot (mięsień łonowo-odbytniczy). Przyjęcie pozycji kucznej jednocześnie zamyka zastawkę wlotową oraz otwiera wylot okrężnicy, ułatwiając usuwanie resztek przemiany materii. Pozycja siedząca tego nie umożliwia, czyniąc defekację o wiele trudniejszą, co z kolei negatywnie odbija się na pracy jelita cienkiego.  

 

2. HEMOROIDY

Hemoroidy są żyłami zlokalizowanymi wokół odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Gdy stoimy lub siedzimy, kątem prostniczo-odbytowy jest wklęsły. Siła skierowana ku górze oddziałująca na odbytnicę utrzymuje kał wewnątrz ciała. W codziennym życiu rzeczony mechanizm samoregulacyjny jest niezwykle użyteczny, jednakże gdy zamierzamy się wypróżnić w pozycji siedzącej, staje się to wysoce problematyczne i sprawia, że oddawanie stolca przysparza wiele trudności. 

Ponad połowa osób dorosłych po 50 roku życia zaczyna skarżyć się na swędzenie, dyskomfort oraz krwawienie. Mogą one sygnalizować obecność hemoroidów. Żyły okalające odbyt rozciągają się pod ciśnieniem, co sprawia że napinają się lub puchną. Ich zbyt duża ilość może być spowodowana nadmiernym obciążeniem hemoroidy dolnej części odbytnicy. 

 SPOSÓB LECZENIA

 Ilość hemoroidów można zniwelować stosując pozycję kuczną podczas wypróżniania.  

 

3. CHOROBY OKRĘŻNICY

Całkowite oraz częste wypróżnianie sprzyja utrzymywaniu odpowiedniej kondycji okrężnicy. Wiele badań klinicznych dowodzi, iż nagromadzona w okrężnicy masa kałowa może powodować wiele problemów zdrowotnych, włączając w to nowotwór okrężnicy. W przypadku, gdy w okrężnicy znajduje się nadmiar masy kałowej, nasze ciało nie jest w stanie pozyskać wartościowych składników odżywczych ze spożywanego jedzenia, przez co nie są odnawiane naturalne zapasy energii.  

 

4. ZABURZENIA W ODDAWANIU MOCZU/INFEKCJE UKŁADU MOCZOWEGO

Przepływ moczu ulega poprawie, gdy kobiety kucają podczas oddawania moczu. Pęcherz opróżniany jest wtedy całkowicie. Przyjmowana pozycja może także zmniejszyć zarówno częstotliwość jak i intensywność infekcji układu moczowego. Warto o tym pamiętać! 

 

 5. CHOROBY DNA MIEDNICY

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez firmę Kaiser Permanente opublikowane w roku 2008 magazynie Obstetrics & Gynecology pokazują, że jedna trzecia badanych kobiet cierpi na jeden lub więcej problemów z dnem miednicy. Co więcej, proces starzenia się, otyłość, oraz przebyta ciąża zwiększają ryzyko wykształcenia się rzeczonych problemów strojonych. Mimo, że zaburzenia dna miednicy są bardziej powszechne wśród pań, ich symptomy odczuwać mogą także mężczyźni. Narodowe Badanie Zdrowia oraz Żywienia wykazało, że jeden na pięciu mężczyzn po 60 roku życia cierpi na nietrzymanie moczu.  

Sieć więzadeł, mięśni oraz tkanek łącznych tworzących dno miednicy działa jak wspornik podtrzymujący organy biodrowe, między innymi pęcherz i odbyt, a u kobiet - także macicę oraz waginę. Choroby dna miednicy diagnozuje się u przedstawicieli obydwu płci. Mięśnie w tym obszarze ulegają osłabieniu oraz rozlicznym uszkodzeniom, powodując osuwanie się organów biodrowych. Może to skutkować zaparciami czy nietrzymaniem moczu. 

“Większość zaburzeń dna miednicy spowodowane jest stopniowym zmniejszaniem się efektywności funkcji biologicznych” powiedział doktor Jack Kruse, specjalista ds. zdrowia oraz neurochirurg pracujący w Nashville specjalizujący się w leczeniu bólu chronicznego, szyi oraz pleców. “Taboret toaletowy wymusza przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas wypróżniania się, znacznie poprawiając stan zdrowia osób cierpiących na różne problemy zdrowotne. Nie tylko ma on elegancki wygląd ale także faktycznie wpływa pozytywnie na kulturę wypróżniania się.”

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑