Ekstrakt z konopi indyjskich może dawać znaczące efekty w leczeniu nowotworu mózgu.

Dodaj do ulubionych

Eksperci wykazali, że podanie pewnych składników zawartych w konopiach indyjskich do leczenia złośliwych guzów mózgu stosowane razem z naświetlaniem pozwala zahamować rozwój nowotworu.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez specjalistów z Uniwersytetu Św. Jerzego w Londynie nt. leczenia nowotworów w mózgu wykryto, że najbardziej skuteczną formą leczenia było włączenie składników czynnych konopi indyjskich, zwanych kannabinoidami.

Badanie objęło 2 z nich: tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidol (CBD). Substancjo użyte do leczenia raka mózgu, bardzo trudnego rodzaju nowotworu, który rocznie pochłania 5200 żyć. Ponadto szanse na przeżycie po 5 latach od diagnozy wynoszą ok. 10%.

Kannabinoidy to substancje psychoaktywne zawarte w konopiach indyjskich; do tej pory poznano 85 rodzajów tych związków chemicznych.

Badania pokazują jako pierwsze ogromny wpływ połączenie leczenia naświetlaniem i użycia THC i CBD. Zaobserwowano, że podanie THC/CBD podczas naświetlania mózgów myszy prowadziło do wyhamowania rozwoju nowotworów.

Dr Wai Liu, kierownik badań, wyjaśnia: „Wyniki są bardzo obiecujące. Guzy złośliwe w mózgu leczono na wiele sposobów: samymi konopiami, samym naświetlaniem, obiema metodami na raz lub nie leczono wcale. Organy poddawane naświetlaniu i działaniu substancji zawartych w konopiach indyjskich dały najlepsze wyniki, a nowotwory w nich zlokalizowane znacząco zmalały. W niektórych przypadkach rak całkowicie zaniknął. Obecnie nowotwór mózgu to choroba śmiertelna, nierokująca wielkich nadziei. Otrzymane wyniki badań i ich kontynuacja na ludziach w przyszłości dają światełko w tunelu ”.

Liu dodaje: „Korzyści konopi indyjskich były znane wcześniej, natomiast efekty jakie dają w leczeniu raka mózgu w połączeniu z naświetlaniem są czymś nowym i obiecującym dla wszystkich tych, którzy chorują lub zachorują na tę chorobę”.

Naukowcy obecnie rozważają możliwość zastosowania tej terapii w leczeniu klinicznym ludzi.

Wyniki badania opublikowano w magazynie the Molecular Cancer Therapeutics.

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑