Jak możesz sobie pomóc podczas i po leczeniu nowotworu piersi

Dodaj do ulubionych

Jak możesz sobie pomóc podczas i po leczeniu nowotworu piersi

Akupunktura

W ramach tej niezwykle starej techniki, niewielkie igły, rozgrzane kamienie lub też palce masażysty wykorzystywane są celem wywarcia nacisku na określone punkty ciała. Badania wskazują, że akupunktura poprawia wydajność układu odpornościowego oraz stymuluje wydzielanie naturalnych środków przeciwbólowych. Ogranicza ona również dotkliwość skutków ubocznych terapii, takich jak: nudności, ból, zmęczenie, czy niepokój.  

Pamiętaj jednakże, że stosowanie akupunktury nie zwalnia cię konieczności odbywania regularnych wizyt u lekarza. Co więcej, powinnaś także zapytać specjalisty czy zastosowanie takiego zabiegu nie będzie szkodliwe dla twojego zdrowia. Warto bowiem pamiętać, że nie w każdym przypadku akupunktura jest zalecana.  

 

Masaż

Nie każdy wie, że dyrektorzy niektórych szpitali zatrudniają masażystów, których zadaniem jest dbanie o zdrowie psychofizyczne pacjentów. Jak dowiedziono naukowo, masaż może nie tylko ograniczyć odczuwany ból, ale także odprężyć pacjentkę mającą odbyć lumpektomię, mastektomię, czy też operację rekonstrukcji piersi. Profesjonalny masaż wykonany po zabiegu może z kolei zminimalizować obrzęki. Przed skorzystaniem z tej metody wspomagania terapii, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Możliwe, że poinformuje cię on dodatkowo o korzyściach wynikających z drenażu limfatycznego.  

 

Joga

Rzeczona forma ćwiczeń pozwoli ci zgrać oddech z wykonywanymi ruchami. Dzięki temu spowolnisz swoje tętno, obniżysz ciśnienie krwi oraz uspokoisz umysł. Kobiety korzystające z zajęć jogi w okresie leczenia na drodze radioterapii twierdzą, że czują się one dzięki tej technice mniej zmęczone i zestresowane. Regularne ćwiczenia mogą także ograniczyć ryzyko występowania zapaleń. Podziel się z instruktorem informacjami odnośnie twojego stanu zdrowia, mógł on dostosować program ćwiczeń do twoich potrzeb.  

 

Tai Chi

Ta starodawna chińska sztuka walki łączy w sobie powolne, dostojne ruchy ciała z technikami prawidłowego oddychania oraz medytacją. Eksperci w tej dziedzinie uważają, że uspokojenie umysłu jest jednym ze sposobów wzmocnienia ciała. Tai Chi może pomóc niwelować zapalenia u kobiet zmagających się z nowotworem piersi. Jak wynika z danych przedstawionych w kwestionariuszach, panie uprawiające Tai Chi przez godzinę 3 razy w tygodniu czują się znacznie lepiej oraz zauważają poprawę ogólnej kondycji fizycznej.  

 

Arteterapia

Nie musisz być wybitną artystką, aby w pełni wykorzystać korzyści oferowane przez arteterapię. Gdy rysujesz, malujesz, rzeźbisz, czy tworzysz rękodzieła, masz szansę uzewnętrznić swoje obawy oraz emocje, o których nie zamierzasz nikomu mówić. Współpraca z doświadczonym arteterapeutą na pewno pozwoli ci zmaksymalizować korzyści płynące z terapii. Metoda ta jest niezwykle skuteczna w kwestii minimalizacji niepokojów oraz ograniczania ryzyka wystąpienia depresji. Może ona także poprawić twoją samoocenę.  

 

Makijaż

Efekty uboczne terapii, takie jak utrata włosów czy pogorszenie cery odbijają się negatywnie na psychice wielu kobiet. Znaczna część z nich unika wychodzenia z domu, jako że nie chcą one, by inni widzieli jak wyglądają. Nie jest tajemnicą, że jeżeli czujesz się piękna i zadbana, o wiele łatwiej będzie ci zachować motywację do kontynuacji leczenia. Poszukaj w swojej okolicy eksperta, który pomoże ci dopasować odpowiednią dla ciebie perukę, dobrać właściwy makijaż, czy też odpowiedni rozmiar stanika. Co ciekawe, niektóre organizacje świadczą takie usługi za darmo.  

 

Hipoterapia

Badania naukowe wykazały, że konie pełnią rolę naturalnych terapeutów. Jako, że naśladują one język ciała osób je otaczających, mogą pomóc ci lepiej zrozumieć własne uczucia. Nauka dbania o te zwierzęta oraz jazdy konnej na pewno poprawi także twoją pewność siebie. Jeden z eksperymentów dowiódł, iż osoby zaangażowane w hipoterapię odczuwają na co dzień mniejszy stres. Jak więc widać, ze wszech miar warto spróbować tejże metody!  

 

Muzykoterapia

Słuchanie ulubionych piosenek zapewne niejednokrotnie pomogło ci poradzić sobie z zerwaniem lub też przetrwać długi i żmudny trening. Dzięki temu, że muzyka doskonale współgra z twoimi uczuciami, może ona okazać się nieoceniona w procesie leczenia. Badania pokazują, że muzykoterapia pozwala ograniczyć poziom odczuwanego bólu, poprawić samopoczucie oraz zmniejszyć niepokój odczuwany przez kobiety cierpiące na nowotwór piersi. Warto także poprosić lekarza, aby polecił ci odpowiednie utwory o wartości terapeutycznej.  

 

Prowadzenie dziennika

Gdy opiszesz swoje odczucia związane z rakiem piersi, począwszy od twoich największych nadziei aż po najbardziej zatrważające obawy, zapewne zauważysz u siebie poprawę nastroju i poczucie lekkości. Prowadzenie dziennika może także poprawić twój humor oraz ułatwić ci obserwowanie czynionych na drodze do pełnego wyzdrowienia postępów. Nie przejmuj się pisownią ani stylem pisma. Skup się wyłącznie na swoich przemyśleniach oraz celach, które pragniesz osiągnąć.

 

Grupy wsparcia

Niezależnie od tego ile wsparcia otrzymujesz od rodziny i przyjaciół, grupa wsparcia okazać się może nieoceniona w przezwyciężaniu choroby. Czas spędzony z innymi kobietami przechodzącymi przez to samo co ty może sprawić, że przestaniesz czuć się osamotniona. Będziesz mogła podzielić się swoimi problemami z osobami, które wiedzą z czym się mierzysz. Możesz także zapytać o poradę i dowiedzieć się od nich jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi leczenia.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑