Kiedy kobiety mają ochotę na seks?

Dodaj do ulubionych

Kiedy kobiety tak naprawdę mają ochotę na seks? Popęd seksualny kobiet jest bardziej skomplikowany i nie ma wyłącznie hormonalnego podłoża, donoszą najnowsze badania.

Ochota na współżycie u kobiet nie zależy wyłącznie od hormonów w przeciwieństwie do mężczyzn. Zamiast tego kobiety potrzebują o wiele więcej, aby nabrały ochoty na współżycie, donoszą badania opublikowane w the Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

„Pożądanie kobiet jest szalenie skomplikowaną kwestią” twierdzi dr John Randolph, autor badań, profesor w dziedzinie położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Michigan.

Chociaż trwają prace nad opracowaniem leków, obecnie na rynku w USA nie ma żadnych farmaceutyków podnoszących libido (ochotę na współżycie) u kobiet pomimo tego, że według badań z 2002 roku 1/3 dorosłych kobiet może doświadczać „zaburzeń obniżonego popędu seksualnego”, medyczne określenie niskiego libido.

 Co wzmaga pożądanie?

Niektórzy lekarze badali koncepcję podawania niskich dawek testosteronu, aby pomóc kobietom o obniżonym popędzie seksualnym. Podawanie testosteronu mężczyznom pomaga, ponieważ tego właśnie potrzebują do prawidłowej erekcji.

Organizm kobiecy produkuje testosteron, ale oczywiście nie na takim samym poziomie, jak u mężczyzn; produkcja testosteronu spada znacząco, jeżeli kobiecie usunie się jajniki, a także u pań po menopauzie.

Randolph doniósł, że naukowcy wysnuli teorię o roli, jaką testosteron odgrywa w funkcjach seksualnych u kobiet, jednakże nie udało mi się potwierdzić tego twierdzenia z wielu powodów.

Miłość, seks i mózg mężczyzny

Jego badanie pokazuje, że testosteron wpływa za popęd seksualny u kobiet, jednakże jego oddziaływanie jest dość skromne. Innym czynnikiem, które wpływa na kobiecie libido wydaje się bardziej znaczący jest emocjonalne samopoczucie.

Randolph i współautorzy wysnuli takie wnioski z danych nt. 3302 kobiet zebranych w trakcie trwającego dekadę badania o nazwie „Badanie Zdrowia u Kobiet Różnych Narodowości” (Study of Women's Health Around the Nation).

Kobietom pobrano krew i zmierzono poziom testosteronu oraz innych hormonów płciowych. Do celów tego badania skupiono się na kobietach przechodzących menopauzę.

Menopauza: to, o czym myślisz, ale boisz się zapytać.

Analizując dane naukowcy zaobserwowali, że kobiety o wyższym poziomie testosteronu we krwi odczuwały pożądanie seksualnie nieznacznie częściej niż panie o niskim poziomie tego hormonu. „Różnica jednakże była rozczarowująca” podkreśla Randolph. Co w jego przekonaniu oznacza, że podawanie testosteronu kobietom o niewielkim apetycie na seks nie sprawiłoby, że ich libido nagle wskoczy na odpowiedni poziom.

Co natomiast wykazały dane to to, że pacjentki, które podały, że rzadziej doświadczają smutków i są bardziej zadowolone emocjonalnie ze swoich związków, odczuwały większy popęd seksualny od kobiet, które twierdziły wprost przeciwnie.

„Nastrój, zadowolenie ze zdrowia i dobre samopoczucie to kluczowe kwestie” wyjaśnił Randolph.

Co z pigułką zwiększającą ochotę na seks?

Powyższe analizy sugerują, że kobiety niezadowolone z niskiego libido mogą chcieć porozmawiać z lekarzami o tym, jak poprawić czynniki psychologiczne.

„Wiem, że to nie jest sprawiedliwe. Wiele kobiet wolałby po prostu wziąć na to pigułkę” przyznaje Randolph. „Ale gdy chodzi o seks, kobiety są bardziej skomplikowane”.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑