Leki ziołowe stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia

Dodaj do ulubionych

Leki ziołowe stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia

Naukowcy informują, że długoterminowe przyjmowanie leków ziołowych może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Twierdzą oni, że w wielu przypadkach producenci nie są w stanie zapewnić ich całkowitego bezpieczeństwa.  

Miliony ludzi na całym świecie stosują lekarstwa ziołowe, niejako pielęgnując tradycje zapoczątkowane tysiące lat temu. Wiele osób uznaje za pewnik, że wszystkie zioła są zdrowe, jako że stosowane były przez naszych przodków przez dziesiątki lat. Niemniej jednak, eksperci z Uniwersytetu Medycznego Baylor oraz Uniwersytetu Stony Brook informują, że nie zawsze są one tak bezpieczne jak mogłoby się wydawać. Informację taką opublikowano w raportach EMBO.

Doktor Donald M. Marcus, emerytowany profesor medycyny oraz immunologii Uniwersytetu Baylor oraz doktor Arthur P. Grollman, profesor nauk farmakologicznych pracujący na Uniwersytecie Stony Brook, przedstawili dowody naukowe wskazujące, iż roślina o nazwie kokornak może powodować chorobę arystolocholową nerek (AAN). U osób cierpiących na nią wystąpić mogą śródmiąższowe zapalenie nerek, zaburzenia czynności nerek  oraz nowotwory układu moczowego.

 

Autorzy zauważają, że jak wynika z danych zgromadzonych w narodowej bazie danych Tajwanu, pomiędzy rokiem 1997 a 2003 ponad 8 milionów osób miało styczność z lekami ziołowymi zawierającymi kokornak. Badania nad przyczynami zaburzeń oraz nowotworów nerek prowadzone na Tajwanie i w Chinach pokazują, że dziesiątki milionów osób w tych krajach znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na AAN.

 

W przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi, przyjmowanie kokornaka prowadzić może do formowania się połączeń pomiędzy kwasem arystolocholowym, będącym składnikiem rośliny, a DNA tkanki nerkowej. Prowadzić to może z kolei do mutacji genu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów – TP53, przez co zwiększa się ryzyko wykształcenia się raka nerek. Badania uzupełniające wykazały, iż rzeczony proces doprowadzić może do rozwoju nowotworu także w nerkach i pęcherzu moczowym.  

 

Marcus i Grollman informują, że inne zioła oraz leki tradycyjne również odpowiadają za wiele chorób, z którymi zmagają się pacjenci z Azji oraz Afryki, brakuje jednak dokładnych danych statystycznych odnośnie rzeczonej kwestii.  

 

Mimo, iż kokornak wykorzystywany był w ziołolecznictwie przez ponad 2000 lat, "toksyczność zioła nie została z w pełni identyfikowana, po części z uwagi na fakt, iż występuje okres utajony pomiędzy ekspozycją a wystąpieniem symptomów chorobowych, a także ponieważ uwarunkowania genetyczne są przyczyną wyłącznie 5 % przypadków zachorowania u osób mających styczność z nadmienioną rośliną" mówią autorzy. Badania długoterminowe pozwoliły jednakże zidentyfikować korelację pomiędzy chorobami a zażywaniem kokornaka.  

 

Niemalże wszystkie czynniki rakotwórcze oraz wiele toksyn nie wywiera na organizm jakiegokolwiek wpływu aż do momentu pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych. Sprawia to, że zarówno osobom niezaznajomionym z medycyną jak i ekspertom trudno jest zidentyfikować określony związek chemiczny jako przyczynę choroby, głównie dlatego, że uaktywnia się on po miesiącach lub latach od momentu zażycia danej substancji.  

 

"Badania nad kokornakiem wskazują, że inne zioła stosowane w ziołolecznictwie również zawierać mogą substancje toksyczne i/lub składniki rakotwórcze " mówią autorzy. "Fakt ten może z kolei przyczyniać się do powstawania rozlicznych chorób."

 

Marcus i Grollman nie zgadzają się z wytycznymi opracowanymi przez Światową Organizację Zdrowia, zachęcającymi do stosowania leków ziołowych z uwagi na bezpieczeństwo ich zażywania. Organizacja nie podała bowiem danych o braku dowodów wskazujących jednoznacznie na efektywność takich leków jednocześnie pomijając informacje o ich możliwych efektach ubocznych. Sytuacja taka miała miejsce chociażby w przypadku kokornaka.  

 

Autorzy podkreślają, iż ich głównym celem jest "minimalizacja ilości środków toksycznych dostarczanych wraz z lekami ziołowymi, nie natomiast całkowite odrzucenie medycyny tradycyjnej per se. Lekarstwa ziołowe stanowić mogą zagrożenie dla zdrowia. Apelujemy do przedstawicieli świata medycyny o ocenę zarówno krótko- jak i długotrwałych skutków przyjmowania leków ziołowych."

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑