Ludzie o niebieskich oczach mają jednego wspólnego przodka?

Dodaj do ulubionych

Niebieskie oczy - Na kolor oczu wpływa ilość melaniny zawarta w tęczówce. Ludzie mający niebieskie oczy mają tego samego przodka. „Pierwotnie nasze oczy były brązowe” informuje prof. Hans Eiberg z Instytutu Medycyny Komórkowej i Molekularnej. „Ale mutacja genetyczna wpływająca na gen OCA2 w naszych chromosomach „wyłączyła” zdolność produkcji brązowych oczu”. Gen OCA2 koduje tzw. proteinę P zaangażowaną w produkcję melaniny, pigmentu nadającego kolor oczom, włosom i skórze. Jednakże „wyłącznik” zlokalizowany w genie sąsiadującym z OCA2 nie wyłącza genu całkowicie, tylko ogranicza jego działanie redukując produkcję melaniny w tęczówce – „rozwadniając” całkowicie brązowe oczy do niebieskich. Zatem efekt wyłącznika OCA2 jest bardzo specyficzny. Jeżeli gen OCA2 został całkowicie zniszczony lub wyłączony, ludzie nie mieliby melaniny we włosach, oczach i skórze i cierpieliby na albinizm.

 Ludzie o niebieskich oczach mają tego samego przodka

Różnicowanie koloru oczu od brązowego do zielonego można wyjaśnić ilością melaniny w tęczówce, natomiast osoby niebieskookie charakteryzuje mały poziom zróżnicowania ilości melaniny w oczach. „Wychodząc z tego założenia można wnioskować, że osoby o niebieskich oczach mają tego samego przodka” twierdzi prof. Eiberg. „Wszystkie odziedziczyły ten sam „wyłącznik” dokładnie w tym samym miejscu w DNA”. Wprost przeciwnie, osoby o brązowych oczach mają ogromne zróżnicowanie w DNA, które kontroluje produkcję melaniny.

 

Prof. Eiberg i jego zespół badali mitochondrialne DNA i porównali kolor oczu osób o niebieskich oczach w różniących się od siebie krajach: Jordanii, Danii i Turcji. Odkrycia koronują dekadę badań rozpoczętych w 1996, gdy prof. Eiberg po raz pierwszy stwierdził, że gen OCA2 odpowiada za kolor oczu.

 Natura żongluje genami

Mutacja z brązowych oczu do niebieskich nie jest mutacją pozytywną ani negatywną. To taka sama mutacja jak kolor włosów, łysienie, czy piegi, która nie zwiększa ani nie zmniejsza szans człowieka na przetrwanie. Prof. Eiberg wyjaśnia „to po prostu pokazuje, że natura ciągle żongluje genomem człowieka tworząc koktajl genetyczny z ludzkich chromosomów i wypróbowując różne powstałe zmiany”.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑