Lunatycy nie odczuwają bólu i nie budzą się mimo odczuwanego bólu ?!

Dodaj do ulubionych

Naukowcy zakończyli niedawno pierwszy eksperyment zorientowany na analizę poziomu bólu odczuwanego przez lunatyków. Najnowsze badanie naświetliło istnienie niezwykłego paradoksu: mimo, że lunatycy częściej cierpią na bóle głowy oraz migreny, podczas sesji lunatycznych nie odczuwają oni bólu, nawet w przypadku, gdy doznają obrażeń.  

Opisywany test wskazał, że lunatycy cztery razy częściej od grupy odniesienia skarżą się na bóle głowy (dokładny stosunek = 3.80) oraz 10 razy częściej odczuwają migreny (dokładny stosunek = 10.04), które to przekształcać się mogą następnie bezsenność oraz depresja. Aż 79 procent osób lunatykujących, które to choć raz chodziły we śnie, nie odczuwało bólu towarzyszącego doznanym obrażeniom. Pozostawały one w stanie uśpienia nawet mimo faktu, iż wyrządzały sobie krzywdę. 

 "Jednym z najbardziej zaskakujących wyników badania było odkrycie, że lunatycy nie odczuwają bólu podczas chodzenia we śnie" powiedział główny badacz odpowiedzialny za przeprowadzenie eksperymentu, doktor Dr. Regis Lopez, psychiatra oraz lekarz ds. bezsenności w szpitalu Gui-de-Chauliac w Montpellier we Francji. "Jako pierwsi odkryliśmy także zjawisko znieczulenia ciała podczas lunatykowania."

 Wyniki badania ukażą się w listopadowym wydaniu magazynu Sleep.

Lopez oraz jego współpracownicy, doktor Isabelle Jaussent oraz profesor Yves Dauvilliers przeprowadzili badanie komparatywne na grupie 100 zdrowych ochotników oraz 100 pacjentów, u których zdiagnozowano lunatyzm. Drugą grupę stanowiło 55 mężczyzn oraz 45 kobiet. Średnia ich wieku wynosiła 30 lat. Siłę odczuwanego bólu głowy oraz migren zbadał u nich specjalista. Dodatkowo, respondenci określi natężenie bólu samodzielnie w kwestionariuszu, gdzie mieli oni za zadanie opisać zarówno charakterystykę jak i częstotliwość występowania bólów głowy odczuwanych po przebudzeniu. 

Czterdziestu siedmiu lunatyków poinformowało naukowców, że przynajmniej raz w życiu chodzenie we śnie spowodowało poważny uraz ciała. 10 osób obudziło się od razu po pojawieniu się odczucia bólu. 37 z nich mimo bólu nie obudziło się. Dyskomfort spowodowany urazem respondenci tacy odczuwali w godzinach późniejszych lub po przebudzeniu. 

 

Jeden z pacjentów podczas lunatykowania złamał wszystkie kończyny – było to skutkiem wyskoczenia z trzeciego piętra. Bólu nie odczuwał jednakże aż do momentu przebudzenia. Inny z respondentów złamał nogę po wdrapaniu się na dach i upadku z niego. Silny ból pojawił się dopiero o poranku.  

 "Uzyskane wyniki pomogą nam zapewne lepiej zrozumieć specyfikę epizodów lunatycznych" stwierdza Lopez. "Sformułowaliśmy hipotezę mówiącą, że stan pobudzenia występujący podczas chodzenia we śnie może zaburzać schematy właściwego zachowania oraz wpływać za równo na świadomość jak i stopień odczuwanego bólu."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑