Medycyna alternatywna skutecznie wspomaga leczenie

Dodaj do ulubionych

Naukowcy ustalili, że medycyna alternatywna to skuteczna metoda wspomagania leczenia

W ramach najnowszego badania naukowcy podjęli się określenia częstotliwości stosowania metod leczenia uzupełniającego i alternatywnego w Europie. Dzięki przeprowadzonemu testowi udało się ustalić, że są one wykorzystywane celem eliminacji lub złagodzenia określonych problemów zdrowotnych, głównie w sytuacji, gdy medycyna tradycyjna okaże się niewystarczająca.

Bóle głowy, pleców oraz im podobne przypadłości sprawiły, że pacjenci coraz łaskawszym okiem spoglądają na alternatywne sposoby leczenia. Eksperci wykazali, że najczęściej do metod niekonwencjonalnych uciekają się kobiety oraz osoby legitymujące się wykształceniem wyższym

 

Dane zgromadzone do badania pochodzą z ponad 20 krajów, natomiast w ramach eksperymentu przeprowadzonego przez przedstawicieli uniwersytetów w Helsinkach, Tampere i Turku analizie poddano ponad 40 tysięcy respondentów i cztery główne rodzaje leczenia: tradycyjną medycynę azjatycką (medycyna chińska, akupunktura, akupresura), medycynę alternatywną (homeopatia, ziołolecznictwo), terapie manualne (masaż, kręgarstwo, osteopatia, refleksologia) oraz leczenie holistyczne (hipnoza i uzdrawianie duchowe).  

 

Z medycyny alternatywnej skorzystała ¼ badanych

Jak wynika z uzyskanych rezultatów, jedna czwarta badanych korzystała z medycyny alternatywnej na przestrzeni ostatniego roku. Najczęściej stosowanymi formami leczenia uzupełniającego były masaże (12%), homeopatia (6%), osteopatia (5%) oraz ziołolecznictwo (5%). Większość badanych uciekała się do wyłącznie jednej formy leczenia uzupełniającego.

 

"Zauważyliśmy także, że rzeczone techniki stosowane były jako uzupełnienie leczenia tradycyjnego. Należy kwestię tę podkreślać, jako że medycynę alternatywną często określa się mianem zamiennika jej konwencjonalnej odpowiedniczki" stwierdził Teemu Kemppainen, badacz z Uniwersytetu Helsińskiego.  

 

Odnotowane różnice w powszechności stosowania alternatywnych metod leczenia

Częstotliwość stosowania medycyny alternatywnej wysoce zależna była od kraju, z którego pochodzili badani. W Niemczech, ilość osób ją stosujących wyniosła niemal 40 %, natomiast na Węgrzech – wyłącznie 10 %. W Finlandii i Estonii wartość procentowa utrzymywała się na poziomie 35 %.  

 

"Różnice te wynikają przede wszystkim z faktu, że w niektórych krajach tego typu leczenie pokrywa ubezpieczenie. W części z nich lekarze przechodzą także dodatkowe szkolenie ze stosowania technik medycyny alternatywnej" poinformował Kemppainen.

 

W ramach badania skupiono się na zastosowaniu alternatywnych metod leczenia w Europie. Jego wyniki opublikowano w skandynawskim magazynie Journal of Public Health. Eksperyment opierał się na wynikach Europejskiego Badania Społecznego (Edycja 7) z roku 2014.  

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑