Menstruacja nie ma wpływ na funkcjonowanie mózgu

Dodaj do ulubionych

Menstruacja nie ma wpływ na funkcjonowanie mózgu

Najnowsze badanie wskazuje, że zmiany zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego nie mają wpływu na wydolność umysłową kobiet.  

Naukowcy przez wiele dziesięcioleci skłaniali się ku teorii, że menstruacja ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Najnowsze badanie miało na celu jednoznaczne potwierdzenie lub odrzucenie tej hipotezy, jak również określenie czy zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu menstruacyjnego mają wpływ na naszą sprawność umysłową. Dzięki zwiększeniu wiarygodności eksperymentu poprzez zaproszenie do udziału w nim ponadprzeciętnie dużej liczby pań oraz prześledzenie dwóch (a nie jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszych badań – tylko jednego) cyklów, eksperci w oni w stanie ustalić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że okres nie wpływa w sposób negatywny na wydolność mózgu.

Najnowsze badanie opublikowane w magazynie Frontiers in Behavioral Neuroscience zmienia sposób, w jaki nauka postrzega cykl menstruacyjny. Badacze jeszcze do niedawna byli święcie przekonani, że kobieta podczas okresu może mieć znaczne problemy z wykorzystaniem pełni swojego potencjału umysłowego. Profesor Brigitte Leeners oraz współpracujący z nią naukowcy udowodnili, że hipoteza ta nie jest słuszna. Poddali oni szczegółowej analizie trzy wybrane aspekty kognitywne na przestrzeni dwóch cykli menstrualnych i zauważyli, że poziom estrogenu, progesteronu oraz testosteronu nie ma wpływu na pamięć roboczą, uważność oraz podzielność uwagi. Mimo, że niektóre z wahań hormonalnych wpływały w marginalnym stopniu na zdolności kognitywne poddawanych testom pań, nie zauważono ich powtarzalności w kolejnym cyklu. Uznano więc, że żaden z hormonów nie zaburza bezpośrednio zdolności kognitywnych badanych kobiet.  

Profesor Leeners, autorka badania, powiedziała: "Jako ekspert ds. medycyny reprodukcyjnej oraz psychoterapeutka, często rozmawiam z kobietami, które uważają, iż cykl menstruacyjny przekłada się wysoce negatywnie na ich samopoczucie oraz zdolności umysłowe. Nasz zespół postanowił więc raz na zawsze ustalić, czy jest to wyłącznie subiektywne odczucie czy też fakt naukowy.  

Wyniki badania uznać należy za miarodajne, jako że ono samo przeprowadzone zostało na większej niż typowo grupie respondentek, jak również trwało przez dłuższy okres czasu. Zespół ekspertów współpracujący z pracownikami Uniwersytetu Medycznego w Hanowerze oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu poprosił o udział w badaniu 68 kobiet. Szczegółowo przebadane zostały one pod kątem wahań poziomu hormonów oraz ich wpływu - na przestrzeni dwóch cykli menstruacyjnych - na trzy analizowane aspekty kognitywne. Zaobserwowano, iż nie zachodziła jakakolwiek korelacja pomiędzy badanymi zmiennymi.  

Profesor Leeners powiedziała: "Zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym nie przekładają się na wydolność mózgu. Mogą oczywiście występować indywidualne zaburzenia, jednakże w grupie badanych nie zauważono powtarzających się zależności."

Profesor Leeners poinformowała jednocześnie, że jej zespół czeka jeszcze wiele pracy. Podkreśliła ona wagę dalszego rozszerzania grupy badanych oraz prowadzenia badań na respondentkach z zaburzeniami hormonalnymi. Autorka ma nadzieję, że jej praca przyczyni się do zmiany sposobu, w jaki postrzegana jest szeroko pojmowana menstruacja.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑