Migrena z aurą zwiększa aż dwukrotnie ryzyko udaru mózgu?!

Dodaj do ulubionych

Często dokucza Ci migrena z aurą, musisz wiedzieć że jesteś dwa razy bardziej zagrożony ryzykiem udaru... Ryzyko zwiększa się trzykrotnie w przypadku palaczy, którym dokucza migrena. Osoby cierpiące na migreny, które palą i zażywają tabletki antykoncepcyjne, zagrożone są siedmiokrotnie bardziej

Migrena z aurą przyczyny i zagrożenia

Wiele badań jednostkowych i metaanaliz wykazało, że osoby, którym dokucza migrena z aurą, są bardziej zagrożone udarem niedokrwiennym. Opierając się na tych badaniach neurolog, lek. med. Michael Star i lek. med. José Biller z Centrum Medycznego Uniwersytetu Loyola opisali związek pomiędzy udarem a migreną w rozdziale najnowszego wydania Headache and Migraine Biology and Management.

Ok. 85% udarów wynika z niedokrwienia, co oznacza, że ich przyczyną są skrzepy w mózgu. Migrena z aurą to rodzaj migreny, której atak poprzedza tzw. aura, czyli zwykle zaburzenia widzenia – błyskające światła, jasne plamy, mroczki, a także mrowienie twarzy lub rąk.

Ostatnie badania zasugerowały występowanie związku pomiędzy migrenami a udarami krwotocznymi spowodowanymi wylewem krwi do mózgu.

 „Biologia wykazująca związek pomiędzy migrenami a udarem jest słabo określona” napisali doktorzy Star i Biller.

 Naukowcy zaproponowali kilka możliwych wyjaśnień tego powiązania:

 - U osób cierpiących na migreny z większym prawdopodobieństwem występują też czynniki prowadzące do chorób sercowo-naczyniowych, w tym niski poziom dobrego cholesterolu (HDL) i wysoki poziom c-reaktywnego białka.

 - Określone geny mogą predysponować chorujących na migreny do zapadalności na udar.

 - Leki na migrenę mogą zwiększać ryzyko udaru.

 - Jeden z objawów aury tzw. rozszerzająca się depresja korowa może prowadzić do udaru niedokrwiennego. Polega ona na rozchodzącej się fali zmniejszonej aktywności bioelektrycznej kory mózgu w trakcie migreny z aurą obejmując zmiany w funkcjonowaniu neuronów i naczyń mózgu.

 „Uwzględniając te potencjalne wyjaśnienia naukowcy mogą wskazać związek pomiędzy udarem a migreną” piszą autorzy. „Prowadzonych jest wiele badań, które mają na celu wyjaśnienie tego wielowymiarowego powiązania”.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑