Migreny i bóle głowy. Co powoduje ból głowy czy możemy zapobiec migrenie?

Dodaj do ulubionych

Migreny i bóle głowy. Co powoduje ból głowy czy możemy zapobiec migrenie? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1 Czy migreny są dziedziczne

Tak, migreny często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Cztery na pięć cierpiących na nie osób ma kogoś w rodzinie z tą samą przypadłością. Jeśli jedno z rodziców ma migrenę, jest 50% szans na to, że przejdzie ona na dziecko. Gdy i matka, i ojciec na nie cierpią - 75%.

2 Czy można zapobiegać migrenom?

Tak - można zmniejszyć częstotliwość ataków migreny poprzez zidentyfikowanie i unikanie jej wyzwalaczy. Możesz śledzić przebieg migren poprzez prowadzenie notatek. Poprzez zapisywanie pokarmów i czynności można dojść do sedna problemu.

Zarządzanie stresem i techniki radzenia sobie z nim, a także trening relaksacyjny, mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość oraz natężenie ataków.

Kobiety dostające migren w okresie miesiączki mogą podjąć terapię zapobiegawczą, gdy wiedzą, że okres się zbliża.

Migreny przytrafiają się rzadziej ludziom, którzy jedzą regularnie.

Ćwiczenia także są pomocne przy walce z tym typem bólu głowy.

3 Jakie leki są odpowiedzialne za wywoływanie bólu głowy?

Wiele powszechnie stosowanych leków łagodzących ból przyjętych w zbyt dużych ilościach mogą powodować ból głowy. Często te pozornie najbezpieczniejsze są winowajcami. Należą do nich:

aspiryna

leki na zatoki

paracetamol

niesteroidowe leki przeciwzapalne

środki uspokajające nasenne

kodeina, narkotyki na receptę

miksowane środki na ból głowy zawierające kofeinę (Anacin, Excedrin, Bayer Select)

preparaty egrotaminy (Cafergot, Migergot, Ergomar, Bellergal-S, Bel-Phen-Ergot S, Phenerbel-S, Ercaf, Wigraine i Cafatine PB)

miksowane leki uśmierzające ból (Goody's Headache Powder, Supac, Excedrin)

Mała ilość tych leków może być bezpieczna, natomiast w większej dawce mogą powodować ból głowy - także przewlekły.

4 Czy alergia może powodować bóle głowy?

Jest to błędne przekonanie. Alergie jednakże mogą powodować przekrwienie zatok, co może prowadzić do bólu głowy. Jeśli masz alergię pamiętaj, że leczenie jej nie pomoże na ból głowy. Obie sprawy muszą być traktowane oddzielnie. Skonsultuj się z odpowiednimi lekarzami, by rozpocząć skuteczne leczenie

5 Czy dzieci wyrastają z migren?

Bóle głowy mogą słabnąć im człowiek jest starszy. Mogą także zniknąć i powrócić w późniejszym czasie. W trakcie gimnazjum wielu chłopców miewa migreny, podczas gdy kobiety cierpią później ze względu na zmiany hormonalne. Migreny są trzy razy częstsze u kobiet, niż u mężczyzn (także nastoletnich).

6 Jakie jedzenie może powodować ból głowy?

Najczęstsze pokarmy powodujące bóle głowy to:

Ser i inne produkty zawierające tyraminę. Tyramina to substancja naturalnie występująca w wielu pokarmach. Jest ona tworzona podczas rozpadu białek gdy jedzenie się starzeje. A więc im starszy pokarm wysokobiałkowy, tym więcej tyraminy zawiera. Ilość tyraminy w serach się różni z powodu różnic w przetwarzaniu, fermentacji, starzenia się, degradacji czy zawartości bakterii. Tyramina znajduje się także w czerwonym winie, innych napojach alkoholowych oraz w niektórych przetworach mięsnych.

Alkohol. Przepływ krwi do mózgu wzrasta podczas picia alkoholu. Niektórzy naukowcy winią zanieczyszczenia w alkoholu za wywoływanie bólu głowy. Winne bywają także związki powstające na drodze rozkładu alkoholu w organizmie. Czerwone wino, piwo, whisky i szampan najczęściej wywołują bóle.

Dodatki do żywności. Konserwanty i dodatki zawarte w niektórych pokarmach mogą być przyczyną bólu głowy. Są to na przykład azotany, azotyny - rozszerzają one naczynia krwionośne, powodując ból.

Zimne potrawy. Powodują ból szczególnie, gdy organizm jest przegrzany z powodu temperatury lub wcześniejszych ćwiczeń. Ból, który czujemy z przodu głowy, utrzymuje się przez kilkadziesiąt sekund i powraca przez minutę czy dwie. Ponad 90% chorujących na migrenę wskazało tendencję do dostawania bólu głowy po zimnych pokarmach.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑