Nadwaga prowadzi do wykształcenia się większej liczby nowotworów

Dodaj do ulubionych

Zbyt duża waga ciała prowadzić może do wykształcenia się jeszcze większej liczby nowotworów niż uprzednio sądzono.  

Odpowiednia kontrola masy ciała pomaga ograniczyć ryzyko ich wystąpienia  

Przedstawiamy naszym czytelnikom kolejny powód, dla którego warto przestrzegać zdrowej diety…i to niezależnie od wieku. Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował osiem nowych typów nowotworów, których występowanie bezpośrednio wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz otyłością. Są to nowotwory: żołądka, wątroby, woreczka żółciowego, trzustki, jajników, mózgu (tak zwany oponiak), tarczycy oraz nowotwór noszący nazwę spiczaka mnogiego.

Najnowsze badanie wskazuje, że kontrola wagi ciała wraz może korzystnie przyczynić się do ograniczenia ryzyka wykształcenia się różnych typów nowotworów.
 

Rezultaty eksperymentu, opublikowane 25. sierpnia w magazynie The England Journal of Medicine, są wynikiem analizy ponad 1000 badań nad otyłością oraz ryzykiem wykształcenia się nowotworów, które to przeprowadziła Agencja ds. Badań Nowotworowych (IARC) Światowej Organizacji Zdrowia z siedzibą we Francji.  

 "Ryzyko wystąpienia nowotworu u osób z nadwagą lub otyłością jest wyższe niż uprzednio przepuszczaliśmy" powiedział ekspert ds. profilaktyki nowotworowej, doktor Graham Colditz z Uniwersytetu Medycznego w Waszyngtonie , który to przewodniczył Grupie Roboczej IARC. "Wiele z nowo zidentyfikowanych typów nowotworów jest ściśle związanych z nadmierną wagą ciała, czego wcześniej naukowcy nie byli świadomi."
Wyniki badania są niezwykle istotne dla całej populacji naszej planety. Szacuje się bowiem, że na całym świecie ponad 640 milionów dorosłych oraz 110 milionów dzieci cierpi na otyłość, w tym jedna trzecia to dzieci i dorośli zamieszkujący Stany Zjednoczone.  
 

W roku 2002 ta sama grupa badaczy uzyskała przekonujące dowody potwierdzające hipotezę, iż nadmiar tkanki tłuszczowej w ciele prowadzić może do nowotworów okrężnicy, przełyku, nerek, piersi oraz macicy.  

 

"Właściwe przyzwyczajenia zdrowotne, takie jak na przykład stosowanie odpowiedniej diety, utrzymywanie wagi na relatywnie stałym poziomie, uprawianie ćwiczeń fizycznych i unikanie papierosów mogą mieć korzystny wpływ na obniżenie ryzyka wykształcenia się nowotworu" powiedział Colditz. "Przedsięwzięcia prowadzone przez ekspertów ds. zdrowia publicznego zorientowane powinny być przede wszystkim na czynniki umożliwiające kontrolę ryzyka nowotworowego oraz opracowanie odpowiednich wytycznych dla pacjentów."

 

"Doskonale zdajemy sobie sprawę jak trudne może być dla niektórych zrzucenie zbędnych kilogramów" dodał ekspert. "Nie zrażajmy się jednak zbyt szybko. Jeżeli nie jesteśmy w stanie schudnąć, zróbmy wszystko, aby nadmiernie nie przybrać na wadze."

 

W przypadku większości nowo zidentyfikowanych typów nowotworów zauważono, że im wyższy jest wskaźnik masy ciała BMI, tym większe szacowane ryzyko wykształcenia się raka.

 

Ryzyko to kształtuje się na podobnym poziomie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, jak również nie ulega większym zmianom w różnych rejonach geograficznych –  jest ono podobne w Ameryce Północnej, Europie, Azji oraz na Bliskim Wschodzie.

 

Istnieje wiele powodów dla których otyłość i nadwaga mogą zwiększać ryzyko wykształcenia się nowotworów. Nadmiar tłuszczu w ciele prowadzi do nadmiernej produkcji estrogenu, testosteronu i insuliny oraz prowadzić może do występowania zapaleń, które przyspieszają rozwój nowotworów.  

 

"Wiele osób zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i na świecie cierpi na otyłość" powiedział Colditz. "Wyniki naszych badań to swoiste ostrzeżenie oraz dowód, że o własne zdrowie należy dbać na wszystkie możliwe sposoby…chociażby poprzez odpowiednią dietę."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑