Nasz wzrost warunkuje ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy oraz nowotworów

Dodaj do ulubionych

Nasz wzrost warunkuje ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy oraz nowotworów 

Nasz wzrost jest w znacznej mierze determinowany genami. Naukowcom nie umknęło jednak, iż na przestrzeni ostatnich dekad zarówno dzieci jak i osoby dorosłe znacznie urosły. Co więcej, po zakończeniu okresu dojrzewania, potomkowie są niemalże zawsze wyżsi od swoich rodziców. Największe zmiany w tej kwestii odnotowano w Holandii. Tamtejsi mężczyźni są o 20 centymetrów wyżsi niż ich przodkowie zamieszkujący rzeczone tereny około 150 lat temu. Co ciekawe, we wspomnianym kraju spożycie mleka oraz nabiału jest najwyższe na świecie.    

Zgromadzone dane nakłoniły profesorów Norberta Stefana oraz Hansa-Ulricha Häringa z Wydziału Medycyny Wewnętrznej w Tübingen, pracowników Instytutu Badań nad Cukrzycą i Chorobami Metabolicznymi Centrum Helmholtz Zentrum München Uniwersytetu w Tübingen (IDM), profesora Matthiasa Schulze z Niemieckiego Instytutu Żywienia w Poczdamie (DIfE) oraz profesora Franka Hu z Uniwersytetu Zdrowia Publicznego i Medycyny w Bostonie (USA) do przeprowadzenia analizy przyczyn oraz skutków stopniowego zwiększania się rozmiarów ludzkiego ciała.  

 Nasz wzrost związany jest z ryzykiem wystąpienia poważnych chorób niezakaźnych

Przeprowadzony eksperyment wykazał, iż wzrost ma istotny wpływ na śmiertelność spowodowaną chorobami niezakaźnymi oraz jest niezależny od masy ciała oraz innych czynników regulujących. Wcześniejsze badania wykazały, iż osoby wysokie legitymują się niższym ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia oraz cukrzycę typu 2, jednakże są bardziej narażone na nowotwory. "Dane epidemiologiczne wskazują że na każde 6.5 centymetra wzrostu o sześć procent spada ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Jednocześnie o 4 procent zwiększa się jednak ryzyko wykształcenia się nowotworu" powiedział profesor Schulze. 

 

Przyczyny tego stanu mogą być różnorakie

Autorzy badania uważają, że rośniemy z powodu nadmiernego przyjmowania posiłków bogatych w kalorie oraz białka pochodzenia zwierzęcego. Zmiany biologiczne zachodzić mogą już w łonie matki. Aktywacja systemu IGF-1/2 odpowiedzialnego za wzrost nowonarodzonego dziecka może także sprawić, że organizm stanie się bardziej wrażliwy na insulinę, co z kolei wpłynie na metabolizm lipidów.

"Przeprowadzony eksperyment dowodzi, iż osoby wyższe są bardziej wyczulone na działanie insuliny, a w ich wątrobie składowane są mniejsze zapasy tłuszczu, co wyjaśnia niższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu 2" dodał profesor Stefan.

Rezultaty badania potwierdzają opublikowane wcześniej dane wskazujące, iż organizm osób wysokich lepiej chroniony jest przed skutkami nieprawidłowego przetwarzania lipidów. Niemniej jednak, aktywacja systemu IGF-1/2 może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów, szczególnie raka piersi, okrężnicy oraz czerniaka. Jest to spowodowane faktem permanentnej stymulacji wzrostu komórkowego. Prowadzi to do odwrotnie proporcjonalnego ryzyka chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2 oraz proporcjonalnego wzrostu ryzyka nowotworu.  

 

Wniosek: Podczas badania pacjenta należy wziąć pod uwagę jego wzrost 

Naukowcy rekomendują przywiązanie większej uwagi do wzrostu pacjenta podczas określania metod profilaktycznych mających na celu zapobieganie rozwojowi nadmienionych chorób. Lekarzy należy przede wszystkim uwrażliwić na fakt, iż osoby wysokie mogą być bardziej narażone na nowotwory, mimo iż mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz choroby układu krążenia. Niewystarczającą uwagę przywiązuje się także do istoty zdrowej i zbilansowanej diety, zwłaszcza podczas ciąży.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑