Naukowcy odkryli lek, który zwiększa ilość oraz efektywność “dobrego” tłuszczu w organizmie

Dodaj do ulubionych

Naukowcy odkryli lek, który zwiększa ilość oraz efektywność “dobrego” tłuszczu w organizmie

Jeden z leków mających na celu zapobieganie rozwojowi nowotworów spowolnił także tempo przybierania na wadze oraz umożliwił myszom spalanie większych ilości kalorii, przede wszystkim dzięki stymulacji wytwarzania przyspieszającego metabolizm tłuszczu brunatnego.

Badacze z Instytutu Gladstone zidentyfikowali lek, który przyspiesza wytwarzanie wysoce korzystnego dla organizmu tłuszczu brunatnego. Myszy, na których testowano rzeczony medykament legitymowały się znacznie przyspieszonym tempem pracy metabolizmu oraz powolniej przybierały na wadze, nawet gdy zastosowano wobec nich obfitującą w kalorie dietę. Naukowcy stwierdzili, że technika bazująca na przeprogramowywaniu komórek może okazać się nowym sposobem na skuteczną walkę z otyłością oraz cukrzycą typu II.   

 

Tłuszcz brunatny przyspiesza metabolizm  

Tłuszcz brunatny charakteryzuje się cechami zgoła odmiennymi od o wiele bardziej powszechnego tłuszczu białego, odpowiedzialnego za magazynowanie energii. Pierwszy z nich pomaga bowiem organizmowi spalać kalorie. Noworodki przychodzą na świat z niewielką ilością tłuszczu brunatnego, jednakże wraz z wiekiem jego objętość procentowa ulega znacznemu ograniczeniu lub też całkowitemu zanikowi. U osób legitymujących się większymi zapasami tłuszczu brunatnego ogólna masa ciała jest zwyczajowo niższa. Co ciekawe, nawet 10 gram rzeczonej substancji w organizmie może przyczynić się do redukcji wagi o dodatkowe 5-10 kilogramów na przestrzeni roku.  

 "Zastosowanie tłuszczu brunatnego do walki z otyłością oraz chorobami metabolicznymi takimi jak chociażby cukrzyca jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem" powiedział główny autor badania, doktor Baoming Nie, który to odbywał staż podoktorski w Instytucie Gladstone. "Dostępne obecnie na rynku leki zorientowane są przede wszystkim na kontrolowanie apetytu, ze świecą jednak szukać środków mających za zadanie zwiększanie ogólnego wydatku energetycznego. Warto wiedzieć, że jeżeli uda nam się wytworzyć dodatkowe zapasy cukru brunatnego i zwiększyć efektywność jego działania, o wiele łatwiej będzie nam spalić energię kumulowaną przez tłuszcz biały."

 

Sposób pozyskiwania brązowego tłuszczu

W swoim najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w magazynie Cell Reports, naukowcy z laboratorium Gladstone pod przewodnictwem doktora Sheng Dinga, wykorzystali techniki przeprogramowywania komórkowego celem przekształcenia komórek prekursorowych mięśni oraz białego tłuszczu w tłuszcz brunatny.  

 

Naukowcy przetestowali aż 20 tysięcy związków chemicznych. W końcu udało im się znaleźć jeden, który to efektywnie zmieniał strukturę komórkową. Był to lek przeciwdziałający rozwojowi komórek nowotworowych o nazwie beksaroten (Bex). Zaskoczył on swoim działaniem ekspertów, jako że wpływał na białko, które - jak dowiedziono wcześniej - nie odgrywa istotnej roli w produkcji brązowego tłuszczu.  

 

Bex pełni rolę “głównego regulatora” białka noszącego nazwę receptora X retynoidowego, który to zarządza siecią białek komórkowych. Aktywacja RXR wywołała lawinę zmian w komórkach prekursorowych mięśni oraz komórkach tłuszczu białego, które to ostatecznie zmieniły się w komórki tłuszczu brunatnego. Po stymulacji RXR przez Bex, aktywowane były geny odpowiedzialne za produkcję brązowego tłuszczu oraz dezaktywowane te produkujące komórki mięśniowe lub tłuszczu białego.

 

Szybsze spalanie energii, spowolnione przybieranie na wadze  

Celem sprawdzenia z jaką efektywnością Bex kontroluje wagę ciała, naukowcy opracowali wysokokaloryczny program żywieniowy dla myszy, który to stosowano przez okres 4 tygodni, natomiast połowie z nich podawali dodatkowo opisywany lek. Zwierzęta, którym podawano Bex charakteryzowały się większą ilością tłuszczu brunatnego w ciele, szybszym tempem spalania kalorii oraz wolniejszym przybieraniem na wadze niż ich odpowiednicy spożywający wyłącznie tłuste posiłki.  

 

"Możliwość wykorzystania leku do wytwarzania komórek tłuszczu brunatnego jest niezwykle ekscytująca" powiedział Ding. "Niemniej jednak, pamiętać należy że mimo, iż Bex jest wysoce efektywny w wytwarzaniu komórek tłuszczu brunatnego, mogą wystąpić efekty uboczne przyjmowania go w zbyt dużych ilościach. Naszym kolejnym celem jest opracowanie bezpieczniejszego leku, który to pozwoli w sposób skuteczny i bezpieczny stymulować geny odpowiedzialne za wytwarzanie tłuszczu brunatnego."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑