Naukowcy odkryli sekret szczęśliwego współżycia seksualnego

Dodaj do ulubionych

Naukowcy odkryli sekret szczęśliwego współżycia seksualnego

Sekretem szczęśliwego współżycia seksualnego w przypadku związków długotrwałych jest świadomość, iż sfera intymna wymaga zaangażowania oraz wysiłku, nie natomiast oczekiwania wyłącznie satysfakcji seksualnej. Wyniki takie podali eksperci ds. psychologii społecznej Uniwersytetu w Toronto.   

 

Konieczność pracy nad sferą intymną związku jest tak istotna, ponieważ może ona umocnić relacje pomiędzy partnerami lub też – gdy brak odpowiednio dużego zaangażowania – niemalże całkowicie je zrujnować. Opinię taką wyraziła Jessica Maxwell, doktorantka katedry Psychologii  na wydziale Sztuki i Nauk Ścisłych Uniwersytetu w Toronto.  

 

"Osoby wierzące w przeznaczenie seksualne postrzegają jakość pożycia jako swoisty wyznacznik kondycji związku. Problemy intymne uznają one trudności, z jakimi zmaga się relacja jako taka." powiedziała Maxwell.

 

"Zwolennicy koncepcji rozwoju seksualnego nie tylko są przekonani, że nad problemami z współżycia można pracować, ale dodatkowo - nie przenoszą ich na sferę romantyczną relacji."

 

Uzyskane wnioski są rezultatem badania przeprowadzonego na około 1900 osobach. Jego wyniki opublikowano w cyfrowej wersji magazynu Journal of Personality and Social Psychology. W teście udział wzięli respondenci będący zarówno w związkach heteroseksualnych jak i homoseksualnych.  

 

Mimo, iż “osobiste przekonania” analizowano w różnych aspektach relacji międzyludzkich w ramach innych badań, eksperci po raz pierwszy przenieśli je na grunt jakości współżycia seksualnego.

 

Maxwell twierdzi, że w związku wyróżnić można okres początkowego zauroczenia, który to trwa około dwóch do trzech lat i jest źródłem satysfakcji zarówno dla osób wierzących w rozwój jak i przeznaczenie seksualne.  

 

Korzyści płynące z pierwszego z opisanych poglądów są szczególnie zauważalne po upływie rzeczonego okresu, kiedy to daje się zaobserwować spadek średniego poziomu pożądania seksualnego.  

 

"Zdajemy sobie sprawę, że z biegiem czasu pomiędzy partnerami pojawiać się mogą inne oczekiwania w kwestii współżycia seksualnego. Nasze życie intymne przyrównać można do ogrodu, który należy regularnie podlewać i nawozić, aby rozrastał się i wyglądał zachwycająco."

 

Mimo, iż w ramach badania nie podjęto tematyki wpływu środków masowego przekazu na poglądy seksualne, nie jest tajemnicą że to właśnie media pozwoliły nam lepiej poznać i zrozumieć także inne aspekty wspólnego życia, takie jak chociażby podział obowiązków domowych, wymagający zarówno czasu jak i wysiłku.  

 

Wyidealizowane wizje pożycia seksualnego i związku prezentowane w hollywoodzkich filmach mogą z kolei prowadzić do pojawiania się niezdrowych oczekiwań odnośnie “prawdziwej miłości” co z kolei rodzić może po pewnym czasie wiele problemów.  

 

Jak twierdzi Maxwell, przeprowadzone badanie wskazuje co najmniej jeden przykład wpływu mediów na życie seksualne. Badaczka była bowiem w stanie do pewnego stopnia zmienić początkowe poglądy osób badanych przedstawiając im artykuły dowodzące słuszności koncepcji przeznaczenia seksualnego lub też informujące, że szczęśliwe pożycie jest kwestią czasu i zaangażowania.  

 

Badaczka podkreśliła także, że poza wyróżnionymi ekstremami istnieje wiele innych sposobów postrzegania życia seksualnego.  

 

U niektórych respondentów zauważono nawet jednoczesne występowanie cech charakterystycznych dla obydwu koncepcji.  

 

Mimo, iż większość filmów oraz powieści romantycznych kierowanych jest to pań, to właśnie one częściej uważały, iż zadowolenie z pożycia wymaga czasu i pracy.  

 

"Dane statystyczne dowodzą, że osiągnięcie pełni zadowolenia z życia seksualnego wymaga od kobiet większego zaangażowania – może to z kolei sprawiać, że są one zwolenniczkami rozwoju seksualnego" stwierdziła Maxwell. Eksperyment dowiódł, iż koncepcja ta może zminimalizować niewielkie problemy pojawiające się w sferze intymnej, nie jednak poważne trudności z jakimi zmaga się związek.

 

Naukowcy wykazali jednocześnie, że osoby wierzące w przeznaczenie seksualne chętniej wprowadzają zmiany w życiu seksualnym jeżeli uważają, że dany partner jest ich jedyną, prawdziwą miłością.  

 

Rezultaty testu podkreślają znaczenie wsparcia specjalistycznego par zmagających się z niezadowoleniem z pożycia seksualnego oraz informowania ich, że problemy w łóżku są czymś normalnym – nie oznaczają one również, iż występują problemy ze związkiem jako takim.  

 

"Pogląd w przeznaczenie seksualne zbliżony jest w swoim charakterze do innych dysfunkcjonalnych zapatrywań na życie intymne, należy więc go na drodze pracy z ekspertami zidentyfikować oraz podjąć działania mające na celu jego zastąpienie właściwymi schematami postrzegania sfery seksualnej związku."

 

Rezultaty badań stanowiących główną część pracy naukowej zatytułowanej "Wpływ teorii odnośnie seksualności na zadowolenie z pożycia i związku " opublikowano w cyfrowej wersji magazynu  Journal of Personality and Social Psychology.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑