Naukowcy wykazali, że geny mają wpływ na rozmieszczenie tłuszczu w organizmie

Dodaj do ulubionych

Naukowcy wykazali, że geny mają wpływ na rozmieszczenie tłuszczu w organizmie

Dzięki przeprowadzeniu zakrojonego na szeroką skalę badania, ekspertom udało się ustalić w jaki sposób geny warunkują rozkład tłuszczu w organizmie.

Doktor Michael Olivier, przewodniczący Wydziału Genetyki Instytutu Biomedycznego w Teksasie oraz doktor Jack Kent, pracownik Wydziału Genetyki stanowili trzon zespołu nadzorowanego przez doktor Audrey Chu z Wydziału Badań Interdyscyplinarnych. Ekspertom udało się zidentyfikować nieznane dotąd rejony ludzkiego genomu odpowiedzialne za rozmieszczenie tłuszczu w ciele oraz za sposób jego gromadzenia się. Odkrycie pozwoliło dowieść, że ryzyko wystąpienia niektórych chorób spowodowane może być nie - jak wcześniej uważano - nadwagą, a rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej.  

 Tłuszcz ekotopowy często otacza organy wewnętrzne, takie jak chociażby wątroba czy serce. Zwiększenie się jego ilości w organizmie nierozerwalnie wiąże się z podwyższeniem ryzyka wykształcenia się chorób metabolicznych czy cukrzycy. Naukowcy podali, że gromadzenie się tłuszczu w okolicy brzucha skutkuje podniesionym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Do tej pory badacze nie wiedzieli jednak dlaczego u niektórych osób tkanka tłuszczowa w tym obszarze formuje się szybciej niż u innych.  

Mimo, że w literaturze tematu znaleźć można wzmianki mówiące, iż akumulacja i rozmieszczenie tłuszczu ekotopowego prowadzić może pośrednio do rozwoju poważnych chorób, naukowcy nie wiedzieli w jakim stopniu za ten stan rzeczy odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Rezultaty najnowszego badania, opublikowane w cyfrowym wydaniu magazynu Nature Genetics, wskazują na wysokie prawdopodobieństwo faktu, iż dystrybucja tłuszczu regulowana jest przez geny. Ekspertom udało się nie tylko zidentyfikować siedem unikalnych regionów kontrolnych, ale także ustalić, iż rozmieszczenie tłuszczu w ciele jest cechą dziedziczną. Specyfika genomu odpowiedzialna jest w 36 do 47 procent za sposób akumulacji tłuszczu przez organizm.  

Kent i Olivier gromadzili oraz analizowali obrazy tomograficzny pochodzące z bazy danych Studium nad Aspektami Metabolicznymi Otyłości prowadzonego przez Uniwersytet Medyczny Wisconsin oraz Centrum Badań nad Żywieniem i Otyłością TOPS w Teksasie. Olivier, będący zastępcą dyrektora Centrum TOPS, powiedział, że wyniki uzyskanych badań napawają go optymizmem.   

 

"Pragniemy w przyszłości zidentyfikować sposoby w jakie geny regulują nie tylko akumulację tkanki tłuszczowej ale także – jej redukcję. Pełniejsze zrozumienie odpowiedzialnych za te kwestie procesów genetycznych pozwoliłoby wyjaśnić jak ciało reaguje na dietę oraz leczenie oraz ustalić, które geny są bezpośrednio odpowiedzialne za spalanie zbędnych kilogramów " powiedział Olivier.

 

Ekspert podkreślił także, że odkryte rejony genetyczne ściśle skorelowane są z przyswajaniem tłuszczu. Mimo, iż już wcześniej zidentyfikowano geny wpływające na wagę ciała oraz indeks BMI, modyfikacja ich struktury była o wiele trudniejsza, jako że nie posiadają one jakichkolwiek cech charakterystycznych.

 

"Zrozumienie roli jaką odgrywają rzeczone geny w rozmieszczaniu tłuszczu w organizmie może nie tylko ułatwić usuwanie z ciała ekotopowej tkanki tłuszczowej, ale także umożliwić opracowanie metod leczenia mających na celu przeciwdziałanie jego gromadzeniu się w obszarach niepożądanych " dodał badacz.

 

Badacze poddali analizie grupę ponad 18 tysięcy respondentów z całego świata. Rezultaty eksperymentu wykazały, że pochodzenie etniczne odgrywało jedynie marginalną rolę w przypadku korelacji pomiędzy genami a rozmieszczeniem tłuszczu ekotopowego.

 

"W ramach wielu badań genetycznych podkreśla się różnice etniczne i ich wpływ na ryzyko przybierania na wadze oraz występowania chorób metabolicznych" podsumował Olivier. "Nasz eksperyment wykazał, że o wiele istotniejszą rolę pełnią geny i to im należy poświęcić więcej uwagi, szczególnie w procesie opracowywania nowoczesnych terapii mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑