Niektóre bakterie jelitowe mogą być przyczyną nadciśnienia

Dodaj do ulubionych

Niektóre bakterie jelitowe mogą być przyczyną nadciśnienia

Badacze odkryli, że niektóre mikroorganizmy bytujące w jelitach (mikrobiom) przyczyniały się do podwyższenia ciśnienia krwi u szczurów.  

Ekspertom udało się ustalić, że określone rodzaje drobnoustrojów zamieszkujących jelita (mikrobiom) mogą przyczyniać się do nadciśnienia u szczurów.  Wyniki eksperymentu opublikowano w magazynie Physiological Genomics. Publikacja przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego została wybrana artykułem miesiąca lutowego wydania magazynu.  

 

Eksperci poddali szczegółowej analizie dwie grupy szczurów, z których jedna cierpiała na nadciśnienie natomiast druga legitymowała się normalnym, mieszczącym się w ustalonych granicach ciśnieniem krwi. Badacze usunęli część materiału biologicznego z jelita grubego przedstawicieli każdej z grup. Wszystkim zwierzętom podawano następnie przez 10 dni antybiotyki celem obniżenia różnorodności ich mikrobiomu jelitowego. Po zakończeniu kuracji, mikrobiom szczurów cierpiących na nadciśnienie przeszczepiono zwierzętom zdrowym i vice versa.  

 

Naukowcy zauważyli, że u szczurów, którym wszczepiono mikrobiom zwierząt z nadciśnieniem również podniosło się ciśnienie krwi. Co ciekawe, przeszczep odwrotny nie przyniósł spodziewanego korzystnego efektu. Zauważono jedynie marginalne osłabienie objawów nadciśnienia.  

 

Uzyskane wyniki uznać można za "dane podkreślające konieczność prowadzenia badań nad korelacją występującą pomiędzy strukturą mikrobiomu jelitowego a nadciśnieniem. Pokazują one także, jak istotną rolę w procesie leczenia odgrywać mogą probiotyki" napisali autorzy. "W ramach innych eksperymentów dowiedziono, ze wzbogacanie nimi diety może mieć zauważalny, korzystny wpływ na ciśnienie krwi, szczególnie w przypadku osób z nadciśnieniem."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑