Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) hamują owulację już po 10 dniach!

Dodaj do ulubionych

Niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) hamują owulację już po 10 dniach. Wyniki badania zaprezentowanego podczas Kongresu Europejskiej Ligi przeciw Reumatyzmowi (the European League Against Rheumatism Annual Congress (EULAR 2015)) pokazują, że diklofenak, naproksen i etorykoksyb znacząco hamują owulację u kobiet cierpiących na łagodne bóle mięśniowo-szkieletowe. Wśród kobiet, którym podawano niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ), owulacja wystąpiła u 6,3% (diklofenak), 25% (naproksen) i 27,3% (etorykoksyb) w porównaniu do 100% w grupie kontrolnej.

Niesterydowe leki przeciwzapalne

Niesterydowe leki przeciwzapalne NLPZ to najbardziej popularne leki używane na całym świecie przez ponad 30 mln ludzi dziennie. Dostępne bez recepty są szeroko przyjmowane w uśmierzaniu bólu, stanów zapalnych i gorączki – wszystkich symptomów schorzeń reumatoidalnych.

Niesterydowe leki przeciwzapalne - Wyniki badań

Najnowsze wyniki badań sugerują, że gotowe niesterydowe leki przeciwzapalne mogą mieć negatywny wpływ na płodność i należy je stosować z ostrożnością u kobiet pragnących założyć rodzinę.

 „Już po 10 dniach leczenia zaobserwowaliśmy ogromny spadek progesteronu, hormonu kluczowego dla owulacji, we wszystkich grupach pacjentek, a także pojawienie się cyst u jednej trzeciej kobiet” poinformował prof. Sami Salman, Departament Reumatologii, Uniwersytetu w Bagdadzie, Irak. „To pokazuje, że nawet krótkookresowe stosowanie tych popularnych leków bez recepty może mieć znaczny wpływ na dzietność. O takich skutkach należy lepiej informować pacjentów chorujących na reumatyzm, którzy mogą przyjmować takie leki regularnie nie mając świadomości o ich wpływie”.

Badanie objęło 39 kobiet w wieku rozrodczym cierpiących na bóle kręgosłupa, którym podawano diklofenak (100mg 1 x dziennie), naproksen (500mg 2 x dziennie), etorykoksyb (90mg 1 x dziennie) lub placebo. Leki podawano przez 10 dni na początku cyklu menstruacyjnego; zbadano hormony (poziom progesteronu) w próbkach krwi i średnicę pęcherzyka Graafa za pomocą USG. Na koniec okresu badania pęcherzyk nie pękł – u 75%, 25% i 33% badanych, którym podawano odpowiednio diklofenak, naproksen i etorykoksyb. Pęknięcie pęcherzyka Graafa i następujące po tym uwolnienie jajeczka jest kluczowe dla owulacji.

 „Te odkrycia naświetlają szkodliwy wpływ NLPZ na płodność i otwierają drzwi w kierunku badań nt. opracowania nowych leków na sytuacje wyjątkowe o bardziej bezpiecznym profilu niż obecnie” spuentował prof. Sami Salman.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑