Nowe sposoby wykrywania raka??

Dodaj do ulubionych

Próbki krwi nowym sposobem wykrywania nowotworów? Najnowsze badanie RNA płytek krwi wykorzystane może zostać do wykrycia, zidentyfikowania oraz określenia lokalizacji nowotworu poprzez analizę medyczną próbki o wielkości jednej kropli krwi. Nadmieniony test pozwoli na określenie obecności oraz typu nowotworu z 96 procentową dokładnością. Informacje takie podali badacze z Uniwersytetu Umeå w Szwecji w swojej pracy naukowej opublikowanej niedawno na łamach magazynu Cancer Cell. 

 

"Niezwykle istotna jest możliwość wykrycia nowotworu w jak najwcześniejszym stadium. Eksperymentujemy z całkowicie innowacyjną metodą wykonywania biopsji pozwalającą na wykrycie nowotworu. Pozwoli ona także uniknąć stosowania zabiegów inwazyjnych celem identyfikacji takich chorób jak chociażby rak płuc. W ramach niniejszego eksperymentu naszemu zespołowi udało się zidentyfikować niemalże wszystkie formy nowotworów. Pokazuje to, że biopsje krwi charakteryzują się ogromnym potencjałem we wczesnym wykrywaniu nowotworów" podkreślił Jonas Nilsson, ekspert ds. chorób nowotworowych Uniwersytu Umeå oraz współtwórca badania.  

W ramach badania, naukowcy z Uniwersytetu Umeå we współpracy ze specjalistami z Holandii oraz Stanów Zjednoczonych podjęli się analizy nowej metody przeprowadzania testów RNA oraz możliwości jej wykorzystania do identyfikacji nowotworu.  

Wyniki eksperymentu pokazują, że płytki krwi stanowią kompletne i łatwo dostępne źródło informacji umożliwiające szybką identyfikację nowotworu oraz zalecenie najefektywniejszej metody leczenia.  

Na potrzeby testu pobrano próbki od 283 osób, z których 228 cierpiało na różnorodne typu nowotworów. 55 respondentów było całkowicie zdrowych. Na drodze przetwarzania próbek RNA krwi, badacze byli w stanie zidentyfikować obecność nowotworu z 96 procentową dokładnością. Spośród 39 pacjentów u których wcześnie wykryto nowotwór, 100 procent przypadków zostało właściwie zidentyfikowanych oraz zakwalifikowanych.  

W badaniu uzupełniającym bazującym na zastosowaniu tej samej metody, naukowcy byli w stanie określić typ nowotworu u pacjentów, u których już wcześniej wykryto raka płuc, piersi, trzustki, wątroby, okrężnicy oraz odbytu. Pobrane od pacjentów próbki można także sortować na podkategorie w zależności od występujących w strukturze nowotworu różnic molekularnych. Pozwoli to na lepszy dobór metody leczenia.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑