Odkryto białko odpowiedzialne za długowieczność

Dodaj do ulubionych

Najnowsze badanie umożliwiło odkrycie białka bezpośrednio warunkującego długowieczność

Białka Kloto, nazwane na cześć greckiej bogini przędącej nić życia, pełnią rolę regulacyjną metabolizmu i mogą bezpośrednio wpływać długość naszego życia. W ramach najnowszego badania, przeprowadzonego pod nadzorem badaczy z Uniwersytetu Yale, zaprezentowano trójwymiarową strukturę jednego z takich białek – beta-Kloto, wskazując przede wszystkim na jego niezwykle skomplikowaną budowę oraz potencjał leczniczy.  

Rezultaty badania, które to opublikowano w magazynie Nature, mogą pomóc lekarzom na co dzień mierzącym się w swojej pracy z takimi chorobami jak cukrzyca, otyłość oraz niektóre rodzaje nowotworów.  

Rodzina białek Kloto rozwija się na powierzchni komórek określonych typów tkanek. Białka te wiążą się z hormonami, FGF, które to z kolei odpowiadają za regulację istotnych procesów metabolicznych zachodzących w nerkach, wątrobie, mózgu oraz innych organach. Celem zrozumienia schematu działania białka beta-Kloto, zespół naukowców wykorzystał technikę rentgenografii strukturalnej, która to pozwoliła na uzyskanie trójwymiarowych obrazów białka w wysokiej rozdzielczości.

Przeprowadzona analiza pozwoliła na wyciągnięcie daleko idących wniosków. Po pierwsze, beta-Kloto jest pierwotnym receptorem, który wiąże się z FGF21, hormonem wywarzanym w przypadku długo utrzymującego się głodu. Po połączeniu się z beta-Kloto, FGF21 zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę oraz przyspiesza metabolizm glukozy, prowadząc do utraty wagi ciała. Zrozumienie tej zależności może przyczynić się do opracowania terapii przyspieszających takich chorób jak chociażby cukrzyca typu 2 u pacjentów otyłych.  

"Podobnie jak insulina, FGF21 stymuluje metabolizm i zwiększa pobór glukozy" powiedział Joseph Schlessinger, główny autor badania oraz dziekan wydziału farmakologicznego na Uniwersytecie Medycznym Yale. "Dzięki badaniom prowadzonym w modelu zwierzęcym oraz klinicznych testach FGF21, udało się ustalić, że możliwe jest zwiększenie tempa spalania kalorii bez zmiany ilości przyjmowanego pożywienia. Obecnie poszerzyliśmy swoją wiedzę o kolejny aspekt – znajomość sposobów zwiększania aktywności biologicznej FGF21." Autorzy opisują w swoim artykule także nowy wariant FGF21 charakteryzujący się dziesięciokrotnie wyższą efektywnością.  

Co więcej, naukowcy przedstawili dowody potwierdzające hipotezę, że zbliżony do niego strukturalnie enzym, glikozydaza, odpowiadająca za rozbijanie cukrów, wyewoluowała do formy receptora hormonalnego obniżającego ilość cukru we krwi. Zdaniem Schlessingera możliwe, że nie jest to przypadek.

Po określeniu struktury beta-Kloto, Schlessinger i jego współpracownicy mogą teraz podjąć wysiłki mające na celu określenie skuteczności rzeczonego białka w leczeniu różnych chorób. Dzięki opracowywaniu formuł leków stymulujących jego działanie, lekarze będą mogli sprawniej leczyć cukrzycę i otyłość. Blokowanie białka może z kolei okazać się pomocne podczas leczenia nowotworu wątroby i chorób kości.

 

"Kolejnym krokiem na naszej drodze jest stworzenie bardziej efektywnych hormonów oraz przeprowadzenie testów uzupełniających w modelu zwierzęcym" podsumował Schlessinger.

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑