Otyłość brzuszna - Musisz pokonać otyłość brzuszną!

Dodaj do ulubionych

Otyłość brzuszna nigdy nie była tematem numer jeden u kobiet, mogłoby się wydawać że otyłość brzuszna dotyka głównie mężczyzn. Dlaczego otyłość brzuszna dotyka coraz częściej kobiet?

Otyłość brzuszna u kobiet?

Po 35 roku życia udział tłuszczu w stosunku do masy ciała zmienia się i przybiera tendencję wzrostową. Nawet kobiety, które nie przybierały wcześniej na wadze mogą zaobserwować wokół swojej talii kilka dodatkowych centymetrów. Możemy zaakceptować takie zmiany jako nieuchronne, ale musimy zdawać sobie sprawę, że otyłość brzuszna w sposób bezpośredni zagraża naszemu zdrowiu.Tkanka brzuszna zwana wisceralną, odkładająca się wokół narządów wewnętrznych to kluczowy temat mający związek z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Tkanka tłuszczowa wisceralna odpowiada za zaburzenia metaboliczne, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych czy cukrzycy typu 2.

Otyłość brzuszna - Winne hormony

Po menopauzie zmniejsza się produkcja estrogenów w stosunku do androgenów (męskich hormonów obecnych u kobiet w małych ilościach). Niektórzy badacze podejrzewają, że spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy ma związek ze wzrostem poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który sprzyja otyłości brzusznej. 

Badania przeprowadzone przez American Journal of Clinical Nutrition, wykazały, że  wysoki obwód talii u kobiet był powiązany z ryzykiem powikłań i chorób cukrzycy - nawet gdy BMI mieścił się w granicach normy. Tłuszcz brzuszny może być problem, mimo normalnego BMI. Badania oceny zdrowia powinny zawsze obejmować zarówno BMI jak i obwód pasa.

ZMIERZ SWOJĄ TALIĘ

Do pomiaru obwodu talii, należy użyć centymetra krawieckiego. Zacznij od góry z kości biodrowej, a potem przesuń na - poziom pępka. Upewnij się, że centymetr nie jest zbyt napięty i jest ustawiony równolegle do podłogi. Nie wstrzymuj oddechu podczas pomiaru. Kalkulator obwodu tali - Sprwawdź swój wynik

Jak zapobiegać otyłości brzusznej ?

Dobrą wiadomością jest to, że wisceralną (brzuszną) tkankę tłuszczową dość łatwo pokonać ćwiczeniami i dietą, co oprócz poprawy wyglądu bezpośrednio wpłynie na obniżenie ciśnienia krwi i cholesterolu, zmniejszy ryzyko zachorowalności na raka jelita cienkiego. Badania opublikowane w New England Journal of Medicine w 2004 roku ujawniły, że usunięcie czyli liposukcja podskórnej tkanki tłuszczowej (do 23 funtów ) u 15 otyłych kobiet nie miało wpływu na pomiar ciśnienia , cukru we krwi i poziomu cholesterolu,. Utrata masy ciała poprzez dietę i ćwiczenia, powoduje wiele zmian, które mają pozytywne skutki zdrowotne.

Jaką dietę zastosować aby ograniczyć odkładanie tkanki brzusznej?

Dieta o umiarkowanej kaloryczności z podstawowymi wytycznymi diety śródziemnomorskiej  ogranicza odkładanie tkanki tłuszczowej wisceralnej ( brzusznej ). 

 
 

Autor: Melina Lam

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑