Palisz marihuanę? Dowiedz się jakie skutki przynosi zażywanie konopi indyjskich?

Dodaj do ulubionych

Palisz marihuanę? Jakie skutki przynosi palenie marihuany? Czego dowiedzieliśmy się z 20-letnich badań na temat zażywania konopi indyjskich.

Nowy artykuł podsumowuje informacje uzyskane przez naukowców w ciągu ponad dwudziestu lat badań na temat marihuany i jej wpływu na zdrowie i mózg.

Według badań w ciągu ostatnich 20 lat rekreacyjne zażywanie konopi indyjskich ogromnie wzrosło, stając się niemal tak częste u młodzieży i młodych dorosłych, jak palenie tytoniu. Czołowa nowa recenzja w czasopiśmie naukowym Addiction przedstawia najnowsze informacje na temat skutków palenia marihuany na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Główne wnioski są następujące:

Niekorzystne skutki nadmiernego zażywania konopi indyjskich

Konopie nie wywołują śmiertelnego przedawkowania.

Jazda pod dawce konopi podwaja ryzyko wypadku samochodowego; ryzyko to wzrasta znacząco, jeśli kierujący dodatkowo pił alkohol.

Palenie marihuany podczas ciąży nieznacznie zmniejsza wagę urodzeniową dziecka.

Negatywne skutki stałego zażywania konopi indyjskich

U osób regularnie zażywających marihuanę może się rozwinąć zespół uzależnienia, któremu ulec może 1 osoba na 10 ze wszystkich zażywających marihuanę oraz 1 na 6 osób wśród tych, którzy zaczynają zażywać w okresie dojrzewania.

Osoby regularnie zażywające marihuanę podwajają swoje ryzyko wystąpienia objawów i zaburzeń psychotycznych, szczególnie jeśli u nich lub w ich rodzinach wystąpiły wcześniej takie zaburzenia oraz jeżeli osoby te zaczęły zażywać marihuany jako nastolatkowie.

Osoby nastoletnie regularnie zażywające marihuanę mają niższy poziom wykształcenia niż ich rówieśnicy, którzy jej nie zażywają, jakkolwiek nie wiadomo, czy można to uznać za przyczynę.

Nastoletnia młodzież regularnie zażywająca marihuanę jest bardziej skłonna do korzystania z innych zakazanych narkotyków, jakkolwiek nie wiadomo, czy związek ten jest przyczynowy.

Badania wykazują, że regularne palenie marihuany, które rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa przez okres dorosłości wywołuje upośledzenie intelektualne, natomiast mechanizm upośledzenia i jego ustąpienie nie jest jasny.

Regularne zażywanie marihuany w okresie dorastania mniej więcej podwaja ryzyko zachorowania na schizofrenię lub może skutkować objawami psychotycznymi w wieku dorosłym.

 U osób regularnie palących marihuanę występuje wyższe ryzyko zachorowania na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑