Po zażyciu paracetamolu wykazujemy niższy stopień empatii

Dodaj do ulubionych

Na podstawie przeprowadzonego badania ustalono, iż paracetamol popularny środek przeciwbólowy ogranicza zdolność odczuwania empatii 

Zażywając paracetamol celem zmniejszenia odczuwanego bólu fizycznego możemy jednocześnie upośledzić zdolność odnoszenia się ze współczuciem do zarówno fizycznych jak i społecznych problemów z jakimi zmagają się osoby z naszego otoczenia.  

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio odkryli, że w momencie gdy badani, którzy zażyli paracetamol dowiedzieli się o problemach innych respondentów, przyjęli one te informacje w sposób bardziej obojętny niż osoby, które nie zażyły leku.  

 "Wyniki wskazują, że po przyjęciu leku przeciwbólowego, zmartwienia innych osób przestają stanowić dla nas istotny problem" powiedział Dominik Miszkowski, współautor badania i były doktorant Uniwersytetu Ohio, obecnie pracujący w Narodowym Instytucie Zdrowia. 

 "Paracetamol służy jako środek przeciwbólowy, może jednakże redukować również nasze poczucie empatii."

Miszkowski przeprowadził opisywane badanie wraz z Baldwinem Wayem, profesorem zwyczajnym psychologii i członkiem Instytutu Medycyny Behawioralnej oraz Jennifer Crocker, pracownikiem naukowym na wydziale psychologii społecznej Uniwersytetu Ohioporaz. Rezultaty przeprowadzonych przez opisywany zespół badań opublikowano w cyfrowej wersji magazynu Social Cognitive and Affective Neuroscience.

Paracetamol, główny składnik środku przeciwbólowego powszechnie znanego jako Tylenol jest najpopularniejszym środkiem dodawanym do medykamentów oferowanych w Stanach Zjednoczonych. Wedle danych zgromadzonych przez przedstawicieli Towarzystwa Konsumentów Produktów Medycznych, znaleźć go można w składzie ponad 600 leków.  

Na przestrzeni każdego tygodnia, około 23 procent dorosłych Amerykanów (ponad 52 miliony osób) stosuje leki zawierające paracetamol.  

W ramach wcześniejszego eksperymentu, Way oraz jego współpracownicy odkryli, że paracetamol ogranicza odczuwanie przez respondentów pozytywnych emocji takich jak radość.

Zarówno poprzedni jak i obecny eksperyment wskazują, że konieczne jest przeprowadzenie o wiele dokładniejszej analizy leków sprzedawanych na terenie Stanów Zjednoczonych.  

 "Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić dlaczego paracetamol wpływa w taki sposób na nasze zdrowie. Jest to wysoce zastanawiające." powiedział Way.

 "Empatia jest uczuciem odgrywającym w naszym życiu niezwykle istotną rolę. W sytuacji, gdy podczas kłótni z partnerem lub partnerką zażyjemy paracetamol, możemy stać się mniej wrażliwi i zranić jego lub jej uczucia."

Naukowcy przeprowadzili w ramach badania dwa testy. Do udziału w pierwszym z nich zaproszono 80 studentów. W jego początkowej fazie, połowa z nich wypiła płyn zawierający 1,000 mg paracetamolu, natomiast drugiej grupie podano placebo. Respondenci nie wiedzieli, do której grupy zostali zaklasyfikowani. 

Po godzinie, kiedy to lek zaczął działać, studentów poproszono o przeczytanie ośmiu krótkich historii, których bohaterowie odczuwali pewien rodzaj bólu. Przykładowo, w jednej z historii osoba została dźgnięta nożem, natomiast w innej bohater przeżył emocjonalnie śmierć swojego ojca.  

Respondenci oceniali ból odczuwany przez taką osobę w skali od 1 (ból marginalny) do 5 (ból ekstremalny). Dodatkowo określili oni w jakim stopniu bohaterowie historii mogli czuć się zranieni – zarówno w sensie psychicznym jak i fizycznym.  

Ekspertom udało się określić, że respondenci, którzy przyjęli paracetamol ocenili ból odczuwany przez bohaterów historii jako słabszy niż osoby, które otrzymały placebo. 

W drugim z testów wzięło udział 114 studentów. Tak jak w przypadku pierwszego badania, połowa z nich przyjęła placebo, natomiast druga połowa – paracetamol.  

Podczas trwania eksperymentu respondenci wystawieni zostali na działanie czterech dwusekundowych szumów o głośności od 75 do 105 decybeli. Ocenili oni następnie ich dotkliwość w skali od 1 (szum nieodczuwalny) do 10 (szum niezwykle nieprzyjemny dla ucha).  

Respondentów poproszono następnie, aby wyobrazili sobie jak silny ból sprawiłby taki dźwięk innemu, anonimowemu badanemu.  

Rezultaty testu wykazały, iż osoby które przyjęły paracetamol oceniły szumy jako niezbyt dotkliwe. Dodatkowo uznały one, że sprawią one niewielki ból innym badanym.  

 "Paracetamol ograniczył odczuwany przez respondentów ból jak również współczucie na myśl o tym, że ktoś inny mógłby zostać potraktowany podobnie." powiedział Miszkowski.  

Podczas kolejnego etapu eksperymentu respondentów zapoznano ze sobą. Następnie każdy z nich indywidualnie obejrzał przebieg rozgrywki sieciowej, w której (wedle zapewnień organizatorów badania) brało udział trzech innych, poznanych przed chwilą uczestników testu. Inni badani nie brali jednakże udziału w grze.  

Podczas rozgrywki dwóch graczy celowo wykluczało z gry trzeciego z nich.  

Respondentów poproszono następnie, aby ocenili oni jak bardzo zraniony poczuć mógł się każdy z graczy, włączając w to osobę ignorowaną.  

Jak wynika ze zgromadzonych danych, badani znajdujący się pod wpływem paracetamolu ocenili dotkliwość odczuwanego bólu bardziej liberalnie niż osoby, którym podano placebo.  

 "W drugim ze scenariuszy badani mieli szansę okazać współczucie widząc cierpienie kogoś, kto ich zdaniem doświadczał odrzucenia społecznego. " stwierdził Way.

 "Nawet mimo tak przygotowanego scenariusza badawczego, osoby które zażyły paracetamol były mniej empatyczne. Nie przywiązywały one wagi faktu zranienia uczuć innych respondentów innych."

Zdaniem naukowców, uzyskane rezultaty potwierdzają słuszność prowadzonych wcześniej badań o podobnej specyfice. 

Podczas eksperymentu przeprowadzonego w roku 2004, eksperci podjęli się analizy mózgu w momencie, gdy pacjent odczuwa ból oraz gdy wyobraża sobie cierpienie odczuwane przez inną osobę. Udało się im wykazać, że w obydwu przypadkach aktywowany był ten sam obszar mózgu.  

 "Uzyskane wyniki pokazują dlaczego przyjmowanie Tylenolu sprawia, że stajemy się mniej empatyczni wobec innych." 

Badacze pragną kontynuować badania nad wpływem paracetamolu na ludzkie emocje oraz schematy zachowania. Rozważają oni także analizę skutków zażywania innego środka przeciwbólowego, a mianowicie – ibuprofenu.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑