Poznaj 7 głównych przyczyn chorób serca

Dodaj do ulubionych

Choroby serca są wiodącą przyczyną zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Dzięki rozwojowi medycyny, stałemu doskonaleniu technik operacyjnych oraz szeroko zakrojonej profilaktyce, zapadalność na choroby serca wśród obywateli Stanów Zjednoczonych w ostatnim czasie zauważalnie zmalała. W Polsce niestety choroby serca są częstą przyczyną wielu powikłań zdrowotnych.

Dostępne dane w dalszym ciągu nie napawają optymizmem. W samych Stanach Zjednoczonych choroby serca prowadzą do 700 tysięcy zgonów rocznie. Hospitalizacja konieczna jest w siedmiu milionach przypadków. Choroby serca dotykają łącznie ponad 80 milionów osób dorosłych, a na ich leczenie przeznacza się około 300 miliardów dolarów. 

Istnieje wiele aspektów, które prowadzić mogą do zwiększenia ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych. Na dwa z nich nie mamy jakiegokolwiek wpływu. Są to wiek oraz predyspozycje generyczne.  

Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Leczenia Chorób Serca uważają, że siedem czynników ryzyka możemy z powodzeniem kontrolować. Wiele z nich ściśle się ze sobą wiąże. 

Zaledwie jeden procent Amerykanów aktywnie stara się minimalizować wpływ czynników ryzyka na swoje zdrowie. Z badań wynika, że najtrudniej przychodzi im zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. 

 Trzy pierwsze z wymienionych aspektów często wiążą się z koniecznością przyjmowania odpowiednich leków, jednakże pozostałe cztery określane są mianem „czynników behawioralnych”, na które wpływ ma nasze zachowanie oraz przyzwyczajenia.

 

Siedem podstawowych czynników ryzyka:

 

1. Wysokie ciśnienie krwi – cieśnienie krwi określa siłę, z jaką krew naciska na ścianki tętnic. Zwiększone ciśnienie krwi oznacza zwiększone ryzyko chorób serca oraz wystąpienia zawału. W aptekach znaleźć można leki, dzięki którym łatwiej będzie nam je obniżyć, jednakże lekarze zalecają także aktywność fizyczną oraz zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Decyzja o stosowaniu środków medycznych poprzedzona powinna być konsultacją lekarską.  

 

2. Wysoki cholesterol – cholesterol formuje się w naszym ciele w sposób naturalny. Gdy jest go jednak zbyt dużo, może on blokować naczynia krwionośne, prowadząc do miażdżycy. Badanie na poziom cholesterolu pozwoli określić czy znajdujemy się w grupie ryzyka.  

 

Korzystne efekty przyniesie na pewno także zrzucenie zbędnych kilogramów, zdrowa dieta oraz regularne ćwiczenia fizyczne. W skrajnych przypadkach z pomocą przyjść mogą leki. Warto nadmienić również, iż niektóre osoby wykazują predyspozycje do podwyższonego poziomu cholesterolu. Powinny one niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej. 

 

3. Cukrzyca – cukrzyca prowadzi do podwyższenia poziomu cukru we krwi, niejednokrotnie na skutek niedoboru insuliny lub zwiększonej odporności organizmu na rzeczoną substancję. Cukrzyca wpływa negatywnie na strukturę naczyń krwionośnych, co prowadzić może z kolei do chorób serca.  

 

W leczeniu problemu zdrowotnego z pewnością pomogą leki, jednakże właściwa dieta również odgrywa niebagatelną rolę. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny także zasięgnąć konsultacji lekarskiej celem określenia sposobów regularnego monitorowania ciśnienia krwi oraz opracowania odpowiedniej diety.  

 

4. Palenie papierosów – badaczom udało się potwierdzić występowanie związku pomiędzy paleniem tytoniu a ryzykiem wystąpienia chorób serca. Oznacza to, że nałóg prowadzić może nie tylko do problemów zdrowotnych ale i do zawału. Zaprzestanie palenia znacznie zwiększa szansę pełnego wyzdrowienia po wystąpieniu choroby. Osoby, które podejmą decyzję o zerwaniu z nałogiem mogą także liczyć na 36. procentowe zmniejszenie ryzyka przedwczesnego zgonu. 

Osobom niepalącym zalecamy unikanie dymu papierosowego. Palacze powinni natomiast skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, którzy to pomogą zerwać z nałogiem. 

 

5. Otyłość – z otyłością zmaga się ponad 40 milionów Amerykanów. Warto wiedzieć, iż każdy kilogram powyżej optymalnej wagi ciała zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca o trzy procent. Nadwaga staje się jednym z głównych problemów zdrowotnych mieszkańców USA, wiąże się także ze zwiększoną zachorowalnością na cukrzycę.  

Podjęcie działań mających na celu zmniejszenie wagi ciała może być sporym wyzwaniem, jednakże zauważalnie zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby serca lub cukrzycy. 

 

6. Niewystarczająca aktywność fizyczna – Badania dowodzą, że siedzący tryb życia ma drastyczny wpływ na jakość życia.  

Regularne ćwiczenia zwiększają poziom dobrego cholesterolu w organizmie jednocześnie zmniejszając poziom szkodliwego tłuszczu. Pozwolą one więc utrzymać optymalną wagę ciała, zmniejszyć ciśnienie krwi oraz ograniczyć poziom cukru we krwi (kwestia szczególnie istotna dla pacjentów chorych na cukrzycę). Wielu z nas zdecydowało się na wybór pracy siedzącej. W takim przypadku warto skorzystać z każdej nadarzającej się okazji pozwalającej na podjęcie choćby najmniejszego wysiłku fizycznego. Nie trzeba jednakże uciekać w ekstrema. Wystarczy, że zamiast windy wybierzemy schody lub zrobimy przerwę podczas oglądania telewizji i w czasie reklam udajmy się do kuchni, aby zaparzyć herbatę. Badania wskazują, że nawet 30 minut wysiłku fizycznego o średniej intensywności uprawianego pięć razy w tygodniu znacznie obniża ryzyko wystąpienia chorób serca.  

 

7. Nieodpowiednia dieta – kwestię najistotniejszą pozostawiliśmy na koniec. Nie jest bowiem tajemnicą, że w codziennym życiu otoczeni jesteśmy wszelkiego rodzaju posiłkami. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie zwiększyły się też porcje spożywanych dań. Przykładowo, posiłek podawany w Stanach Zjednoczonych jest około 25 procent większy niż jego francuski odpowiednik. Porcja lodów jest nawet o 40 procent większa.  

Łatwa dostępność przetworzonej żywności (obfitującej w cukier, tłuszcze, sól oraz kalorie) sprawia, że coraz łatwiej jest ulec pokusie jej regularnego spożywania. Przykładajmy jednak uwagę do tego co jemy. Zdrowa dieta to przede wszystkim na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste oraz chude mięso. Warto też ograniczyć tłuszcze nasycone, nadmiar cukru i sodu.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑