Poznaj 9 przyczyn zaburzeń erekcji

Dodaj do ulubionych

Zaburzeniami erekcji określa się rodzaj zaburzeń seksualnych, który jest dysfunkcją wzwodu prącia, występującą w dłuższym czasie (pow. 6 miesięcy) niezdolnością do uzyskania (utrzymania wzwodu, erekcji) pozwalającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.

Badania nad  przyczyną prowadzącą do zaburzeń erekcji są trudne, ponieważ problem ten  dla wielu mężczyzn pozostaje tematem tabu. Tylko w Polsce na zaburzenia erekcji cierpi około 1,5 mln mężczyzn po 35. roku życia, ale tylko około 14% zgłasza się do lekarza z prośbą o pomoc.

Co powoduje  zaburzenia erekcji?

1. Depresja

Mózg to niedoceniane ogniwo strefy erogennej. Podniecenie właśnie tutaj ma swój początek i stąd wędruje w dół. Depresja może wypalić pożądanie i skutkować zaburzeniami erekcji. Jak na ironię wiele leków stosowanych w stanach depresyjnych także wytłumia pożądanie i sprawia, że trudniej jest osiągnąć erekcję; mogą też opóźniać orgazm.

2.  Alkohol

Może drink lub dwa to dla cienie sposób wprawienia się w nastrój, ale co za dużo, to niezdrowo – nadmiar alkoholu może doprowadzić do tego, że trudno będzie zakończyć pozytywnie akt miłosny. Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na erekcję, ale ten wpływ jest tymczasowy. 

3. Leki

Zawartość apteczki także może wpływać na życie łóżkowe. Długa lista powszechnie stosowanych leków może prowadzić do zaburzeń erekcji, w tym niektóre leki na nadciśnienie, leki przeciwbólowe i antydepresanty. Przed odstawieniem jakichkolwiek leków należy oczywiście skonsultować się z lekarzem. Narkotyki takie, jak amfetamina, kokaina, marihuana i inne, także przyczyniają się do problemów w sypialni.

4. Stres

Ciężko wczuć się w nastrój, gdy masz na głowie za dużo obowiązków domowych i 

służbowych. Stres odbija się na wielu organach ciała, w tym funkcjach seksualnych. Ze stresem najlepiej walczyć zmieniając styl życia, w którym główny nacisk zostanie położony na dobre samopoczucie i relaks dzięki np.: regularnym ćwiczeniom, wysypianiu się i ewentualnej pomocy profesjonalistów.

5. Lęki

Zamartwianie się o swoją męskość nie poprawi sytuacji w sypialni. Inne lęki także. Wszystko, co nas martwi, sprawia, że unikamy sytuacji intymnych i wpadamy w błędne koło, które może poważnie zagrozić naszemu związkowi.

 

6. Otyłość wieku średniego

Dodatkowe kilogramy także wpływają na funkcje seksualne i chodzi nie tylko o obniżoną pewność siebie. Otyli mężczyźni mają niższy poziom testosteronu, hormonu kluczowego dla pożądania i erekcji. Ponadto otyłość wiąże się z nadciśnieniem i stwardnieniem tętnic, co z kolei może obniżyć przepływ krwi do naczyń krwionośnych penisa.

 

7. Samoocena

Gdy nie cieszy się widok samego siebie w lustrze, łatwo można założyć, że partner też nisko ocenia naszą atrakcyjność. Negatywna samoocena sprawia, że martwimy się nie tylko o wygląd, a także o sprawność seksualną. To prowadzi do lęków i do unikania zbliżeń.

 

8. Niskie libido

Niskie libido to nie to samo, co zaburzenia erekcji. Jednakże oba stany są wywoływane przez te same czynniki, np.: niską samoocena, stres, lęki i pewne leki obniżają ochotę na seks. Gdy te wszystkie czynniki nas dopadną, zainteresowanie seksem gwałtownie spada.

 

9. Stan zdrowia

Wiele różnych chorób i zaburzeń wpływa na pracę nerwów, mięśni i przepływ krwi, które są potrzebne do prawidłowej erekcji. Cukrzyca, nadciśnienie, stwardnienie tętnic, uszkodzenia rdzenia kręgowego czy stwardnienie rozsiane przyczyniają się do zaburzeń erekcji. Operacje prostaty czy pęcherza także mogą zaburzyć pracę nerwów i naczyń kontrolujących erekcji.

 

Jak poradzić sobie z problemami z erekcją?

Choć rozmowa z lekarzem o życiu seksualnym może krępować, to najlepszy sposób na uzyskanie leczenia i odzyskanie życia intymnego. Lekarz wskaże źródło problemu i może zalecić zmianę stylu życia, np.: rzucenie palenia czy utratę wagi. Inne sposoby leczenia to leki na zaburzenia erekcji, kuracje hormonalne, urządzenia ssące czy psychoterapia.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑