Poznaj skuteczne naturalne metody wybielania zębów

Dodaj do ulubionych

Poznaj  skuteczne naturalne metody wybielania zębów! Zapewne chciałbyś, aby twój uśmiech był śnieżnobiały jednocześnie nie wydając fortuny na zabiegi dentystyczne. Możliwe też, że nie przypadły ci do gustu żele oraz paski wybielające sprzedawane w aptekach.  

Co intrygujące, istnieją naturalne domowe i wysoce bezpieczne sposoby, dzięki którym możesz wybielić zęby. W poniższym artykule prezentujemy zarówno te wysoce efektywne, jak i te niesprawdzające się w praktyce.  

 1.Szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznej 

Odpowiednia higiena jamy ustnej to wypróbowana i sprawdzona metodą dbania o krystaliczną biel zębów. Tradycyjne pasty dentystyczne skutecznie usuwają przebarwienia oraz plamy widoczne na zewnętrznej powłoce zębów. W identyczny sposób działają pasty wybielające…zawierają one po prostu więcej składników aktywnych. Stosowanie nici dentystycznej umożliwi ci usunięcie z jamy ustnej resztek pokarmowych oraz bakterii mogących powodować psucie się zębów i ich czernienie.  

 2. Płukanie zębów olejem

Technika ta jest popularna w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Polega ona na płukaniu jamy ustnej łyżeczką oleju (sezamowego, kokosowego, czy też oliwy z oliwek) przez 20 minut celem usunięcia szkodliwych bakterii. Badania naukowe dowiodły, iż stosowanie oleju kokosowego zapobiega psuciu się zębów. Za tą prostą acz skuteczną metodą utrzymywania odpowiedniej higieny jamy ustnej opowiada się więc także świat nauki.   

 

3.Stosowanie proszku do pieczenia

Tten nie tylko pozwoli ci upiec doskonałe ciasto, ale także użyty może zostać jako delikatny środek ścierający, który usunie przebarwienia z twoich zębów. Mieszając ze sobą odpowiednie składniki we właściwych proporcjach możesz stworzyć własną pastę o podobnych właściwościach, jednakże najlepsze wyniki uzyskasz wybierając komercyjną pastę do zębów zawierającą sodę oczyszczoną. Eksperymenty naukowe wykazują, że szorowanie zębów proszkiem do pieczenia lub produktami zawierającymi sodę oczyszczoną usuwa zanieczyszczenia z powierzchni zębów.  

 

4. Jabłka, ananasy, truskawki 

Kwas jabłkowy zawarty w jabłkach skutecznie usuwa kwasy nagromadzone w ustach. Pasty do zębów, których jednym ze składników jest bromelaina obecna także w ananasach również wybiela zęby oraz pozwala zadbać o ich odpowiednią kondycję. Nadmienić w tym miejscu należy jednakże, że brakuje jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających ten stan rzeczy. Eksperci w jednej kwestii są jednakże jednomyślni - nie należy spożywać nadmiernych ilości truskawek. Wyniki eksperymentu opublikowane w magazynie Operative Dentistry każą sądzić, że ich regularna konsumpcja nie wpływa korzystnie na wybielanie zębów. Co więcej, kwasek cytrynowy zawarty w tych owocach może uszkadzać szkliwo chroniące twoje zęby.   

 

5. Woda utleniona

 Jest to środek stosowany w większości domowych zestawów wybielających. Faktem jest, iż zauważalnie zmienia ona kolor szkliwa. W ramach jednego z badań udało się ustalić, że stosowanie żelu zawierającego w składzie 6 % wody utlenionej przyniosło zauważalne efekty już po 2 tygodniach stosowania. Zawartość płynu w środkach, które nabyć można w aptekach jest jednak znacznie niższa. Przedstawiciele Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystów informują również, iż płukanie zębów wodą utlenioną początkowo podrażniać może dziąsła.  

 

6. Ocet jabłkowy

Niejednokrotnie słyszałeś zapewne, że warto nim przepłukać jamę ustną przed szczotkowaniem zębów, szczególnie po to aby usunąć bakterie oraz wybielić zęby.  

Niestety jednak, brak na chwilę obecną wyników naukowych, które potwierdzałyby słuszność powyższego stwierdzenia. Ocet winny może wzbogacić smak przygotowywanej sałatki, nie wpłynie jednak na biel zębów. 

 

7. Kurkuma

Gorzka przyprawa dodawana niejednokrotnie do curry jest także naturalnym barwnikiem stosowanym do wybielania tkanin. Uważa się, że osoby często ją zażywające są w stanie naturalnie wybielić swoje zęby, jednakże hipoteza ta nie została do tej pory potwierdzona wynikami badań naukowych.  

 

8. Jedz mądrze! 

O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Posiłki w skład których wchodzą czarne porzeczki oraz napoje takie jak kawa, czerwone wino, czy napoje gazowane negatywnie wpływają na kolor twoich zębów. Nie znaczy to jednak, że powinieneś całkowicie z nich zrezygnować. Spożywaj je w umiarkowanych ilościach, a następnie przepłucz usta wodą. Po ich spożyciu odczekaj 30 minut zanim umyjesz zęby – pozwoli ci to chronić szkliwo.

 Palenie oraz żucie tytoniu także może powodować przebarwienia. Jest to kolejny powód, dla którego warto zerwać z nałogiem.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑