Rak piersi - Objawy, leczenie, badania

Dodaj do ulubionych

Rak piersiRak sutka, rak gruczołu sutkowego, pot. rak piersi – jest najczęstrzym nowotworem gruczołu sutkowego. Na świecie rak ten jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. 

Rak piersi jest nowotworem złośliwym, którego rozwój zaczyna się w piersi. Nowotwór złośliwy to grupa komórek rakowych, która może przenikać do innych części ciała. U amerykańskich kobiet, rak piersi jest drugim najczęściej występującym rakiem (tuż po raku skóry). Około 12 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych w pewnym okresie swego życia walczy z inwazyjnym rakiem piersi.

Dla niektórych mammografia jest już rutyną. Dla innych może tak nie być. Ale w każdym przypadku pacjentka czekając na wyniki odczuwa zdenerwowanie.

"W większości przypadków nie są to złe wiadomości", mówi dr medycyny Karen Rizzo, prezes Towarzystwa Lekarskiego Pensylwanii i praktykująca lekarka z Lancaster. "Aczkolwiek niektóre pacjentki dowiedzą się, że powinny zrobić biopsję, w wyniku której usłyszą  te strasznie brzmiące słowa: "ma Pani raka".

To, co dzieje się dalej, zależy od pacjentki i jej sytuacji, mówi dr Rizzo, ale istnieje kilka podobieństw w walce z rakiem.

Walka z rakiem

Rak piersi jest nowotworem złośliwym, którego rozwój zaczyna się w piersi. Nowotwór złośliwy to grupa komórek rakowych, która może przenikać do innych części ciała. To sprawia, że diagnoza  raku jest dość niepokojąca.

U amerykańskich kobiet, rak piersi jest drugim najczęściej występującym rakiem (tuż po raku skóry). Około 12 procent kobiet w Stanach Zjednoczonych w pewnym okresie swego życia walczy z inwazyjnym rakiem piersi.

W Pensylwanii, według Pensylwania Breast Cancer Registry [Rejestr Przypadków Raka Piersi w Pensylwanii], rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet a  każdego dnia rozpoznaje się około 30 przypadków. Zapadalność na raka piersi w Pensylwanii kobiet w określonym wieku zwykle odzwierciedla tempo zapadalności na tego typu raka w całej USA.

Chociaż informacja o raku nigdy nie jest dobrą wiadomością, statystyki pokazują, że w latach 2000 i 2010 śmiertelność kobiet z powodu raka piersi spadła zarówno w kraju jak i w Stanie Keystone [Przyp. Tłum. Inna nazwa Pensylwanii]. Według Rejestru Przypadków Raka w Pensylwanii, liczba zgonów z powodu raka piersi w 2013 roku wyniosła około 2070.

Wiele osób twierdzi, że powodem spadającej śmiertelności jest lepsze zrozumienie choroby, wczesne wykrywanie i lepsze plany leczenia.

"Walka z rakiem piersi często zaczyna się w firmie medycznej specjalizującej się w leczeniu kobiet," mówi dr Kurt T. Barnhart, MSCE, przewodniczący Sekcji Pensylwanii Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (PA ACOG). "Niektóre pacjentki przychodzą wiedząc, że mają guza, ale wiele innych dowiaduje się o tym dopiero w wyniku obrazowania, które jest jednym z powodów dlaczego regularne wizyty u lekarza położnika są tak ważne dla zdrowia kobiet".

Według dr Barnharta, który jest praktykującym położnikiem i ginekologiem w Filadelfii, lekarze diagnozują raka piersi poprzez połączenie badania przedmiotowego z obrazowaniem i biopsjami.

"Niestety, nie ma sposobu, aby zapobiec rakowi piersi, chociaż kobiety mogą zmniejszyć to ryzyko, wykonując kilka rzeczy, np. regularnie wykonując ćwiczenia fizyczne i ograniczając spożycie alkoholu", mówi dr Barnhart. "Nie trzeba dodawać, że badania odgrywają ważną rolę."

Po otrzymaniu wyników testów i badań wykazujących raka, mówi dr David S. Parda, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy oraz były prezes Towarzystwa Onkologiczno-Hematologicznego w Pensylwanii, pacjentka i zespół opieki zdrowotnej, który ją leczył musi opracować plan walki z rakiem.

Dr Parda, który prowadzi praktykę onkologiczną w Pittsburgu, mówi, że wielu różnych lekarzy może być w zespole opiekującym się pacjentką chorą na raka, np. onkolog kliniczny, chirurg piersi, chirurg-onkolog, chirurg plastyczny oraz onkolog-radiolog, jak również ginekolog-położnik. Niektóre pacjentki mogą też potrzebować pomocy psychiatry. Ponadto, częścią zespołu medycznego mogą być pielęgniarki specjalizujące się w opiece onkologicznej, jak też i inni pracownicy służby zdrowia, tacy jak koordynatorzy opieki.

W ogólnym ujęciu, główne rodzaje leczenia obejmują:

• chirurgię

• radioterapię

• chemioterapię

• terapię hormonalną

• terapię celowaną

• terapię ukierunkowaną na układ kostny.

Większość kobiet, mówi dr Parda, jest poddawana jakiemuś zabiegowi chirurgicznemu, gdyż guz często musi być usunięty. "W takim przypadku, decyzje, które muszą być podjęte oscylują pomiędzy wykonaniem operacji oszczędzającej pierś a mastektomią", mówi dr Parda.

W obu przypadkach można spodziewać się blizn zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Na szczęście, dzięki pomocy chirurgów plastycznych oraz psychiatrów, takie rany mogą się zabliźnić.

Pod względem fizycznym, mówi dr Benjamin Schlechter, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy, prezes Towarzystwa Chirurgów Plastycznych im. Roberta H. Ivy, chirurgiczne usunięcie raka może pozostawić na ciele blizny różnej wielkości, od blizn małych do dużych. W najgorszym przypadku, kobiety, które przeszły mastektomię mogą zdecydować się na chirurgiczną rekonstrukcję piersi.

Według opinii dr Schlechtera, prowadzącego praktykę w Wyomissing, "Jeszcze przed usunięciem raka przez mastektomię, pacjentka powinna porozmawiać ze swoim chirurgiem piersi oraz chirurgiem plastycznym w celu ustalenia najlepszej linii działania przy rekonstrukcji piersi."

Dr Schlechter wskazuje, że istnieją obecnie różne rodzaje rekonstrukcji a czas przeprowadzenia zabiegu może zależeć od sytuacji medycznej pacjentki oraz od osobistych preferencji. W niektórych przypadkach, pacjentka może być poddana rekonstrukcji w tym samym czasie co mastektomia, podczas gdy inne osoby mogą wybrać datę późniejszą.

"Dzisiejsze techniki i procedury są jak dotychczas najlepsze", mówi dr Schlechter. "Oczywiste jest, że dużo można zrobić dla pacjentki po matektomii w celu polepszenia jej wyglądu".

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑