Resweratrol związek obecny w czerwonym winie skutecznie przeciwdziała pogarszaniu się wydolności płuc

Dodaj do ulubionych

Resweratrol związek obecny w czerwonym winie skutecznie przeciwdziała pogarszaniu się wydolności płuc

Resweratrol (RSL) to związek chemiczny występujący w czerwonym winie, charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym. Jest on także wytwarzany przez rośliny celem zapobiegania infekcjom i powstawaniu zmian chorobowych. Przy przyjmowaniu doustnym poprawia on metabolizm mięśni.   

 W ramach badania nadzorowanego przez doktor Barbarę Driscoll z Instytutu Badawczego Szpitala Dziecięcego w Los Angeles udowodniono, że wdychanie substancji zawierających resweratrol spowalnia powodowane starzeniem się organizmu zmniejszenie wydolności płuc u myszy. Pogarszanie się stanu rzeczonego organu, przejawiające się ograniczeniem objętości i wydolności płuc, prowadzić może do wielu poważnych chorób. Rezultaty eksperymentu opublikowano w cyfrowym wydaniu magazynu Thorax.

 "Dzięki naszemu eksperymentowi udało się po raz pierwszy w historii dowieść możliwości skutecznego leczenia problemów zdrowotnych resweratrolem" powiedziała Driscoll.

 

Inhalacje z wykorzystaniem RSL były unikatową metodą wykorzystaną przez zespół naukowców jako potencjalny sposób spowalniania spowodowanych procesem starzenia się organizmu zmian płucnych, głównie poprzez minimalizację ryzyka uszkodzenia komórek nabłonka pęcherzyków płucnych typu 2 (AEC2), które to chronią pęcherzyki oraz wytwarzają czynnik powierzchniowo czynny niezbędny do efektywnego oddychania.

 

Dla osób zdrowych, będących w kwiecie wieku, oddychanie stanowi podstawowy, wysoce skuteczny proces. Niemniej jednak, naturalne starzenie się płuc zachodzi  w sposób stopniowy i nieodwracalny, skutkując przede wszystkim zmniejszoną ich wydolnością. Może to znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Mimo, iż niektóre z dostępnych obecnie leków oraz zabiegów medycznych umożliwiają minimalizację symptomów rzeczonego procesu, starzenie się płuc jest praktycznie nieodwracalne i zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu, między innymi na skutek wykształcenia się poważnych chorób, takich jak rozedma czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.   

 

Wykorzystując do badań model zwierzęcy (myszy), zespół badaczy sprawdził czy zmiany w płucach spowodowane starzeniem się można spowolnić poprzez wdychanie RLS. Inhalacje stosowano przez okres trzech miesięcy. Miesiąc po zakończeniu zabiegów określono wydolność płuc oraz ekspresję genową AEC2.  

 

Naukowcy odkryli, że wdychany resweratrol zauważalnie spowalnia spadek wydolności płuc oraz minimalizuje uszkodzenia komórek nabłonka pęcherzyków płucnych typu 2, identyfikowane typowo w początkowym stadium pogarszania się kondycji rzeczonego organu. Eksperci doszli do wniosku, że wprowadzanie substancji bezpośrednio do płuc może zapobiegać redukcji ich wydolności, co z kolei może przełożyć się na niższą zachorowalność na poważne choroby.

 

"Mimo, że proces starzenia się płuc zachodzi naturalnie i postępuje na przestrzeni kolejnych lat, może on prowadzić do uszkodzenia komórek płucnych, co z kolei sprawi, że prawidłowe oddychanie stanie się niemalże niemożliwe – podobnie jak u wcześniaków, których płuca nie wykształciły się w pełni" podsumowała Driscoll. "Identyfikacja sposobów ochrony oraz wzmacniania płuc zanim zajdą w nich niekorzystne zmiany komórkowe będzie głównym celem naszych dalszych badań."

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑